גרמניה הכריזה על חבילת תמריצים מהוססת לבלימת המשבר

המדינה תאפשר לחברות להיעזר במדינה בסבסוד של שכר העובדים בזמן עצירת הפעילות, ותשקיע 14.1 מיליארד דולר בעסקים בשנים הקרובות ■ נראה כי יידרש משבר גדול בהרבה על מנת שתפעל במלוא העוצמה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל
קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, החודשצילום: MICHELE TANTUSSI/רויטרס

לחץ עולמי גובר ו-1,000 נדבקים בווירוס קורונה נכון לסוף השבוע, עדיין לא הספיקו כדי לשכנע את הפוליטיקאים בגרמניה לשחרר חבילת תמריצים בהיקף גדול מספיק. האיפוק הזה צפוי להימשך כל זמן שהמדינה תמשיך להתייחס להשפעת הווירוס על הצריכה הפרטית כזמנית וניתנת לריסון.

פוליטיקאים מהקואליציה בגרמניה ערכו ביום ראשון מיני-מרתון בן שבע שעות של שיחות חירום, שבסופו החליטו רק על כמה צעדים קטנים לכיוון הרחבה תקציבית – מעט מכפי שהמדינות השכנות קיוו. הממשלה החליטה על ריכוך החוקים הקשורים לסיוע לחברות במימון משכורות לטווח קצר, מה שיקל עליהן בזמן שהן נאלצות לשלם לעובדים גם כשהעבודה משותקת באופן זמני.

בנוסף, נקבע כי בשנים 2024-2021 המדינה תשקיע 14.1 מיליארד דולר בעסקים. הפוקוס הוא על ריכוך המכה שהחברות צפויות לחטוף יותר מאשר עזרה לצרכנים. הקיצוץ הצפוי והשנוי במחלוקת במס ההכנסה במדינה אפילו לא נקלח בחשבון בתהליך עיצוב חבילת התמריצים.

המדיניות המהוססת בזמן המשבר הנוכחי מתאימה לא רק לסירוב המוכר של גרמניה לקחת על עצמה חוב, אלא גם לתגובה האטית שלה למשבר הכלכלי של 2008. "אני די בטוח שאם זה יהיה מאוד נחוץ המדינה תעשה משהו, אבל ניסיון העבר מראה שהם יתקשו בכך", אמר אנדראס שויירל, כלכלן ב-DekaBank בפרנקפורט. "היא תהיה שחקן ראקטיבי יותר מפרואקטיבי".

מטוס חברת לופטהנזה
מטוס של חברת התעופה לופטהנזה, שצפויה לספוג נזק כלכלי מהקורונהצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

שר האוצר אולף שולץ אמנם אמר ביום שני כי הממשלה תעשה "הכל" כדי לוודא שהכלכלה תעבור את המשבר, אך התגובה נראית כרגע מתונה מדי. יידרש משבר כלכלי רחב היקף בטרם יוחלט על הרחבה תקציבית משמעותית יותר. תרחיש שכזה לא צפוי להתממש כל עוד שיעור האבטלה יישאר קרוב לשפל שיא, ללא סימן לעלייה.

מקבלי ההחלטות בגרמניה גם רוצים להימנע מפעולות שישדרו פאניקה – גישה שמשתקפת בגופי התקשורת במדינה. "כולנו צריכים להמשיך לחיות, לעבוד, להוציא כסף – יותר מהכל, להוציא כסף", נכתב במאמר מערכת בצהובון הגרמני בילד.

במקביל, נראה כי התעשייה בגרמניה מתחילה להראות סימנים של היחלצות מהמשבר. הייצור התעשייתי עלה ב-3% בינואר בהשוואה לאותו החודש בשנה שעברה, לאחר שהתוצר במדינה צמח ב-2019 ב-0.6% בלבד. עם זאת, היצוא קפא על שמריו בינואר, בזמן שהיבוא צמח ב-0.5%. העודף במאזן הסחר ירד לרמה הנמוכה ביותר שלו מאז ינואר 2016 ועמד על 13.9 מיליארד דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker