האחראי על המכונית האוטונומית של אובר הודה בגניבת סוד מסחרי מגוגל

אנתוני לוונדובסקי עזב את פרויקט פיתוח המכונית האוטונומית של גוגל בינואר 2016, ואחרי זמן קצר עבר לנהל את פרויקט המכונית האוטונומית של אובר ■ גוגל טענה שהוא גנב ממנה סודות מסחריים, ואחרי הודאתו הוא צפוי לקבל עונש מאסר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנתוני לוונדובסקי בזמן שעבד באובר. קיבל מענק של 250 מיליון דולר
אנתוני לוונדובסקי בזמן שעבד באוברצילום: Eric Risberg/אי־פי

אנתוני לוודובסקי, מנהל פרויקט המכונית האוטונומית של אובר לשעבר, הודה בגניבת מסמך סודי מגוגל לפני שעזב את החברה. במסגרת הסכם טיעון, הסכים לוונדובסקי לשלם קנס מקסימלי של 250 אלף דולר ולעונש מאסר מקסימלי של 10 שנים, אך התביעה צפויה לבקש עונש מאסר של 30-24 חודשים בלבד.

בכך באה לסיומה הפרשה שהעיבה על פרויקט פיתוח המכונית האוטונומית של אובר, ובמסגרתה הסכימה ב-2018 חברת שיתוף הנסיעות לשלם לגוגל פיצויים של 245 מיליון דולר במניות.

ויימו, חטיבת המכוניות האוטונומיות של גוגל, תבעה את אובר ב-2017 בטענה כי לוונדובסקי, אשר מונה לראש פרויקט המכוניות האוטונומיות של אובר לקח עמו אלפי מסמכים סודיים.

התביעה המשפטית גזלה מאובר זמן יקר משאיפותיה בתחום המכוניות האוטונומיות, שמהווה את המפתח לרווחיותה בטווח הארוך. אובר פיטרה את ראש פרויקט המכוניות האוטונומיות לאחר הגשת התביעה של ויימו, ונמצאת בפיגור ניכר ביישום תוכניותיה לפרוס צי של מכוניות אוטונומיות.

לוונדובסקי עזב את גוגל בינואר 2016 כדי להקים סטארט-אפ לפיתוח משאיות אוטונומיות בשם אוטו (otto), שנרכש זמן קצר אחרי הקמתו על ידי אובר תמורת 680 מיליון דולר. במסגרת הסכם הפשרה בין אובר לגוגל ב-2018, המליץ השופט לפתוח בחקירה פלילית נגד לוונדובסקי בגין גניבת סודות מסחריים.

המשפט נגד לוונדובסקי היה אמור להתחיל בינואר 2021, והוא ממשיך לטעון לחפותו גם אחרי החתימה על הסכם הטיעון. "התרגשתי מהאפשרות להילחם ולנצח", אמר לוונדובסקי אתמול אחרי החתימה על ההסכם, והוסיף כי בסופו של דבר הוא הגיע למסקנה שלא שווה להילחם על כך: "אני שמח לשים את זה מאחורי".

מוקדם יותר החודש הגיד לוונדובסקי בקשה לפשיטת רגל אחרי שנפסק שהוא חייב לגוגל 179 מיליון דולר בגין הפרת הסכמים בכך שהתחיל לעבוד באובר. לדברי עורך דינו, הונו של לוונדובסקי היה 72 מיליון דולר בלבד. במסגרת הפסיקה, לוונדובסקי נדרש להחזיר לגוגל בונוסים שקיבל בשווי של 120 מיליון דולר בתוספת ריבית והוצאות משפט.

ההודאה של לוונדובסקי קשורה לגניבת מסמך של עדכון שבועי בהתקדמות פיתוח המכונית האוטונומית של גוגל, ולא במסמכים טכניים שקשורים לפיתוח טכנולוגיית ליידר כפי שטענה גוגל. לוונדובסקי הודה שהמסמך מוגדר כסוד מסחרי ובכוונתו להשתמש בו לתועלתו האישית באובר. הוא הודה גם בהורדה של 14 אלף מסמכים מהשרתים של גוגל למחשבו האישי, אך לא בכוונתו לעשות בהם שימוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker