הבנק המרכזי של אירופה הכריז על תמריצים - אבל לא הוריד את הריבית

הבנק יעניק לבנקים המסחריים ביבשת קו אשראי ארוך טווח שכולל הלוואות בריבית שלילית. בנוסף, יגדיל את תוכנית רכישת הנכסים שלו ב-120 מיליארד יורו. לגארד: "דרושה פעולה עולמית משותפת"

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי של אירופה
כריסטין לגארד, נשיאת הבנק המרכזי של אירופהצילום: בלומברג

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הכריז על חבילת תמריצים לשוק, אך לא הוריד את הריבית לאכזבת המשקיעים. נשיאת הבנק, כריסטין לגארד, ערכה מסיבת עיתונאים בנושא כדי להסביר את ההחלטה.

הבנק הכריז על תמריצים שכוללת הזרמת הלוואות ארוכות טווח למערכת הפיננסית שמכונות קו אשראי ארוך טווח (LTRO). "אף שמועצת הנגידים של הבנק לא רואה סימנים של מצוקה בשוקי הכספים, או מחסור בנזילות במערכת הבנקאות, הפעילויות האלה יספקו תמיכה מספקת במקרה הצורך", נכתב בהודעת הבנקים. מדובר למעשה בהרחבת תוכנית שהושקה ב-2011 כדי לעודד את הבנקים ביבשת שחלקם היו על סף קריסה בעקבות משבר החוב.

במסגרת ההלוואות הזולות שיעניק ECB לבנקים המסחריים כדי שיעניקו הלוואות לצרכנים בריבית נמוכה. "הפעילויות האלה יתמכו בהלוואות שיעניקו הבנקים לאלה שהושפעו הכי הרבה מהתפשטות נגיף הקורונה, ובעיקר חברות קטנות ובינוניות".

ECB יעניק לבנקים מסחריים הלוואות ל-3 חודשים בריבית של מינוס 0.5%; הלוואות לשנה בריבית של מינוס 0.75% ויגדיל את תוכנית רכישת הנכסים שלו (הרחבה כמותית) ב-120 מיליארד יורו בשנה. בנוסף, יאפשר ECB לבנקים המסחריים להוריד את יחס הלימות ההון שלהם. כך, למעשה, הבנק המרכזי של אירופה משלם לבנקים כדי שילוו ללקוחות.

"מאז פגישת הנגידים האחרונה בסוף ינואר, התפשטות נגיף הקורונה גרם לזעזועים רבים בתחזיות הצמיחה של העולם ושל גוש היורו ולתנודתיות רבה בשווקים", אמרה לגארד במסיבת העיתונאים. "תהיה לו השפעה מרכזית על השווקים". היא הוסיפה כי הסיכונים לגוש היורו גוברים השנה.

לדבריה, "מועצת הנגידים תומכת בתקיפות במדיניות משותפת של כל הגופים כדי להגיב להתפשטות הקורונה... המדדים שפורסמו באחרונה מצביעים על האטה משמעותית בצמיחה בטווח הקרוב. לפני התפרצות הקורונה, האטה הצמיחה בגוש היורו. זה משקף את החולשה המתמשכת במגזר הייצור בגוש היורו".

"ברור לכולם שכלכלות העולם סופגות זעזועים גדולים. התשובה לשאלה אם נמנע ממיתון תהיה תלויה במהירות, בעוצמה ובפעולה המשותפת שכולנו ננקוט בה". היא אמרה גם כי דרושה תגובה פיסקלית מצד הממשלות כדי לתמוך בכלכלה - ולא רק פעולה מוניטרית.

לגארד סירבה לענות על שאלת עיתונאי בנוגע להחלטת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לעצור את הטיסות מאירופה לארה"ב ואמרה: "המנדט שלנו הוא יציבות מחירים. מול המצב הנוכחי, אנחנו צריכים להשתמש בכל הכלים לרשותנו כדי לתמוך ולתרום את חלקנו לצרכים. לא אגיב לצעדים שנעשים מחוץ לגוש היורו".

בתשובה לשאלה למה ECB לא הוריד את הריבית כפי שעשה הבנק הפדרלי והבנק המרכזי של בריטניה, ואם זה בגלל החשש מפיחות בשער היורו, השיבה לגארד: "אנחנו לא קובעים את המדיניות המוניטרית שלנו רק על בסיס ביצועי המטבע או החשש מהפיחות שלו... יש תמיכה מצד כל הכיוונים להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו. אני לא רוצה להיות השנייה בהיסטוריה שאומרת 'נעשה כל שביכולתנו".

לבנק המרכזי של אירופה איו הרבה מרחב תמרון, כאשר הריבית הנוכחית עומדת ברמה אפסית. הריבית על הפיקדונות. עומדת בשיעור של מינוס 0.5%. הבנק המרכזי עשוי להגדיל את תוכנית ההרחבה הכמותית. הבנק רוכש מדי חודש נכסים בשיעור של 20 מיליארד יורו.

אתמול פורסם כי לגארד אמרה למנהיגי האיחוד האירופי בשיחת ועידה כי בכירי הבנק המרכזי מתמקדים בכלים שיספקו מימון זול במיוחד - ויבטיחו כי הנזילות והאשראי בשוק לא ייעלמו.

לגארד הוסיפה כי צעדים שינקוט הבנק המרכזי ישפיעו לטובה רק אם ממשלות אירופה יתמכו בהם, ויבטיחו כי הבנקים ימשיכו להלוות כסף לעסקים באזורים שנפגעו מהקורונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker