בראשונה מאז 2009: OECD צופה התכווצות של הכלכלה הגלובלית

הארגון מעריך כי הצמיחה העולמית ב-2020 תרד ל-2.4%, לעומת 2.9% בתחזיות קודמות ■ "אם מגיפת הקורונה תחמיר - הצמיחה הגלובלית עשויה לרדת ל-1.5%"

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חולה קורונה מפונה לבית החולים בדרום קוריאה
חולה קורונה מפונה לבית החולים בדרום קוריאהצילום: STRINGER/רויטרס

הצמיחה הגלובלית צפויה לרדת לרמות שלא נראו יותר מעשור, על רקע התפשטות וירוס קורונה בעולם - כך מסר הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD). התפשטות הווירוס פוגעת בביקוש ובהיצע בכל המגזרים, ומאתגרת את הבנקים המרכזיים והממשלות שצריכים להגיב למצב שמשתנה כל הזמן במהירות רבה.

בעוד בנקים מרכזיים בכל העולם מנסים להרגיע את הפאניקה בשווקים, OECD מזהיר כי קיימת אפשרות להתכווצות הכלכלה העולמית ברבעון הראשון של 2020. הוא מוריד את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה הגלובלית ב-2020 ל-2.4%, לעומת 2.9% בתחזיות קודמות – הרמה הנמוכה ביותר מאז 2009.

"אם המצב יידרדר, הכלכלות הגדולות בעולם ייצטרכו לבצע פעולות מתואמות כדי לרסן את המגפה ולסייע לכלכלה", מסר הארגון. ממשלות ובנקים מרכזיים כבר מוכנים לפעול ומעלים את הציפיות להורדת ריבית לאחר הנפילות בשוקי המניות בשבוע האחרון.

הבנק המרכזי של יפן והבנק המרכזי של בריטניה הבטיחו לפעול כדי לייצב את השווקים הפיננסיים, והבנק הפדרלי מאותת כי יש אפשרות שיוריד את הריבית. שרי האוצר של שבע המדינות המתועשות בעולם – G7 – יקיימו שיחת ועידה כדי לבצע הערכה של המשבר.

תחזית הצמיחה של ה-OECD ל-2020

מ-OECD נמסר כי המצב עשוי להיות גרוע בהרבה. לפי תחזיות הארגון, המגפה תגיע לשיאה ברבעון הנוכחי וההתפרצויות באזורים אחרים בעולם יישארו תחת שליטה וברמה נמוכה מאשר בסין. "אם המגפה תימשך זמן רב יותר ותתפשט לאירופה, ארה"ב ומקומות אחרים הפגיעה בכלכלה עשויה להיות משמעותית יותר. הצמיחה הגלובלית עשויה לרדת ל-1.5% ב-2020, עם אפשרות למיתון באירופה וביפן".

"התפרצות הקורונה כבר משבשת את הכלכלה עולמית. קיימת אי ודאות משמעותית בנוגע לצמיחה הגלובלית", מסר הארגון. התגובות הקשות של השווקים מקשות על תגובת הבנקים המרכזיים. במדינות רבות לבנקים המרכזיים אין מספיק כלים להגיב למשבר הנוכחי לאחר שהורידו ריבית לרמות שפל והגדילו את רכישות הנכסים.

"ייתכן כי בשל אופי האתגר מדיניות מוניטרית אינה האפשרות הטובה ביותר להילחם בהשפעות המגפה. ייתכן כי יש להתמקד במדיניות כלכלית ובהוצאות ממשלתיות ייעודיות למטרות כמו מאבק בריסון המגפה", מסרה לורן בום, הכלכלנית הראשית של ה-OECD.

"לא מדובר רק במכה לצד הביקוש, אלא בפגיעה בביטחון המשקיעים ובשיבושים בשרשרת האספקה, גורמים שבנקים מרכזיים לא יכולים להתמודד איתם לבדם", היא אמרה.

ה-OECD מסר כי אם המצב יחמיר יש צורך בתיאום פעולות בין ממשלות ובנקים מרכזיים. "ביטחון המשקיעים נופל בכל מקום, אז לא כדאי לשלוח מסר שילחיץ אותם, אך יש להעביר מסר כי מתכוננים לנקוט באמצעים ולעשות זאת בתיאום בין המדינות", אמרה בון.

ה-OECD מסר כי יש פעולות שממשלות יכולות לעשות כבר עכשיו. אלה כוללות: תמיכה פיסקלית בשירותי בריאות, אספקת נזילות לשוק הפיננסים, תמיכה ייעודית למגזרים שנפגעו קשה כמו מגזר התיירות והקלות במתן סיוע ממשלתי לעסקים.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker