הבנק הפדרלי נלחם בקורונה: מוריד ריבית ל-0% ופותח בהרחבה כמותית של 700 מיליארד דולר

"וירוס קורונה פוגע בקהילות רבות ובכלכלות מדינות רבות כולל ארה"ב" ■ הבנק הוריד את יחס הרזרבות של הבנקים לרמה אפסית, וכמו כן את הריבית על הלוואות חירום לבנקים ■ זוהי הפעם הראשונה שהבנק הפדרלי נקט כל כך הרבה פעולות מהותיות ביום אחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק הפדרלי הודיע הערב על הורדת הריבית ל-0% ועל תוכנית הרחבה כמותית של 700 מיליארד דולר כדי להגן על הכלכלה מפני השפעות מגפת הקורונה.

בהודעה שפירסם הבנק, נאמר כי "מגפת הקורונה פוגעת בקהילות רבות ומשבשת כלכלות רבות בעולם, כולל ארה"ב".

בעקבות הציפייה לשיבושים קשים בשווקים, הבנק גם הוריד את הריבית על הלוואות החירום לבנקים ל-0.25% והאריך את זמן תנאי ההלוואה ל-90 יום. הבנק גם הוריד את יחס הרזרבות לאלפי בנקים בארה"ב לרמה אפסית.

הבנק הפדרלי הוריד את הריבית לטווח של 0.25%-0% מרמה של 1.25%-1% ומסר כי הריבית תישאר ברמה אפסית עד ש"נהיה בטוחים כי הכלכלה הצליחה לעמוד באירועים האחרונים ובדרכה חזרה לעמוד ביעדים של תעסוקה מלאה ויציבות מחירים". הבנק הפדרלי הוסיף כי "הוא מוכן להשתמש בשורה של כלים לתמוך באשראי למשקי בית ועסקים".

הבנק הפדרלי מסר כי בפעולה מתואמת שלו עם הבנקים המרכזיים של קנדה, בריטניה, יפן, אירופה, שווייץ - ננקטו צעדים להבטיח את הנזילות הדולרית לשווקים בעולם, דרך הסכמי החלף.

הבנקים המרכזיים הורידו את הריבית על הלוואות החלף והאריכו את זמן ההלוואות. 

במסיבת העיתונאים שערך פאואל אחרי ההודעה הדרמטית על הורדת הריבית הוא אמר שלנגיף הקורונה יש השפעות "משמעותיות" על ביצועי הכלכלה האמריקאית. לדבריו, ההרחבה הכמותית שנכללה בהודעת הבנק על צעדי החירום נועדה למנוע את חוסר התפקוד של השווקים כתוצאה מהעלייה החדה בביקוש לאג"ח אמריקאיות, שנסחרו בשבוע שעבר בתשואת שפל של 0.32%.

עוד הוא אמר כי ישיבת ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי, שאמורה היתה להיערך השבוע ושבה מתקבלות החלטות הריבית בדרך כלל – לא תתקיים. לדבריו, ביצועי הכלכלה ברבעון השני של 2020, שעוד לא התחיל, צפויים להיות חלשים, אך הוא לא אמר מהן התחזיות שלו בנוגע לביצועי הכלכלה בהמשך השנה. הא ניסה לנחם ואמר גם שהורדת הריבית נועדה "לסייע לכלכלת ארה"ב להתמודד עם תקופה קשה".

לדבריו, הבנק הפדרלי לא מתכוון להנהיג ריבית שלילית והכלים היחידיים שנותרו לו הם לשמור על הריבית קרוב ל-0%. בכך, אמר למעשה שאין לבנק הפדרלי כלים נוספים להילחם בהשפעות השליליות מנגיף הקורונה.

ההרחבה הכמותית תתבצע בצורה של רכישת אג"ח ממשלתיות ב-500 מיליארד דולר ואג"ח מגובות משכנתאות ב-200 מיליארד דולר. הבנק הפדרלי מסר כי הרכישות יחלו ביום שני עם רכישת נכסים ב-40 מיליארד דולר.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בירך על הורדת הריבית ואמר כי אנשים בשווקים צריכים להיות "נרגשים" מהודעת הבנק הפדרלי. לפי טראמפ, הוא "שמח מאוד" מהחלטת הבנק הפדרלי. רק אתמול (שבת) אמר טראמפ שהוא לא מרוצה מתפקוד הבנק הפדרלי במשבר ואמר כי בסמכותו להחליף את יו"ר הבנק, ג'רום פאואל, לאור ציפיותיו של הנשיא להורדה מהירה יותר של הריבית במשק.

אחרי הודעת הבנק הפדרלי נחלש הדולר במסחר מול רוב המטבעות בעולם. הדולר יורד מול היורו ב-0.7% ונסחר תמורת 1.1188 דולר ליורו; מול הין, נחלש הדולר ב-0.85% ל-106.71 ין לדולר; הליש"ט מזנקת ב-1% מול הדולר ל-1.2397 דולר לליש"ט ומתאוששת מעט מרמות השפל שאליה הגיעה. הפרנק השווייצי עולה ב-0.7% ל- 0.94 פרנק לדולר.

ג'רום פאואל
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואלצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker