המשקיע הישראלי שעשה מכה מהקורונה

סאבא קפיטל של בועז ויינשטיין הימרה בסוף 2019 נגד חברות שעשויות היו להיפגע מהקורונה - ורשמה תשואה של יותר מ-25% בחודשיים הראשונים של 2020. בעבר הפסיד ויינשטיין מיליארד דולר לדויטשה בנק

בלומברג
סוכנויות הידיעות
בועז ויינשטיין ב-2017
בועז ויינשטיין ב-2017צילום: בלומברג

קרן הגידור המרכזית של בועז ויינשטיין הרוויחה בחודשיים הראשונים של השנה 25.5% אחרי שהימרה נגד חברות עם חשיפה לווירוס קורונה והרוויחה מהתנודות החדות ביותר שנרשמו בשוק זה כמעט עשור.

קרן סאבא קפיטל של ויינשטיין בשווי של 2.2 מיליארד דולר קצרה רווחים מסחר בחוזים נגד חדלות פירעון (CDS). החברה נהנתה גם מרווחים בהשקעות על נגזרים בחברות במגזרי הקמעונות והאנרגיה. גורם מטעם סאבא סירב להגיב.

אזעקת אמת: לפני ההתפרצות הגדולה, טוב שמכניסים עשרות אלפי ישראלים לבידוד | האינטרסנטים

0:00
0:00

ויינשטיין, לשעבר המנהל במשותף של מחלקת המסחר העולמי בנגזרי אשראי של הבנק הגרמני דויטשה בנק, רושם בדרך כלל רווחים גבוהים בזמנים של תנודתיות גבוהה בשווקים, וייתכן שהרוגע היחסי בשווקים בשנים האחרונות סייע לרווחים שגרף בחודשיים האחרונים. הביצועים בשווקים אילצו קרנות גידור אחרות שמתמקדות בנגזרי אשראי להיסגר ועודדו בנקים לסגת מהשקעה בניירות ערך דומים – וזה השאיר הזדמנויות רבות למי שנשאר בתחום.

כך הצליחה סאבא להיות בין הקרנות הבודדות שנמנעו מהפסדים – ובכמה מקרים רשמה רווחים גבוהים – על רקע הדאגה הגוברת מההשפעות של וירוס קורונה על הכלכלה העולמית.

קורונה
צילום: אוהד צויגנברג

בסוף השנה שעברה החלה הקרן של ויינשטיין לרכוש חוזים נגד חדלות פירעון של חברות כמו חברת הקרוזים רויאל קריביאן, חברת התעופה יונייטד, אתר ההזמנות המקוון סייבר ומפעילת בתי הקולנוע וויו אינטרנשיונל בידקו, אמר גורם עם ידע בנושא. בחודש שעבר נמכרו החוזים במחיר גבוה מהרבה משנרכשו. כך הצליחה הקרן לרשום בפברואר תשואה של 17%. הוא גם הימר על חברות גדולות יותר כמו יבמ ו-AT&T באמצעות חיתום ביטוח על האשראי שלהן.

סאבא הרוויחה גם כסף בארביטראז'. לדוגמה, ויינשטיין השקיע בחוב של אל ברנדס, בעלת ויקטוריה'ס סיקרט והוא השתמש בתשלומי הריבית כדי לרכוש אופציות מכר – הימור שהמניה תרד – של החברה לפני כמה חודשים. כשהמניה ירדה ב-12% בשבועיים האחרונים של פברואר, שווי אופציות המכר (פוטים), הצליח לכסות את הירידות בחוב ואף להניב רווח.

מקור בתחום אמר שהוא רשם השקעות דומות גם עם חברות האנרגיה טרנסאושן ו-YPF. התשואה ותזרים המזומנים של הקרן הגדילו את שוויה בכמעט מיליארד דולר מתחילת השנה.

מניית רויאל קריביאן

ויינשטיין ייסד את קרן סאבא בשנת 2009 כדי לסחור על פערי מחירים בין הלוואות, אג"ח ונגזרים. הוא רשם ביצועים חזקים בשנתיים וחצי הראשונות, במיוחד בשנת 2010, כאשר הקרן הניבה תשואה של 11%. כעבור שנה, ב-2011, בלטה קרן סאבא לטובה כאשר השיגה תשואה של 9.3%, בזמן שמגזר קרנות הגידור ירד בממוצע באותה השנה ב-5% בעקבות משבר החוב באירופה.

ב-2015 הגיש משקיע בסאבא תביעה נגד הקרן בטענה כי ביצעה מניפולציות בערך של נכסים כדי למנוע מאחרים למשוך את כספם מהקרן וכדי להגן על האינטרסים שלה. התביעה הוגשה במנהטן לבית המשפט העליון של מדינת ניו יורק.

ויינשטיין, בן להורים ישראלים הוכתר בעבר בתור "סוחר האשראי הטוב ביותר בעולם", אך התקשה להשיג תשואות חיוביות מאז אמצע 2012 לאחר שבנקים מרכזיים בעולם הורידו את הריביות והגבילו את התנודתיות בשווקים, מצב שהקשה על ניצול פערי מחירים בין ניירות ערך שונים.

ב-2009 עזב ויינשטיין את דויטשה בנק אחרי 11 שנים בחברה. הימור גרוע של חטיבת מסחר האשראי בראשותו של ויינשטיין הסב לדויטשה בנק הפסד של מיליארד דולר בעקבות התנודתיות בשוקי האשראי לאחר פשיטת הרגל של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס בספטמבר 2008.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker