דויטשה בנק: הקורונה יגרום למיתון העולמי הגרוע ביותר מאז מלחמת העולם השנייה

כלכלני הבנק הגרמני צופים נפילה של 13% בתוצר בארה"ב ברבעון השני וקריסה של 24% בגוש היורו ■ כלכלת סין צפויה לצמוח ב-34% ברבעון השני, לאחר נפילה מוערכת של 32% ברבעון הראשון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: יוזף סטלין, פרנקלין דלאנו רוזוולט ווינסטון צ'רציל בוועידת יאלטה, לקראת סוף מלחמת העולם השנייה ב–1945
סוכנויות הידיעות

כלכלנים של דויטשה בנק צופים מיתון עולמי, על רקע התפשטות נגיף הקורונה, שיכלול את הנפילה החדה ביותר בתוצר מאז מלחמת העולם השנייה ברבעון השני של 2020. בפן האופטימי, צופים הכלכלנים התאוששות כלכלית מהירה כבר במחצית השנייה של השנה.

לפ דו"ח של דויטשה בנק, שפורסם אתמול (ד'), מפולת בתוצר של סין ברבעון הראשון של השנה תכביד על הכלכלה העולמית, ונפילות חדות בתוצר בארה"ב ובאירופה ברבעון השני יגררו את הכלכלה הגלובלית למיתון.

לפי התחזית של דויטשה בנק, התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם, צפוי להתכווץ ברבעון השני בקצב שנתי של 12.9% - בשל שיבושים שגורמת התפרצות הקורונה - לאחר צמיחה של 0.6% בלבד ברבעון הראשון. התוצר של גוש היורו עתיד לצלול ברבעון השני ב-23.6% במונחים שנתיים, לאחר ירידה של 0.5% ברבעון הראשון. כלכלני הבנק הגרמני כתבו כי "הירידות החזויות יעלו באופן משמעותי על כל הנתונים שנרשמו לפחות מאז מלחמת העולם השנייה".

כלכלת סין, השנייה בגודלה בעולם, צפויה להתכווץ ברבעון הראשון ב-31.7% במונחים שנתיים - זאת לעומת תחזית קודמת של דויטשה בנק לירידה של 5.9% בלבד בתוצר. עם זאת, כלכלני הבנק הגרמני העריכו כי כלכלת סין חזויה להתאושש בחדות ברבעון השני עם צמיחה של 34%.

ספרד, החודשצילום: SERGIO PEREZ/רויטרס

"יש לנו כעת ראיות ראשונות להשפעה הכלכלית השלילית על סין והיא גדולה בהרבה מכפי שחזינו עד כה. זאת, יחד עם גורמים אחרים, ובהם צעדים נרחבים ודרקוניים לבלימת התפשטות הנגיף, הופעתם של מתחים בשוקי האשראי, והידוק חד בתנאים הפיננסים, גרמו לנו לעדכן כלפי מטה באופן משמעותי את תחזית הצמיחה הגלובלית למחצית הראשונה של השנה", נכתב בדו"ח של דויטשה בנק.

כלכלני הבנק אמנם צופים התאוששות מהירה בצמיחה הכלכלית במחצית השנייה של 2020, אולם הזהירו כי קשיים בבלימת התפשטות הקורונה מקשים על החיזוי, ויתכן שהמיתון בכלכלות הגדולות בעולם יהיה ממושך הרבה יותר מהתחזית הנוכחית.

"איננו יכולים להדגיש מספיק את מידת חוסר הוודאות סביב תחזיות אלה", כתבו הכלכלנים. "אלה באמת אירועים חסרי תקדים ואין דוגמה היסטורית מספקת שעליה אפשר לבסס בדיוק את התחזית שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker