תשובת הממשל האמריקאי לקורונה: מציע חבילת תמריצים של 1.2 טריליון דולר

שר האוצר של ארה"ב הציג תוכנית לסיוע כספי ישיר ומיידי בסך 250 מיליארד דולר למיליוני אמריקאים ■ רשויות המס הודיעו על עיכוב של 90 יום בתשלומי מס ■ ממשל טראמפ מתכנן סיוע של 50 מיליארד דולר לחברות התעופה בארה"ב ■ הבנק הפדרלי הודיע כי יסייע לעסקים במימון לטווח קצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר של ארה"ב סטיבן מנוצ'ין
שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'יןצילום: Andrew Harnik/אי־פי

הממשל האמריקאי נערך להציע חבילת תמריצים בהיקף של עד 1.2 טריליון דולר - כולל תשלומים ישירים של 1,000 דולרים ומעלה שיועברו ישירות למיליוני אמריקאים בתוך שבועיים - בניסיון לתמוך בצמיחה של כלכלת ארה"ב, שסובלת מהאטה חדה על רקע סגירת עסקים בשל התפשטות נגיף הקורונה. הממשל גם הודיע על עיכוב תשלומי מס של מיליוני אמריקאים.

הממשל דן תחילה חבילת סיוע בהיקף כולל של 850 מיליארד דולר, אולם בדיונים שהתקיימו בהמשך גדל היקפה עד 1.2 טריליון דולר, אמרו אנשים המעורים במצב לבלומברג.

0:00
-- : --

שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין מקדם מהלך שכולל שיגור המחאות בסך 250 מיליארד דולר לציבור הרחב עד סוף אפריל, ותשלום נוסף בהיקף של 500 מיליארד דולר כעבור ארבעה שבועות אם עדיין יוכרז מצב חירום לאומי, אמר אדם המעורה במצב לסוכנות הידיעות בלומברג.

"זה מספר גדול", אמר היום (ג') מנוצ'ין בהמשך לכתבים בגבעת הקפיטול. "הנחנו על השולחן הצעה שתכלול הזרקת טריליון דולר לכלכלה".

התשלומים במזומן לציבור הרחב יהיו חלק מחבילת התמריצים שמנוצ'ין מנסה לגבש יחד עם הקונגרס. הממשל טרם החליט כמה כסף יקבל כל אמריקאי, אולם מעוניין שהתשלומים יהיו מעל לסכום של 1,000 דולרים, אמרו שני אנשים המעורים במצב.

מה יקרה לחסכונות שלנו? האינטרסנטים מארחים את גילעד אלטשולר

מוקדם יותר היום דיווח כתב רשת CNN, מנו רג'ו כי הממשל שוקל חבילת תמריצים בהיקף של יותר מטריליון דולר, "הבית הלבן ושר האוצר סטיבן מנוצ'ין דנים כעת בחבילת תמריצים בהיקף של טריליון דולר, לדברי מקור המעורה המצב", כתב רג'ו בציוץ בחשבונו בטוויטר. "ההערכות הראשוניות של 850 מיליארד דולר הוגדלו לאחר ניתוח הנתונים התקציביים", הוסיף.

"אמריקאים זקוקים לכסף מזומן עכשיו", אמר היום מנוצ'ין בתדריך לכתבים בבית הלבן. "כשאני אומר עכשיו אני מתכוון לשבועיים הקרובים", הוסיף, "הנשיא הורה לי לעשות זאת עכשיו".

"אני חושב שזה ברור שאנחנו לא צריכים להעביר כסף לאנשים שמשתכרים מיליוני דולרים בשנה", המשיך מנוצ'ין. "אני חושב שאנחנו נעשה משהו שיעביר הכסף אליהם במהירות האפשרית. זו אולי לא הדרך המדויקת לעשות זאת", הוסיף שר האוצר האמריקאי שציין כי אופן ביצוע ההעברה יגובש במהלך היום.

מוקדם יותר היום הודיע ממשל הנשיא דונלד טראמפ על עיכוב של 90 יום בתשלומי מס ובהגשת דו"חות מס לשנת 2019 שהיו אומרים להתבצע עד ל-15 באפריל.

רשויות המס בארה"ב, בהתאם לסמכות שניתנה לנשיא טראמפ בעקבות ההכרזה על מצב חירום לאומי, יוותרו גם על ריבית וקנסות בגין פיגורים, אמר היום מנוצ'ין.

אנשים פרטיים עם חבויות מס של עד מיליון דולר וחברות עם חבויות של עד 10 מיליון דולר יהיו זכאים לעיכוב תשלומי המס, הוסיף שר האוצר האמריקאי. "אנחנו נשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו", אמר מנוצ'ין. "ואם אין לנו את הכלים, נפנה לקונגרס".

מנוצ'ין מציג היום את חבילת התמריצים בפני חברי סנאט רפובליקאים, שחלקם היססו לתמוך בחבילת הסיוע שאישר בית הנבחרים בארה"ב בשבוע שעבר, אמרו אנשים המעורים בתוכניות לעיתון ניו יורק טיימס.

ממשל טראמפ תומך גם בבקשה לחבילת סיוע כלכלי בהיקף של 50 מיליארד דולר למגזר התעופה. ארגון השדולה של חברות התעופה בארה"ב הכריז אתמול (ב') על בקשת סיוע שתכלול מענקים, ערבויות להלוואות והקלות מס.

לארי קאדלו, היועץ הכלכלי הבכיר של הנשיא טראמפ, הציג ביום שני את תוכנית התמריצים התקציביים של הממשל, ואמר כי הם יסתכמו בכ-800 מיליארד דולר.

הפד יסייע לעסקים במימון לטווח קצר

בנפרד, הודיע היום הבנק הפדרלי כי יסייע לחברות בארה"ב המתקשות להשיג מימון לטווח קצר כדי לאפשר להן להמשיך לפעול.

הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע כי ירכוש ניירות ערך מסחריים מגובי נכסים וללא בטוחות מחברות שמנפיקות את הניירות ערך אך מתקשות למוצא קונים בשוק הפתוח.

בהודעה שפירסם הפד נאמר כי הבנק יספק אשראי "כדי לתמוך במשפחות, עסקים ומשרות לכל רוחב הכלכלה".

כדי לספק את המימון, הבנק הפדרלי של ניו יורק מקים מנגנון פיננסי מיוחד עם ערבויות שאישר משרד האוצר האמריקאי בסך 10 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker