חבילות סיוע נגד קורונה: קרן המטבע תעביר 50 מיליארד ד'; ארה"ב תקצבה 8 מיליארד ד'

הכסף יועבר לשווקים המתעוררים, ויהיה זמין "באופן מידי", לפי יו"ר הקרן קריסטלינה גאורגייבה ■ הבנק העולמי והקונגרס בארה"ב אישרו גם הם חבילות סיוע למלחמה בהשפעות הנגיף ■ סין העבירה עד כה 16 מיליארד דולר למניעה ובקרה של הקורונה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קריסטלינה גאורגייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומיתצילום: ARND WIEGMANN/רויטרס
סוכנויות הידיעות

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), קריסטלינה גאורגייבה, הכריזה היום (רביעי) על חבילת סיוע בגובה 50 מיליארד דולר לטיפול בהשלכות הכלכליות של וירוס קורונה.

גאורגייבה אמרה כי הכסף זמין "באופן מידי" וכי הוא יועבר לשווקים מתעוררים בהם ההכנסה נמוכה. בתוכנית יוכלו להשתתף גם מדינות שאין ברשותן הסכמים קודמים עם הקרן, לפי גאורגייבה. מרבית הכסף יימסר ללא ריבית. 

"אנחנו בוחנים כעת מדינה מדינה ובודקים מהם הצרכים הכלכליים, ומיידעים אותן באפשרות להשתמש במשאב הזה", היא אמרה. "אנחנו בשלב מוקדם של ההתקשרות, אבל אני יכולה להבטיח שנפעל במהירות רבה כשיגיעו הפניות". 

כיממה לפני ההכרזה של הקרן, הבנק העולמי הודיע על חבילת סיוע בגובה של 12 מיליארד דולר למדינות הזקוקות לסיוע כלכלי מידי בעקבות השפעות הנגיף. 

גם הקונגרס בארה"ב אישר היום חבילת סיוע להתמודדות עם הקורונה - והממשל צפויה להזרים לשווקים סכום של 8.3 מיליארד דולר. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיש תחילה בקשה לקונגרס להקצאה של 2.5 מיליארד דולר למלחמה בנגיף, אך הדמוקרטים מיהרו לומר כי הסכום נמוך מדי, ותיקנו אותו. החבילה כוללת בין היתר 300 מיליון דולר לרכישה וחלוקה של תרופות לאלו שזקוקים להן במחירים "הוגנים סבירים". 

סין העבירה 16 מיליארד דולר (110.48 מיליארד יואן) למניעה ובקרה של התפשטות וירוס קורונה, נכון ליום רביעי, לפי דברים שאמר היום סגן שר האוצר הסיני שו הונגסאי בתדרוך לעיתונאים. הוא הוסיף כי סין תבטיח כי הממשלות המקומיות במדינה יפעלו בצורה חלקה אל מול התפרצות הקורונה, וכי משרד האוצר יעביר למחוז חוביי - מוקד ההתפרצות - את המימון הדרוש לו להתמודדות עם המגפה.

תחזית לירידה בצמיחה העולמית

מוקדם יותר הקרן חתכה את תחזית הצמיחה העולמית שלה, והעריכה כי הצמיחה תיפול ב-2020 מתחת לרמה של שנה שעברה, בעקבות משבר וירוס קורונה שפגע בהיצע ובביקוש בכלכלות מסביב לעולם.

בינואר, הקרן חזתה כי הצמיחה העולמית תעמוד השנה על 3.3% - עלייה לעומת 2019, אז הגיעה הצמיחה ל-2.9%. כלומר, הקרן חתכה כעת את תחזית הצמיחה בלפחות 0.5%.  

גאורגייבה אמרה כי "הצמיחה העולמית ב-2020 תיפול אל מתחת לרמות של שנה שעברה - אבל קשה לחזות עד לאן תיפול, וכמה ארוכה תהיה ההשפעה". היא הוסיפה כי עוצמת ההשפעה תלויה באופן התפתחות המגפה וביעילות הפעולות של קובעי המדיניות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker