סוכנויות הידיעות

נוריאל רוביני, אחד הכלכלנים הבודדים שצפו את המשבר הפיננסי של 2008, הזהיר כי המשקיעים מפגינים שאננות ביחס להתפרצות וירוס הקורונה, וכי למרות הנפילות בשוקי המניות השבוע, הגרוע ביותר עדיין לפנינו.

במאמר שפירסם בעיתון פייננשל טיימס, הסביר רוביני - שזכה לכינוי "ד"ר יום הדין" (Dr. Doom) בגלל תחזיותיו הקודרות - כי השאננות בשווקים נובעת מארבע הנחות שגויות של המשקיעים.

ההנחה הראשונה לדבריו היא כי ההתפרצות תהיה מוגבלת בעיקר לסין - הנחה שכבר הולכת ומתערערת לנוכח התפשטות הנגיף לכל היבשות בעולם למעט אנטרקטיקה.

ההנחה השגויה השנייה של המשקיעים היא כי ההתפרצות תגיע לשיאה ותיבלם עד סוף הרבעון הראשון של השנה - ומכאן שנזקיה הכלכליים יהיו מוגבלים. גם הנחה זו הולכת ומתערערת, כתב רוביני שציין כי כבר כעת נגרם נזק כלכלי חמור לסין, וחלו שיבושים קשים בשרשראות הפצה ברחבי תבל.

נגיף קורונה בהונג קונגצילום: בלומברג

רוביני, המשמש כפרופסור בבית הספר למינהל עסקים סטרן באוניברסיטת ניו יורק, ציין כי ההנחה השגויה השלישית של המשקיעים הינה כי לאחר ההתפרצות תירשם התאוששות בצורת V - כלומר חזרה מהירה לשגרה כבר ברבעון השני של השנה.

"הרעיון של התאוששות בצורת V הוא שטות", כתב רוביני בטיימס. לדבריו, גם לפי התרחיש החיובי ביותר לא תיתכן התאוששות מהירה, שכן לשם כך תצטרך כלכלת סין לצמוח בקצב גבוה משמעותית מכפי שצמחה לפני ההתפרצות.

ההנחה השגויה הרביעית של המשקיעים, המשיך רוביני, היא כי מקבלי ההחלטות בעולם - בתחום המדיניות התקציבית והמוניטרית כאחת - ינקטו בצעדים מקדימים נחושים כדי לתמוך בכלכלות ובשווקים, במקרה של הרעה משמעותית במצב.

לדבריו, גם הנחה זו חסרת בסיס שכן תגובת המדיניות התקציבית, אם תהיה כזו, עתידה להיות איטית מאוד בשל מגבלות פוליטיות ואחרות. באשר למדיניות מוניטרית, הוסיף רוביני, לבנקים מרכזיים שכבר הורידו את הריבית לרמה שלילית הולכת ואוזלת התחמושת.

יתר על כן, גם לבנקים שלהם עדיין יש מרחב תמרון כמו הבנק הפדרלי בארה"ב, מציבה התפרצות הקורונה אתגר שהם יתקשו להתמודד עמו, שכן השפעת הקורונה על ההיצע מאטה את הצמיחה ומגבירה את העלויות ואת האינפלציה - ומדיניות מוניטרית לא תוכל לתת מענה לכך.

אם לא די בכך, רוביני העריך כי התפרצות הקורונה צפויה להיות רק אחד מכמה זעזועים שליליים שעתידים לפגוע בכלכלה העולמית השנה, בהם הסלמה במתיחות בין ארה"ב לסין, התערבות זרה בבחירות בארה"ב וסיכון למלחמה בין ארה"ב לאיראן שיקפיץ את מחירי הנפט. "כל אלו יחדיו מגדילים את הסיכון למיתון עולמי", סיכם רוביני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker