הקורונה מתפשטת - והבנקים בארה"ב מבקשים הקלות מהבנק הפדרלי

ארבעת הבנקים הגדולים בארה"ב מבקשים מהבנק הפדרלי שיאפשר להם למשוך את המזומן שהם נדרשים להפקיד בו, יוריד את דרישות הלימות ההון וירכך את הדרישות במבחני היציבות ■ הבית הלבן שוקל סיוע חירום לענפים שנפגעו מהתפרצות הנגיף

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של ג'יי.פי מורגן
סוכנויות הידיעות
בלומברג

הבנקים הגדולים בארה"ב ביקשו מגורמים פדרליים הקלות רגולטוריות במסגרת הניסיונות להתמודד עם הפגיעה הכלכלית שהביא עמו וירוס הקורונה. מכון המדיניות לבנקים – קבוצת לובינג שמאגדת את ארבעת הבנקים הגדולים בארה"ב, בנק אוף אמריקה, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, וולס פרגו וסיטי – פירסם מסמך המלצות לבנק הפדרלי.

במסמך, שפורסם ב-1 במארס, נכתב כי "מגפת COVID-19 צפויה להוריד את הפעילות הכלכלית, להפחית את הנזילות בשוק ולעורר מעבר לנכסים בטוחים". בין היתר, ביקשו הבנקים שהבנק הפדרלי יוריד את דרישות הלימות ההון של הבנקים מ-10% ל-0%. "בנקים כיום נדרשים לשמור על הפקדות של כ-140 מיליארד דולר בבנק הפדרלי כדי לעמוד בדרישות הלימות ההון... בנקים יכולים להשתמש בכסף הזה כדי לממן אשראי שיועבר לכלכלה הריאלית". במסמך הודגש כי "תחת השיטה הקיימת של הבנק הפדרלי, דרישות הרזרבות לא משרתות שום מטרה, אז השינוי שלהן לא יעלה דבר". 

המסמך המליץ כי הבנק הפדרלי יעביר הלוואות לבנקים מסחריים יציבים בריבית נמוכה, בטענה שהריבית כיום על הלוואות כאלה גבוהה מהריבית שמנהיג הבנק. מסמך ההמלצות פורסם לפני שהבנק הפדרלי הודיע על הורדת ריבית של 0.5%, כחלק מצעדי החירום להתמודדות עם השפעות הקורונה.

עוד ביקשו הבנקים להפחית את דרישות הנזילות שלהם. בנוסף, הם טענו כי יש להוריד את הדרישות מהבנקים במבחני לחץ – מבחנים שעורך הבנק הפדרלי כדי לאמוד את חוסנם של הבנקים המסחריים במדינה.

בעקבות הקורונה: הבית הלבן שוקל סיוע חירום למגזר התעופה

בית הלבן בוחן צעדים ממוקדים שניתן יהיה ליישם במהירות כדי לתת מענה להשפעת התפרצות נגיף הקורונה על הכלכלה, כך אמר אתמול (שישי) לארי קאדלו, היועץ הכלכלי הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בדברים שעשויים להצביע על האופן שבו תיראה התגובה התקציבית של הממשל במקרה של החרפה בהשלכות הכלכליות של הווירוס.

"אנחנו שייכים למחנה שרוצה מיקרו-צעדים ממוקדים ובזמן המתאים", אמר קאדלו בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. מנגד, הוא פסל צעדים שהם "גדולים, גורפים ובסדר גודל של מאות מיליארדי דולרים ושאינם משפיעים על התמריצים או על הצמיחה בצורה קבועה כלשהי", והוסיף כי צעדים מסוג זה הם בבחינת "כיסוח תקציבי".

כאשר נשאל לגבי פרטיה של תוכנית סיוע אפשרית, אמר קאדלו כי צעדים כאלה עשויים לכלול סיוע לאנשים פרטיים שנאלצו להישאר בבית ולהפסיד שכר, וכן סיוע לעסקים קטנים ולענפים מסוימים כמו חברות תעופה והמגזר החקלאי, שנפגעו כתוצאה מהתפרצות הנגיף.

מניות חברות התעופה עברו לעליות בוול סטריט בעקבות דבריו של קאדלו, ותרמו להתמתנות הירידות של המדדים המרכזיים ביום שישי מכ-3% לכ-2%. בורסות המניות בארה"ב רשמו ירידות חדות בימים האחרונים בצל חששות המשקיעים כי מקבלי ההחלטות אינם נוקטים בצעדים מספיקים כדי למנוע מהכלכלה לשקוע במיתון כתוצאה מהמגפה.

העיתון וושינגטון פוסט דיווח ביום שישי כי בכירים בממשל שוקלים אפשרות של הטבות מס למגזרים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהתפשטות הנגיף, לדברי אנשים המעורים בשיחות.

טראמפ: "אני לא יודע"

דבריו של קאדלו באו זמן קצר לאחר שהנשיא טראמפ אמר לעיתונאים "אני לא יודע" בתשובה לשאלה אם יש צורך בסיוע ממשלתי, ומיקד את דבריו בבנק הפדרלי, שהודיע על הורדת חירום של הריבית ביום שלישי. "יש לנו בנק פדרלי שלא בדיוק נוקט יוזמה", אמר טראמפ. "הפד צריך להפחית את הריבית והפד צריך לספק תמריצים".

קאדלו אמר כי הבית הלבן עדיין לא שוקל לבטל מכסי יבוא כדי לרכך את השפעת הנגיף על שרשראות אספקה. מגזר הייצור תלוי במיוחד בסין, מוקד המשבר.

ייתכן כי מידע נוסף יפורסם בשבוע הבא, אמר קאדלו, והוסיף כי הרשות המבצעת תוכל "לפעול במהירות רבה" במקרה שתחול הרעה במצב. הממשל יעדיף ליישם את צעדי התגובה באמצעות צו נשיאותי, אולם לא יהסס לפנות לקונגרס לקבלת סיוע נוסף, אמר קאדלו.

טראמפ אישר ביום שישי בחתימתו חבילת סיוע חירום בסך 7.8 מיליארד דולר להתמודדות עם הקורונה, לאחר שמספר הנדבקים בארה"ב המשיך לטפס ושוקי המניות המשיכו לצנוח. חבילת הסיוע כוללת מימון למלחמה בנגיף על ידי רשויות מקומיות ורשויות של מדינות בארה"ב, וכן אפיק של הלוואות בתנאים נוחים לעסקים קטנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker