בן סלמאן נגד פוטין: סעודיה יוצאת למלחמת נפט שתגרום תוהו ובוהו בשוק העולמי

סעודיה הודיעה אמש על העלאת מחירי המכירה של הנפט בחודש הקרוב ואותתה כי תגביר את התפוקה באפריל ■ זאת לאחר שרוסיה דחתה ביום שישי האחרון את הצעתה לקיצוץ התפוקה בקרב מדינות אופ"ק+ ■ המהלך של סעודיה עשוי לגרום למחירי הנפט לרדת מתחת ל-30 דולר לחבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוטין ובן סלמאן
פוטין ובן סלמאןצילום: Erin Schaff/The New York Times

סעודיה מתכננת להגדיל את תפוקת הנפט בחודש הבא, יותר מ-10 מיליון חביות ליום – תגובה אגרסיבית ביותר של הממלכה לקריסת ברית אופ"ק+ עם רוסיה. יצואנית הנפט הגדולה בעולם פתחה אתמול במלחמת מחירים בכך שהורידה את מחירי הנפט הגולמי שהיא מוכרת לשווקים זרים ברמה הגבוהה ביותר ב-20 השנים האחרונות, ומציעה הנחות משמעותיות לאירופה, המזרח הרחוק וארה"ב כדי לתמרץ בתי זיקוק לקנות את הנפט הסעודי על חשבון ספקיות אחרות.

במקביל, סעודיה אמרה בשיחות פרטיות לכמה גורמים בשוק הנפט כי היא עשויה להעלות את תפוקת הנפט בהרבה אם יהיה צורך בכך, אפילו עד 12 מיליון חביות ביום, כך לפי גורמים שמכירים את השיחות.

מחיר מניית ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה, יורדת כעת ב-6% בבורסת ריאד למחיר של 30 ריאל סעודי. החברה הונפקה בדצמבר האחרון לפי מחיר של 32 ריאל למניה.  

בית זיקוק של ארמקו בסעודיה
בית זיקוק של ארמקו בסעודיהצילום: בלומברג

התפשטות וירוס קורונה פגעה קשות בביקוש לנפט, והגדלת תפוקת הנפט בצורה שכזו עשויה לגרום לכאוס בשוק הנפט העולמי. סעודיה תגביר את תפוקת הנפט, ככל הנראה בהדרגתיות, כשבשלב הראשון היא תעלה לייצור 10 מיליון חביות נפט ביום באפריל, לעומת 9.7 מיליון חביות נפט החודש, כך לפי גורמים שמכירים את הנושא.

"המהלך הזה הוא כמו הכרזת מלחמה בשוק הנפט", אמר סוחר סחורות בקרן גידור, שביקש לא להזדהות בשמו.

אסטרטגיית "השתלטות מהירה" של סעודיה עשויה להיות ניסיון לגרום לפגיעה הקשה ביותר במהירות האפשרית ברוסיה וביצרניות אחרות. זאת במאמץ להחזיר אותן לשולחן המשא ומתן ואז להפוך במהירות את הגברת תפוקת הנפט בקיצוצים – אם אכן יצרניות הנפט השונות יגיעו להסכמה.

עבדול-עזיז בן סלמאן, שר הנפט של סעודיה
עבדול-עזיז בן סלמאן, שר הנפט של סעודיהצילום: Ronald Zak/אי־פי

מחיר נפט ברנט, הבנצ'מרק הגלובלי לשוק הנפט, ירד ב-9.4% ביום שישי האחרון, הירידה היומית החדה ביותר מאז המשבר הכלכלי ב-2008, וננעל על 45.27 דולר לחבית. הגברת התפוקה הורדת המחירים מסמנת הידרדרות ביחסים בין סעודיה לרוסיה. אלכסנדר נובאק, שר הנפט של סעודיה, דחה ביום שישי האחרון את האולטימטום שהציג עבדול-עזיז בן סלמאן, שר הנפט של סעודיה, בפגישת מדינות אופ"ק + בווינה. שר הנפט של סעודיה דרש כי המדינות יבצעו קיצוץ מתואם בתפוקה כדי להיאבק בהשפעת וירוס קורונה על השווקים.

לאחר כישלון השיחות נובאק אמר כי המדינות יכולות לשאוב כמה נפט שהן רוצות החל מסוף מארס. "סעודיה נכנסת כעת למלחמת מחירים טוטאלית", אמר אימן נסרי, מנהל ב-FGE, חברת ייעוץ לשוק הנפט.

התפשטות וירוס הקורונה גורמת לזעזועים במחירי הדלק הסילוני, הבנזין והדיזל, וכעת שוק האנרגיה מתמודד בו זמנית עם זעזועים בביקוש ובהיצע. שעות ספורות לאחר כשלון השיחות בווינה, ריאד הגיבה בהורדת מחירי המכירה הרשמיים. ריאד הורידה את מחירי חלק מסוגי הנפט לרמה הנמוכה ביותר אי פעם, כך לפי העתק של מחירי הנפט שהגיע ל"בלומברג". ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה, קבעה את המחרים, אך הלקוחות יקבלו את המחירים הרשמיים ביום שני ככל הנראה, כך אמר גורם שמכיר את הנושא.

אלכסנדר נובאק, שר הנפט של רוסיה
אלכסנדר נובאק, שר הנפט של רוסיהצילום: Ronald Zak/אי־פי

בחודש שעבר סעודיה יישמה את הסכמי קיצוץ התפוקה של אופ"ק+, ואף עשתה מעבר לכך וקיצצה יותר מהנדרש כדי לסייע להעלות את מחיר הנפט. הסכם קיצוץ התפוקה יסתיים בעוד שלושה שבועות ואז ריאד תוכל להגביר משמעותית את התפוקה.

ארמקו מודיעה לבתי זיקוק בכל חודש מה המחיר שבו היא תמכור את הנפט הגולמי, ובדרך כלל משנה את מחיר המכירה בכמה סנטים או בכמה דולרים. אך ביום שבת, ארמקו מסרה ללקוחות כי היא תוריד את המחיר ב-8-6 דולר לחבית בכל העולם.

המהלך יהדהד ברחבי הגלובוס. החלטת הממלכה תשפיע על יצוא של 14 מיליון חביות ביום, כאשר יצרניות אחרות במפרץ הפרסי ילכו בעקבות סעודיה ויורידו מחירים.

ארמקו הורידה את מחיר נפט סעודי קל (Arab Light crude) לבתי הזיקוק במערב אירופה ב-8 דולר, ומציעה אותו במחיר נמוך ב-10.25 דולר לחבית ממחיר נפט ברנט. נפט אורלס, סוג הנפט המוביל של רוסיה, נמכר במחיר נמוך ב-2 דולר ממחיר נפט ברנט. הסוחרים טוענים כי סעודיה תוקפת ישירות את יכולתה של רוסיה להתחרות בה במכירת נפט באירופה.

"זה הולך להיות מאבק מלוכלך. מדינות אופ"ק + הולכות לשאוב יותר נפט ובעולם אין ביקוש. מחיר הנפט עשוי לרדת ל-30 דולר לחבית", אמר דאג קינג, משקיע בקרן גידור ומייסד שותף של חברת ההשקעות Merchant Commodity Fund.

סוחרי הנפט בוחני את טבלאות מחירי הנפט בהיסטוריה, כדי לקבל אינדיקציה לעד כמה מחיר הנפט יכול לרדת. ב-2016 ירד מחיר הנפט ל-27.1 דולר לחבית בעקבות מלחמת מחירים. חלק מאמינים כי המחיר עשוי לרדת מעבר לרמה הזו.

"קרוב לוודאי שמחיר הנפט ברבעון הקרוב יירד לרמה הנמוכה ביותר ב-20 השנים האחרונות", אמר רוג'ר דיוואן, אנליסט לשוק הנפט בחברת המחקר IHS מרקיט. הוא רומז כי מחיר הנפט עשוי לרדת מתחת ל-20 דולר לחבית.

מחיר נפט ברנט, הבנצ'מרק העולמי, ירד ל-9.55 דולר לחבית בדצמבר 1998, במהלך אחת ממלחמות המחרים הנדירות שסעודיה החלה ב-40 השנים האחרונות.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker