"מוכנים ב-100% למותי": הוצאת הענק של וורן באפט - ומי הוא ממנה כיורש?

באפט הוציא סכום שיא של 2.2 מיליארד על רכישה חוזרת של מניות ■ עם זאת, ערמת המוזמנים של ברקשייר התאוויי שבבעלותו תפחה בשנה שעברה ל-128 מיליארד דולר בסוף 2019 ■ היום התפרסם המכתב השנתי של באפט למחזיקי המניות

סוכנויות הידיעות
וורן באפט
וורן באפטצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

וורן באפט שיחרר היום (שבת) את המכתב השנתי שלו למחזיקי המניות של חברת ברקשייר התאוויי שבבעלותו, שמתפרסם מדי שנה במקביל לדו"חות הכספיים של החברה.

מהנתונים שהתפרסמו עולה כי באפט הוציא בשלושת החודשים האחרונים של 2019 כ-2.2 מיליארד דולר על רכישה חוזרת של מניות החברה - הסכום הגבוה ביותר שהוציא על רכישה חוזרת ברבעון יחיד. באפט ריכך את מדיניות הרכישה החוזרת, מהלך שממנו נרתע לאורך רוב הקריירה בת ששת העשורים שלו, לאור העלייה בערמת המוזמנים של החברה - שהגיעה בסוף 2019 ל-128 מיליארד דולר.

באפט, שמכהן כמנכ"ל ויו"ר החברה, רצה להשקיע את ההון בעסקאות מניבות יותר או ברכישה של מניות, אבל נבלם על ידי מחירים "גבוהים מאוד", לטענתו, של עסקאות כדאיות. ברקשייר גם דיווחה על הכנסה נקיה שהגיעה לשיא ב-2019 ועמדה על 81.42 מיליארד דולר, למרות ירידה של 3% ברווח התפעולי.

המכתב של באפט למחזיקי המניות, שמפורסם באופן עקבי מדי שנה זה עשורים, נחשב לפופולרי בקרב משקיעים ואוהדים של החברה, בעיקר בזכות הטון הישר שלו בנוגע לברקשייר, הכלכלה, השקעות ונושאים אחרים. בשנים האחרונות המכתב מתקצר והולך - באפט שומר רבות מההערות שלו לראיונות בטלוויזיה ולפגישה השנתית של מחזיקי המניות, שמשודרת באינטרנט.

במכתב, באפט הגן על ההחלטה של החברה להשקיע בכבדות במניות של חברות כמו אפל - כשלא הצליחה למצוא חברות שכדאי לרכוש אותן בשלומתן - והבטיח כי החברה "מוכנה במאה אחוזים" ליום שבו ימות, ולמותו סגן יושב הראש של החברה, צ'ארלי מאנגר בן ה-96, שזקן ממנו ב-7 שנים.

המיליארדר התייחס במכתב למצב העגום של תאגידים רבים, ודיבר על מספר הנשים המועט בהם, ותופעת המנהלים שהולכים שבי אחרי ההנהלה שהם אמורים לפקח עליה - במיוחד בנוגע לרכישות.

עם זאת, המכתב לא ענה על השאלה שמעניינת את משקיעי החברה יותר מכל: מי יחליף את באפט בניהול החברה. באפט רק ציין שיש לו מישהו בראש, וכי בינתיים אין לו תוכניות לפרישה קרובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker