יוניוויז'ן של חיים סבן מוכרת 64% ממניותיה לקבוצת משקיעים

העסקה מקנה ליוניוויז'ן, שהמיליארדר הישראלי-אמריקאי הוא אחד מבעליה, שווי של פחות מ-10 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים סבן
חיים סבןצילום: DENNIS BRACK / BLOOMBERG NEWS

חברת יוניוויז'ן, מפעילת רשת הטלוויזיה המובילה בשפה הספרדית בארה"ב, הסכימה למכור נתח שליטה לקבוצה שכוללת את סמנכ"ל הכספים לשעבר של ויאקום, וייד דיוויס, ואת חברת ההשקעות הפרטית סירצ'לייט קפיטל פרטנרס. ההסכמה שמה קץ לתקופה ארוכה של אי ודאות לגבי גורלה של החברה.

העסקה מקנה ליוניוויז'ן, שהמיליארדר הישראלי-אמריקאי חיים סבן הוא אחד מבעליה, שווי של פחות מ-10 מיליארד דולר, כולל חוב, אמרו מקורות המקורבים לנושא ל"וול סטריט ג'ורנל" היום (ג'). לשם השוואה, ב-2007 כשיוניוויז'ן נהפכה לחברה פרטית, היא הוערכה על פי שווי של 13.7 מיליארד דולר, כולל חוב.

תחת תנאי העסקה, סירצ'לייט ופורג'לייט – חברה שהוקמה על ידי דיוויס – תרכוש 64% ממניות יוניוויז'ן, וחברת המדיה המקסיקאית גרופו טלוויזיה תשמור 36% מהמניות. לפי הודעת החברות, דיוויס ייהפך למנכ"ל יוניוויז'ן כשהעסקה תושלם מאוחר יותר השנה.

ביולי הודיעה יוניוויז'ן כי היא בוחנת אפשרות למכירתה, לצד אפשרויות אסטרטגיות נוספות. זאת, לאחר שבשנה שעברה זנחה תוכנית לביצוע הנפקה ראשונה לציבור (IPO) והותירה בכך את בעלי החברה, ובהם סבן, ללא אסטרטגיית יציאה.

ניסיונות קודמים של יוניוויז'ן להימכר נכשלו בטרם ויתרה החברה על תוכניתה לבצע IPO במארס 2018. עוד לפני הודעתה על ההנפקה המתוכננת, ניהלה יוניוויז'ן מגעים עם מספר קונים פוטנציאליים, בהם טיים וורנר ו-CBS - ואולם השיחות לא הבשילו לכדי הסכם. ב-2017 אף דחתה הצעת רכש מצד איל המדיה ג'ון מאלון, ששיקפה לחברה שווי של 15-13.5 מיליארד דולר.

סבן רכש את יוניוויז'ן ב-2007, ביחד עם קבוצת משקיעים, תמורת 13.7 מיליארד דולר כולל נטילת חובות. ואולם לאחר הרכישה ופרוץ המשבר הפיננסי העולמי, סבלה יוניוויז'ן מבעיות רבות. הרכישה הממונפת העמיסה עליה חובות כבדים של למעלה מ-10 מיליארד דולר, שגררו הורדה של דירוג האשראי של החברה.

ב-2008 הכתיר מגזין "בארונ'ס" את העסקה כאחת הרכישות הממונפות הגרועות מעולם. נטל החובות ממשיך להכביד על יוניוויז'ן, וחובותיה הסתכמו בכ-7.3 מיליארד דולר נכון לספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker