לגארד מנסה להרגיע: ECB הכריז על תוכנית הרחבה כמותית של 750 מיליארד יורו

הבנק המרכזי של אירופה יגדיל את רכישות האג"ח של ממשלות ושל חברות פרטיות כדי למנוע משבר נזילות והודיע כי ישקול הסרת מגבלות על תוכנית הרחבה כמותית, אף שזה עשוי להיות בניגוד לחוקי האיחוד האירופי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד
כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי של אירופהצילום: אי־אף־פי
לוגו בלומברג
בלומברג

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) השיק תוכנית חירום לרכישת אג"ח בהיקף של 750 מיליארד יורו בניסיון להרגיע את השווקים ולגונן על כלכלת גוש היורו שמתקשה להתמודד עם מגפת הקורונה. "תקופות חריגות דורשות פעולות חריגות. אין גבול למחויבות שלנו ליורו", אמרה נשיאת הבנק הבנק כריסטין לגארד.

הבנק הודיע על המהלך הלילה במסגרת ישיבה שלא מן המניין של מועצת הנגידים. הרשויות באירופה שוקלות הקמת קרן חילוץ כדי לסייע למדינות היבשת להתמודד עם הידלדלות הקופה הציבורית ועם העלייה בתשואות האג"ח אחרי שפורסמו הצעדים של ECB.

עיקרי התוכנית שעליה הכריז ECB:

אחרי ההכרזה על התוכנית, עברו החוזים העתידיים בוול סטריט ובאירופה לעליות, אך שבו לרדת אחרי זמן קצר.

המשקיעים גורמים לעלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות בגלל החשש שלהם מהעלות הגבוהה של התגובה הפיסקלית למשבר. איטליה, שגם ככה נטל החוב שלה הוא השני בגובהו בגוש היורו אחרי יוון ונפגעה הכי קשה מהמגפה באירופה, סובלת מעלייה משמעותית בתשואות האג"ח שלה – וזה מעלה את מחיר ההלוואות שהממשלה צריכה להחזיר.

מחלקת בידוד בצפון איטליה. הידבקות רבה בקרב אנשי צוות רפואי

"אנחנו חושבים שברור שהבנקים המרכזיים ישתמשו בכל הכלים שלהם כדי לתמוך בשווקים הפיננסיים ובתפקוד שלהם", אמר אברהים רחברי, מנהל מחקר מט"ח בסיטיגרופ. "ואולם אנחנו חושבים שאנחנו עדיין צריכים הקלות פיסקליות נוספות וסימנים למוכנות לספיגת סיכוני אשראי פרטיים כדי לייצב את השווקים".

ECB כתב בהודעה שפירסם כי "לא נסבול כל סיכונים למעבר חלק למדיניות המוניטרית בכל המדינות בגוש היורו".

ההחלטה לשקול את הסרת הגבלות האחזקות על ניירות ערך במסגרת הרחבה כמותית עשויה לעורר מחלוקת. ההגבלות נקבעו ב-2015 ונועדו להפחית את החששות מכך שהבנק יפר את החוקים של האיחוד האירופי ויתחיל לממן פעילות ממשלתית. ב-2019 טען קודמה של לגארד בתפקיד, מריו דראגי, כי מועצת הנגידים של ECB עשויה להסיר את ההגבלות אם הנסיבות הכלכליות ידרשו זאת. ואולם הצעד עשוי להיתקל גם במכשול חוקי, שכן בית משפט בגרמניה צפוי לפרסם את החלטתו בשבועות הקרובים על החוקיות של הרחבות כמותיות על ידי ECB.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker