"זה יהיה יום שכולנו נתחרט עליו": כך שברה סעודיה את שוק הנפט

מאחורי הקלעים של הפגישות בין נציגי סעודיה לרוסיה, התעקשותו של פוטין על משחק פוקר מסוכן גרמה לסעודים ללכת על מדיניות אדמה חרוכה ולהפיל את מחיר הנפט ב-30% תוך יום אחד

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נסיך סעודיה, מוחמד בן סלמאן, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין
נסיך סעודיה, מוחמד בן סלמאן, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין צילום: Alexei Druzhinin / Pool Sputnik

עם פתיחת המסחר בשוק הנפט הבוקר (ב') קרס מחירו ביותר מ-30%. היתה זו הנפילה החדה ביותר בהיסטוריה, למעט זו שנרשמה ב-17 בינואר 1991, עם תחילת מבצע "סופה במדבר" במלחמת המפרץ הראשונה. הנפט נסחר בבוקר במחיר שנשק ל-27 דולר לחבית. קריסת הנפט לוותה במפולת בבורסות אסיה ואירופה. המפולת בשוק הנפט נוספה לנפילה של 10% שנרשמה ביום שישי.

בכרוניקה המדהימה של ההתרחשויות מאחורי הקלעים שהביאו לזעזוע בשוק הנפט - שיחקו סעודיה ורוסיה תפקידים ראשיים:

ב-10:16, ביום שישי רטוב ועגום, נכנס שר האנרגיה של רוסיה, אלכסנדר נובאק, למטה של אופ"ק במרכז וינה, וידע שהבוס שלו עומד להפוך את שוק הנפט הגלובלי על ראשו. נובאק אמר לעמיתו הסעודי, הנסיך עבדול עזיז בן סלמאן, שרוסיה לא מוכנה לקצץ בתפוקת הנפט. הקרמלין החליט שתמיכה במחיר בזמן שמגפת וירוס קורונה מחריבה את הביקוש לנפט תהיה מתנה לתעשיית נפט הפצלים האמריקאית.

האמריקאים, ששואבים נפט מפצלי שמן, הוסיפו מיליוני חביות נפט לשוק הגלובלי, בזמן שחברות רוסיות השביתו את המשאבות שלהן. עתה הגיע הזמן ללחוץ על האמריקאים. לאחר חמש שעות של משא ומתן מנומס אך חסר תוחלת, שבו רוסיה פרשה בצורה ברורה את האסטרטגיה שלה, השיחות קרסו. מחירי הנפט נפלו ביותר מ-10%. לא רק סוחרי הנפט הופתעו: שרי הנפט של מדינות אופ"ק היו בהלם גדול כל כך, שלא ידעו מה לומר, לדברי מקור שהיה בחדר. המפגש לבש אווירה של הלוויה, אמר מקור אחר.

במשך שלוש שנים השאיר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, את רוסיה בקבוצת אופ"ק פלוס - הכוללת את חברות ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) ואת רוסיה. הוא חבר לסעודיה ושאר חברות הארגון ותמך בהקטנת תפוקת הנפט כדי לתמוך במחיריו. בנוסף לסיוע לקופת האוצר של רוסיה - ייצוא האנרגיה הוא המקור הגדול ביותר של הכנסות למדינה - הברית גם הניבה רווח בחזית מדיניות החוץ, בדמות קשרים עם המנהיג החדש של סעודיה, יורש העצר מוחמד בן סלמאן.

אולם ההסכם של אופ"ק פלוס גם סייע לתעשיית הנפט של ארה"ב. הנפט האמריקאי יקר להפקה. ככל שהמחירים גבוהים יותר, יש לתעשייה תמריץ לשאוב יותר ולהתחרות בשוק. הרוסים כעסו על השימוש שעשה ממשל טראמפ באנרגיה ככלי כלכלי ופוליטי. במיוחד הרגיזו אותם הסנקציות שהטילה על ארה"ב במטרה למנוע את השלמת הצינור המקשר בין שדות הגז של סיביר לגרמניה, הידוע בשם נורד סטרים 2. הבית הלבן גם חיבל בעסקיה של חברת הנפט הלאומית של רוסיה, רוזנפט, עם ונצואלה.

"הקרמלין החליט להקריב את אופ"ק פלוס כדי לעצור את יצרני נפט הפצלים האמריקאים ולהעניש את ארה"ב על שחיבלה בנורד סטרים 2", אמר אלכסנדר דינקין, נשיא המכון לכלכלה עולמית ויחסים בינלאומיים, מכון מחקר ממשלתי במוסקווה. "כמובן, לעצבן את סעודיה היה דבר מסוכן, אבל זוהי האסטרטגיה של רוסיה ברגע זה – גיאומטריה גמישה של אינטרסים".

הרוסים משחקים קשוח

הסכם אופ"ק פלוס, שבו שיתפו פעולה הרוסים עם הסעודים כדי להקטין את התפוקה ולהעלות את המחירים, מעולם לא היה פופולרי בתעשיית הנפט הרוסית, שהתנגדה לעצירת ההשקעות בפרויקטים חדשים בעלי פוטנציאל רווח גדול. מקורות יודעי דבר שביקשו לשמור על זהותם חסויה סיפרו כי היה זה איגור סצ'ין, הבוס רב העוצמה של רוזנפט, בעל ברית ותיק של פוטין, שפעל לשכנע את הממשל נגד קיצוצי התפוקה. הקרמלין גם התאכזב מכך שהברית עם ריאד לא הניבה השקעות סעודיות גדולות ברוסיה.

מקורות אחרים הוסיפו כי במשך כמה חודשים, נובאק וצוותו אמרו לנציגי סעודיה שהם אוהבים להיות חלק מברית אופ"ק פלוס, אבל לא רוצים להעמיק את הקיצוצים בתפוקה. בפגישת אופ"ק האחרונה בדצמבר, הצליחה רוסיה להשיג הסכמה כי תשמור על תפוקה יציבה יחסית, בעוד שסעודיה תישא בקיצוצים הגדולים בתפוקה.

כשמגפת הקורונה החלה להכות בפעילות הכלכלית של סין בתחילת פברואר, צימצמה סין, הלקוחה הגדולה ביותר של סעודיה, את קניית הנפט שלה ב-20%. התפשטות וירוס הקורונה גרמה לזעזועים במחירי הדלק הסילוני, הבנזין והדיזל – אוניות תובלה לא שטות, טיסות רבות מושבתות ומפעלים ברחבי העולם הדמימו קווי יצור.

הנסיך עבדול עזיז ניסה לשכנע את נובאק שעליהם לכנס פגישה של חברי אופ"ק פלוס בתגובה לקיצוץ באספקה. נובאק אמר לא. המלך הסעודי ופוטין שוחחו בטלפון, אבל זה לא עזר.

ככל שהווירוס התפשט ותחזיות האנליסטים חזו כי תהיה זו השנה הגרועה ביותר לביקוש לנפט מאז המשבר הפיננסי ב-2008, המחנה הסעודי קיווה שהרוסים יתפשרו בפגישת אופ"ק בתחילת מארס. הרוסים לא שללו קיצוץ עמוק בתפוקה, אבל המשיכו לטעון שיצרניות נפט הפצלים צריכות לסבול גם הן. פוטין, שהיה המחליט הסופי בענייני מדיניות אופ"ק פלוס של רוסיה מאז הקמת הברית ב-2016, נפגש עם יצרני הנפט הרוסים ושרים בכירים ביום ראשון האחרון.

אין סיפור אהבה בין הרוסי לסעודי

כששרי הנפט של מדינות אופ"ק פלוס נאספו בוינה השבוע, סעודיה עשתה מאמץ אחרון לכופף את ידה של רוסיה. הסעודים שיכנעו את חברות אופ"ק לתמוך בקיצוץ עמוק, של 1.5 מיליון חביות נפט ליום, אבל התנו את הקיצוץ בכך שיצטרפו אליו רוסיה וחברות אופ"ק פלוס. נובאק היה האחרון שהגיע לכינוס במטה בווינה, שם עמיתיו הלחוצים המתינו לו. הוא סירב לזוז מעמדתו.

הנחת צינור הגז נורד סטרים 2 מול חופי האי ריגן שבצפון־מזרח גרמניה, נובמבר 2018צילום: AFP

לפי מקור יודע דבר, יורש העצר מוחמד בן סלמאן שקל להתקשר לפוטין ביום שישי. אולם הדובר של פוטין הבהיר לכתבים שפוטין לא מתכנן להתערב. אדם שנכח בפגישה בין הצדדים אמר כי לא היתה כימיה בפגישה בין שרי הנפט של המדינות. אדם אחר הוסיף כי הם לא החליפו חיוך. עם כל הדלפה מהפגישה המשיך מחיר הנפט לצנוח, כי הסוחרים הבינו שהסכם לא ייצא מזה. מחיר הנפט הגולמי קרס ב-9.4% ביום שישי בעקבות התפרקות המשא ומתן, ונסגר ב-45.27 דולר לחבית במסחר בחוזים על נפט מסוג טקסס מתוק.

הטעות של הרוסים

רוזנפט היתה מאושרת משבירת ההסכם של אופ"ק פלוס. דובר החברה, מיכאיל לבונטייב, אמר כי עכשיו היא תוכל להגדיל את נתח השוק שלה. "כשמוותרים לשותפים, הם כבר לא שותפים שלך", הוא אמר לבלומברג. "בואו נראה איך האמריקאים יצליחו לממן את חיפושי נפט הפצלים שלהם בתנאים האלה". אולם ההחלטה להילחם ביצרניות האמריקאיות התגלתה כטעות קשה עבור הרוסים – ומכה קשה לכלכלתה.

ראשית, הצד האמריקאי. אף על פי שחברות נפט פצלים רבות בטקסס ואזורי קידוח אחרים נראות חשופות – מאחר שהן עמוסות בחובות וסובלות מנפילת מחירי הגז הטבעי, יידרש זמן עד שהן יפחיתו תפוקה בעצמן. חברות הנפט האמריקאיות הגדולות, אקסון מוביל ושברון, שולטות בהרבה בארות פצלים ויש להן מספיק כסף בקופה כדי לשרוד תקופה של מחירים נמוכים. כמה מהחברות הקטנות יותר אולי יפשטו רגל, אבל רבות כבר השקיעו בגידור כדי להגן על עצמן מנפילת מחירי הנפט הגולמי.

שנית: הצד הסעודי. הרוסים לא תארו לעצמם מה יקרה כשהם יכופפו את היד של סעודיה. הסעודים החליטו ללכת לא נגד האמריקאים - אלא נגד הרוסים. במקום להקטין את התפוקה, סעודיה החליטה להגדיל אותה - אבל בהיקף עצום, של יותר מ-10 מיליון חביות ליום. בכך הכריזה סעודיה מלחמת מחירים שאין לרוסים סיכוי לנצח אותה בה. מלבד הגדלת התפוקה, הציעה סעודיה בתחילת השבוע ללקוחות שלה באירופה, המזרח הרחוק וארה"ב הנחות משמעותיות כדי לתמרץ בתי זיקוק לקנות נפט סעודי במקום ספקיות אחרות. מהלך זה הדהד ברחבי העולם. החלטת הממלכה תשפיע על יצוא של 14 מיליון חביות ביום, כאשר יצרניות אחרות במפרץ הפרסי ילכו בעקבות סעודיה ויורידו מחירים.

בטווח הקצר, זה פוגע בסעודיה. מניית סעודי ארמקו, חברת הנפט הלאומית שהונפקה בבורסה בשנה שעברה בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, נפלה ב-6% ביום ראשון במסחר בריאד. אולם סעודיה משחקת עתה משחק הצפה - אסטרטגיית השתלטות מהירה שלה על השוק עלולה לפגוע קשות ברוסיה וביצרניות אחרות.

רוסיה אמנם נמצאת במצב טוב יותר משהיתה לפני הצטרפותה לאופ"ק פלוס. המאזן התקציבי שלה חיובי כאשר הנפט עולה מעל 42 דולר לחבית, ועובר לגירעון כשהנפט נופל מתחת ל-42 דולר לחבית. משרד האוצר שלה חסך מיליארדי דולרים בקרן לשעת חירום. אולם ככל שהמגפה תמשיך להתפשט, מחיר הנפט עלול לרדת – ויש אנליסטים שצופים עתה שהוא ייפול עד 26 דולר לחבית. דאג קינג, משקיע ומייסד שותף של חברת ההשקעות מרצ'נט קומודיטי פאנד, אמר כי "זה הולך להיות מאבק מלוכלך. מדינות אופ"ק פלוס הולכות לשאוב יותר נפט, ובעולם אין ביקוש". 

משחק צ'יקן

מלחמות מחירים קודמות הפילו את הנפט עמוק מתחת לרף הנחוץ לרוסיה לרווחה כלכלית: ב-2016 ירד מחיר הנפט ל-27.1 דולר לחבית. בדצמבר 1998, בזמן אחת ממלחמות המחירים הנדירות שסעודיה פתחה בהן ב-40 השנים האחרונות, נפל הנפט מסוג ברנט (הנפוץ ביותר במסחר בבורסות), ל-9.5 דולר לחבית.

בסעודיה, שם תקציב הממשלה תלוי כמעט לגמרי בהכנסות מנפט, ההשפעה הכלכלית תהיה מיידית, ולכן ישאפו יורש העצר ואחיו למחצה, הנסיך עבדול עזיז, למכור כמה שיותר נפט כדי למקסם את ההכנסות בזמן שהמחירים נופלים. מכיוון שבסעודיה הנפט זול יותר לייצור מכל מקום אחר, סעודיה עדיין יכולה להרוויח - גם אם הרווחיות נמוכה יותר.

הנפקת ארמקו צילום: בלומברג

"המחירים ייפלו עד שמוסקווה או ריאד יפסיקו בתחרות הצ'יקן שלהם, או שהאמריקאים יקטינו מאוד את התפוקה", אמר בוב מקנאלי, נשיא רפידן אנרג'י אדווייזורס ולשעבר איש סגל המועצה לבטחון לאומי.

היחסים בין שרי האנרגיה של שתי המדינות נותרו אדיבים, והמנגנונים הדיפלומטיים של אופ"ק פלוס לא פורקו, כך שהדלת עדיין פתוחה לשני הצדדים להתאחד מחדש. נובאק אמר לעמיתיו ביום שישי שאופ"ק פלוס לא באה אל סופה – אבל זה היה לפני שסעודיה החלה לשלוח מחירונים מוזלים ללקוחותיה.

תמונה של חדר הישיבות לאחר שהנציגים יצאו רמזה על הסיפור האמיתי: דגל רוסי קטן ליד מושבו של נובאק הופל על צידו, והנסיך עבדול עזיז עזב את המקום עם אזהרה חמורה: "תסמכו עליי. זה יהיה יום שכולנו נתחרט עליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker