לוגו בלומברג
בלומברג

חברת אפל, שמתמודדת בימים אלו עם ההשפעות הכלכליות קשות של וירוס קורונה, נקנסה בסכום שיא של 1.2 מיליארד דולר על ידי הרגולטורים בצרפת באשמת חתימה על הסכמים לא תחרותיים עם שתי חברות הפצה.

רשות ההגבלים העסקיים של צרפת אמרה כי אפל התקשרה עם שתי סיטונות – טק דאטה ואינגרם מיקרו – במהלך ששיבש את האפשרות להתחרות במוצרים של אפל שאינם אייפונים, כמו מחשבי המק שלה. צמד החברות זכו גם הן לקנסות של עשרות מיליוני דולרים.

"אפל ושתי חברות הסיטונות שעבדו עם המוצרים שלה הסכימו שלא להתחרות אחת בשנייה, ומנעו ממשווקים להתחרות ביניהם – ובכך עיקרו את השוק עבור המוצרים של אפל", אמרה הממונה על הרשות, איזבל דה סילבה.

בכירים בתחום התחרות אמרו כי הפעולות של אפל הקפיאו את נתחי השוק ומנעו תחרות בין ערוצי הפצה שונים של מוצרי החברה. אפל נקטה לכאורה באמצעים שחייבו משווקים יוקרתיים למכור את הסחורה שלה באותו המחיר כמו בחנויות ובאתר של החברה.

החברה גם גרמה למשווקים היוקרתיים להיות תלויים בה כלכלית, לפי הרשות. המשווקים פעלו תחת חוזים שחייבו אותם למכור כמעט רק את המוצרים של אפל, ועם זאת, אפל שיבשה את האספקה שלהם מדי פעם, על אף שהיו זמינים באתר החברה ובחנויות שלה.

העונש של אפל הוא האחרון בשורה של צעדים שנוקטת הרשות נגד ענקיות הטכנולוגיה מעמק הסיליקון. היא קנסה את גוגל ב-150 מיליון דולר בסוף השנה שעברה על שקבעה חוקים "עמומים" עבור פלטפורמות הפרסום שלה, ויישמה אותן באופן בלתי הוגן ובאקראיות.

הקנס מגיע לאחר שאפל הודיעה ביום שבת כי תסגור מאות מסניפי החנויות הקמעונאיות שלה מחוץ לסין היבשתית עד ה-27 במארס, וכי תחייב את העובדים שלה לעבוד מרחוק במטרה למנוע את התפשטות וירוס קורונה.

החברה אמרה כי ההחלטה של הרשות הצרפתית "תיצור כאוס עבור חברות בכלל התעשיות", והודיעה כי תערער עליה.

סכום הקנס מגמד את השיא הקודם שהגיע אליו הרשות, כשקנסה ב-2015 את תאגיד התקשורת הצרפתי אורנג' ב-350 מיליון יורו.

לכתבה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker