סנאטורים חיסלו תיקי מניות על פי מידע פנים - והכחישו שיש משבר

לפחות ארבעה סנאטורים מכרו מניות בהיקף נרחב של חברות אחרי שקיבלו תדרוכים בנושא התפשטות הקורונה, ולפני ששוק המניות האמריקאי צלל

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'רד בר (מימין) ומארק וורנר במסיבת העיתונאים, הערב
ריצ'ארד בר (מימין)צילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

הסנאטור האמריקאי ריצ'רד בר מכר מניות בשווי של מאות אלפי דולרים בחברות גדולות בחודש שעבר בזמן שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וגורמים נוספים במפלגה הרפובליקאית זלזלו באיום משבר הקורונה - לפני ששוק המניות נפל.

בר, רפובליקאי מצפון קרולינה, שמשמש כיו"ר ועדת המודיעין בסנאט, מכר את המניות באמצע פברואר, כמה ימים אחרי שכתב טור דעה לפוקס ניוז ובו הסביר ש"ארה"ב מוכנה מאי פעם" להתמודד עם הנגיף. לפחות שלושה סנאטורים אחרים מכרו אחזקות משמעותיות באותו זמן, כך לפי מסמכים רשמיים שהוגשו.

שבועיים אחרי שמכר את המניות הוא נאם בוושינגטון מול קבוצה שאינה מזוהה עם אף אחת מהמפלגות ואמר שהווירוס עשוי לגרום לשיבושים משמעותיים בארה"ב. בפגישה נכחו פחות מ-100 איש, ובהם נציגים ממשרד המושל של צפון קרוליינה וחברים בוועדות אחרות בקונגרס.

מעבדה לבדיקת קורונהצילום: Jessica Hill/אי־פי

"דבר אחד שאני יכול להגיד לכם: זה (הנגיף) הרבה יותר אגרסיבי בהדבקה שלו מכל דבר אחר שראינו בהיסטוריה לאחרונה", אמר בר לפי הקלטה שהגיעה לרשת NPR ודיווחה על כך לראשונה. "זה כנראה דומה יותר למגפה שהיתה ב-1918".

לדבריו, "כל חברה צריכה להכיר בעובדה שייתכן שתצטרכו לבטל את הנסיעות שלכם. יכול להיות שתצטרכו להסתכל על העובדים שלכם ולהחליט אם הנסיעה שהם תיאמו לאירופה הכרחית או שאפשר להחליפה בשיחת וידאו".

בר לחץ זמן רב להגדיל את המוכנות של ארה"ב להתמודדות עם מגפה עולמית, וקידם חוק בנושא שאושר ב-2006.

"המסר שלו תמיד היה וממשיך להיות שאנחנו חייבים להתכונן להגן על חייהם של אמריקאים במקרה של מגפה או מתקפה ביולוגית", אמרה קייטלין קרול, דוברת מטעמו של בר. "מתחילת פברואר, בין אם בפגישות שערך או בדיונים פומביים, הוא פעל לחנך את הציבור בנוגע לכלים ולמשאבים של הממשלה שלנו להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה".

בסדרה של ציוצים בטוויטר, בר האשים את NPR בעיוות דבריו ואמר שהפכו את הדיווח לכזה שמקומו בצהובונים. ואולם הוא לא התייחס לנושא מכירת המניות.

במסגרת תפקידו כיו"ר ועדת המודיעין, בר מקבל תדרוכים קבועים על האיומים שעומדים בפני ארה"ב, כולל בנושא הקורונה. הוא גם חבר בוועדת הבריאות של הסנאט, שבינואר קיימה דיון בנושא בשיתוף בכירים בממשל טראמפ והיה פתוח לכל הסנאטורים.

זו לא הפעם הראשונה שבה פועל כך לכאורה בר. ב-2009 הוא השתתף בתדרוך של שר האוצר דאז הנרי פולסון, שבו דיווח על קשיים פיננסים של בנקים. אחרי השיחה צלצל בר לאשתו ואמר לה למשוך כמה כסף שהיא יכולה מהחשבונות שלהם מחשש שלבנקים ייגמר הכסף.

לפחות שלושה סנאטורים נוספים מכרו מניות בערך בזמן שבו בר עשה זאת. דיאן פיינסטיין דמוקרטית מקליפורניה, חברה גם היא בוועדת המודיעין; ג'יימס אינהוף, רפובליקאי מאוקלהומה וקלי לופלר, רפובליקאית מג'ורג'יה.

לפי המסמכים שהוגשו, בר מכר ב-13 בפברואר 33 מניות בשווי של 628 אלף דולר עד 1.7 מיליון דולר. בין היתר, הוא מכר מניות בשווי של 150 אלף דולר בשתי רשתות בתי מלון. שווי שתי הרשתות ירד משמעותית בשבועות האחרונים.

פיינסטיין ובעלה מכרו מניות בשווי של 1.5-6 מיליון דולר בחברת ביוטק מקליפורניה בין 31 בינואר ל-18 בפברואר.

אינהוף מכר ב-27 בינואר מניות בשווי של כ-400 אלף דולר בפייפאל, אפל ובחברת הנדל"ן ברוקפילד.

לופלר ובעלה ג'פרי ספרצ'ר, שמכהן כיו"ר בורסת ניו יורק, מכרו החל ב-24 בינואר 27 מניות בשווי מיליוני דולרים. לופלר נכחה בדיון בסנאט בנושא התפרצות הקורונה. בין היתר, מכרו מניות בחברות כמו אקסון מוביל, רוס סטורס ואוטו-זון.

נציגים מטעם לופלר, שדבר פרסום מכירת המניות על ידה פורסם לראשונה ב"דיילי ביסט", סירבו להגיב. לא ניתן היה לקבל תשובה מדוברו של אינהוף.

דובר מטעם פיינסטיין אמר שלא היה לה חלק בהחלטה למכור את המניות. "כל הנכסים של הסנאטורית פיינסטיין מוחזקים בנאמנות. אין לה מעורבות בקבלת ההחלטות הפיננסיות של בעלה".

עוזרים של בר אמרו כי ההחלטה למכור את המניות היא פרטית והתקבלה זמן רב לפני הירידות בשווקים ולפני שהיה נראה שהנגיף מתפשט בארה"ב.

לקריאת הכתבה המלאה של אריק ליפטון וניקולס פאנדוס ב"ניו יורק טיימס"

תגובות