המודל המפחיד שטוען שיש עשרות אלפי חולי קורונה בארה"ב

פרופסור לביולוגיה בארה"ב פיתח מודל מתמטי שמביא בחשבון שרוב מקרי הקורונה בארה"ב כלל לא התגלו - וכי מספר המתים צפוי לגדול בקצב מהיר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקר בניו יורק מתגונן נגד וירוס קורונה
סוכנויות הידיעות

עד כה דווחו יותר מ-1,000 מקרי קורונה בארה"ב, ואולם מומחים סבורים כי המספר גבוה בהרבה או שהוא עשוי להאמיר בימים הקרובים. מודל שפירסם פרופ' אלכס פרקינס מאוניברסיטת נוטרדאם שבאינדיאנה ממחיש את החשש לגבי ארה"ב.

לפי פרקינס, פרופסור לביולוגיה שחוקר מודלים מתמטיים של מחלות מידבקות, המצב הנוכחי בארה"ב הוא רק קצה הקרחון בהדבקות בנגיף בכלכלה הגדולה בעולם. פרקינס מדגיש כי המודל שפיתח עם עמיתיו לא עבר עדיין בקרת עמיתים ולא פורסם בכתב עת, אך הוא בחר לפרסם אותו "בשל הדחיפות במצב".

אנשים מחופשים לקורונה בחגיגות המארדי גרא בניו אורלינסצילום: Rusty Costanza/אי־פי

התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

לטענתו, קיימים בארה"ב מקרי קורונה של הידבקות בקהילה מצד אנשים שכלל אינם יודעים שהם נשאים של הנגיף ולא נבדקו להימצאותו. אותם נשאים שלא פיתחו סימפטומים ממשיכים להעביר את הנגיף ללא ידיעתם. בהתבסס על ניתוח של מאפייני הדבקה במקומות אחרים והערכות לגבי נשאי קורונה שלא אובחנו, מעריכים פרקינס ועמיתיו שב-8 במארס בלבד נרשמו בארה"ב 4,000-7,000 מקרי הדבקה חדשים של קורונה, וכי מספר הנשאים והחולים הכולל של הנגיף מגיע ל-50-30 אלף מאז החלה ההתפרצות.

פרקינס כותב שהמודל לא משתמש בנתונים רשמיים על הדבקות, והוא מתבסס על הערכות עצמאיות בחיזוי מספר הנדבקים. בתחילה, המודל שפותח נראה מוגזם ביחס למספר ההדבקות האמיתיות, אבל בשבוע שעבר התברר כי נמצא קשר סטטיסטי מובהק בין המודל לנתוני האמת על הנדבקים.

בנוסף, ניסה המודל של פרקינס לחזות את מספר המיתות מקורונה בארה"ב, וגם במקרה זה נמצא קשר בין המודל למספר המקרים שדווחו עד 8 במארס. פרקינס גם חוזה שעוד 500 אנשים לפחות ימותו מהנגיף בארה"ב רק מהדבקות קיימות, וככל שמספר הנדבקים יהיה גבוה יותר, תירשם עלייה משמעותית יותר במספר הנדבקים.

לכן, כותב פרקינס, כי האסטרטגיה בארה"ב צריכה להשתנות ולהתמקד במניעה ולא בתגובה להדבקות שמתגלות במדינה. עוד הוא טוען כי צריך להגדיל את מספר הבדיקות כדי שניתן יהיה לגלות נשאים נוספים שלא אובחנו ושייתכן שהם כלל לא מודעים לכך שהם נשאים של קורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker