חיסון לקורונה? חברת תרופות שלחה לממשלת ארה"ב סדרה ראשונה של חיסונים ניסיוניים

עד סוף אפריל צפוי להתחיל ניסוי קליני של 25-20 מתנדבים בריאים כדי לבדוק אם בטוח להזריק שתי מנות של החיסון הניסיוני, שפיתחה חברת התרופות מודרנה, וכדי לעורר חסינות מפני הידבקות בווירוס ■ "שלב הראשון של ניסוי בתוך שלושה חודשים היא ללא ספק שיא עולמי"

סוכנויות הידיעות
התפרצות נגיף הקורונה
התפרצות נגיף הקורונהצילום: P. RAVIKUMAR/רויטרס

יצרנית התרופות מודרנה הוציאה למשלוח את האצווה הראשונה של החיסון הניסויי לווירוס קורונה שפיתחה במהירות לחוקרים של ממשלת ארה"ב, כדי שיתחילו לנסות את החיסונים על בני אדם כדי לבדוק אם הזריקה הניסיונית יכולה לעזור בדיכוי המגפה.

ביום שני שלחה מודרנה בקבוקונים שמכילים את החיסון ממתקן הייצור שלה במסצ'וסטס למכון הלאומי למחלות מדבקות ואלרגיה במרילנד, כך הודיעה החברה. לדברי מנהל המכון, אנטוני פוצ'י, הצפי הוא כי עד סוף אפריל יחל ניסוי קליני של 25-20 מתנדבים בריאים כדי לבדוק אם בטוח להזריק שתי מנות של החיסון הניסיוני. תוצאות ראשוניות יהיו זמינות באזור יולי-אוגוסט.

זמן הייצור של החיסון – שעוצב בשיתוף עם המכון לאחר שהתגלה רצף הדנ"א של הווירוס בינואר – הוא בלתי ייאמן. אם אכן ייפתח ניסוי קליני באפריל, מדובר בשלושה חודשים בלבד מעיצוב החיסון ועד לבדיקה על בני אדם. לשם השוואה, לאחר ההתפרצות של סארס ב-2002 בסין, עברו 20 חודשים עד שהמכון קיבל חיסון עבור השלב הראשון של הניסויים על בני אדם.

"העובדה שאנחנו נמצאים כבר בשלב הראשון של ניסוי בתוך שלושה חודשים מקבלת הרצף היא ללא ספק שיא עולמי. זה מעולם לא קרה כל כך מהר", אמר פוצ'י.

עם זאת, מהירות הייצור והניסויים אינה מבטיחה שהחיסון יצליח. "אינך בטוח לעולם עד שתהליך הבדיקה מסתיים", אמר ברוס גלין, נשיא מכון סבין וקסין, ל"וול סטריט ג'ורנל".

לדברי פוצ'י, לא ברור אם החיסון של מודרנה יעבוד, משום שהטכנולוגיה מבוססת הדנ"א שלה לא הניבה עדיין חיסון שמאושר לשימוש על בני אדם. בנוסף, גם אם הניסוי הראשון יהיה חיובי, חיסון הקורונה עשוי להיות זמין בהיקף גדול רק בשנה הבאה בשל הצורך בניסויים נוספים ובשל הרגולציות הנדרשות, הוא אמר.

מודרנה, שלה יותר מ-800 עובדים, נוסדה ב-2010 במטרה לפתח תרופות וחיסונים שמבוססים על mRNA (שליח RNA), המולקולה הגנטית שנושאת הוראות מהדנ"א לתאי הגוף. החברה מתמקדת בסרטן, מחלות לב ומחלות מדבקות, אך לא השיקה עדיין שום מוצר בשוק.

לכתבה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker