"70% מהאנושות תחלה": המומחה שמסביר מדוע רובנו נידבק בקורונה - ולמה זה לא נורא

מחלות בעלות שיעור תמותה גבוה כמו שפעת העופות, SARS או MERS נבלמות במהירות כי הנשאים שלהן אינם מסוגלים להפיץ אותן ■ פרופסור לאפידמיולוגיה מעריך כי לא ניתן יהיה לבלום את התפשטות קורונה ו-70%-40% מאוכלוסיית העולם יידבקו בה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חולים מאולתר בווהאן, שהוקם בעקבות התפרצות הקורונה
בית חולים מאולתר בווהאן, שהוקם בעקבות התפרצות הקורונהצילום: Xiao Yijiu/Xinhua via AP

המחלה שנגרמת על ידי וירוס קורונה היא בעלת סיכון גבוה ועלולה להדביק את רוב המין האנושי, דווקא משום שהיא בדרך כלל מתבטאת בסימפטומים קלים ועוברת מאליה, כך טוען מאמר שפירסם מגזין "אטלנטיק", מאת ד"ר ג'יימס המבלין, רופא במקצועו.

מחלות קשות יותר, ששיעור התמותה מהן גבוה, כמו שפעת העופות (H5N1), מאפשרות לזהות בקלות את החולים בהן ולבודד אותם. התמותה הגבוהה והמהירה משמעה גם שנשאי המחלה לא יכולים להפיץ אותה בקרב מספרים גדולים של אנשים.

לעומת זאת, וירוס קורונה (שמו הרשמי COVID-19 ושם המחלה SARS-CoV-2) מקבל לעתים קרובות צורה של מחלה קלה של דרכי הנשימה. אנשים רבים שנדבקו בו אינם יודעים שיש להם מחלה שיש לה פוטנציאל קטלני, הם מרגישים טוב מספיק כדי לצאת מהבית ולבוא במגע עם אנשים, נכתב במאמר.

שיעור מקרי המוות מקורונה לפי גיל

השיעור שלמדנו משפעת העופות

וירוס קורונה הדביק עד כה יותר מ-80 אלף אנשים והביא למותם של 2,700. שיעור התמותה ממנו הוא פחות מ-2% - נמוך בהרבה מרוב המגפות הקשות שידועות לאדם בעשורים האחרונים.

כדוגמה לדרך שבה ניתן לעצור מחלות קטלניות יותר מביא המבלין את הסיפור על שפעת העופות. במאי 1997 פיתח ילד בן שלוש בהונג קונג תסמינים שנראו כמו התקררות, אך הידרדרו במהירות. הוא אושפז בטיפול נמרץ, ומת. הרשויות בהונג קונג שלחו דגימות רוק של הילד לבדיקה, אולם משרד הבריאות בסין לא הצליח לזהות את הוירוס, ושלח אותו ל-CDC בארה"ב.

מסירת אוכל דרך חלון בבייג'ין כדי להימנע מהדבקה
מסירת אוכל דרך חלון בבייג'ין כדי להימנע מהדבקהצילום: AP Photo/Andy Wong

באוגוסט, ה-CDC זיהה את הוירוס כ-H5N1, וירוס שפוגע בעופות והתגלה 20 שנה קודם לכן. מדעני המרכז בארה"ב שלחו התראות חירום לעמיתיהם ברחבי העולם. ממשלת סין השמידה 1.5 מיליון תרנגולות. כל אדם שנדבק במחלה הועבר לבידוד וטופל. עד סוף 1997 היו בעולם 18 חולים. שישה מהם מתו. לפי הנתונים שנאספו מאז, לשפעת העופות יש שיעור תמותה של 60% - מי שחולה במחלה, סיכוייו לשרוד נמוכים. מאז 2003 מתו 455 אנשים מהמחלה.

"לא יהיו תסמינים"

ארבעה סוגים של וירוס קורונה (זוהי משפחה כללית של וירוסים, שדומים במבנה הגנטי שלהם – שרשרת יחידה של RNA), נפוצים מאוד. הווירוסים האלה גורמים לתסמיני התקררות ואינם קטלניים. שני סוגים אחרים של וירוס קורונה הידועים כקטלניים יותר הם  SARS ו-MERS. רוב האנשים שנפגעו מהם סבלו מתסמינים קשים, אחרת, טוען המבלין, הם היו מתפשטים במהירות, ולא הורגים רק אלף אנשים עד כה, בסך הכל.

פרסומת למניעת הידבקות בסארס, שנחאי ב-2004. המחלה הרגה פחות מאלף כי היתה קטלנית
פרסומת למניעת הידבקות בסארס, שנחאי ב-2004. המחלה הרגה פחות מאלף כי היתה קטלניתצילום: Xiao Yijiu/Xinhua via AP

במאמר מצוטט פרופ' מרק ליפסיץ', אפידמיולוג, שטוען כי לא ניתן יהיה לבלום את התפשטות COVID-19. הוא חוזה כי בשנה הקרובה, יידבקו 70%-40% מתושבי העולם בווירוס. אולם רובם לא יהיו חולים קשה בכלל – "זה ייראה כמו מחלה קלה, או שבכלל לא יהיו תסמינים". כמו בשפעת, המחלה מסוכנת יותר לאנשים עם מחלות כרוניות או קשישים. ברוב המקרים, המחלה עוברת ללא טיפול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker