שערוריית זיוף החשבונות בוולס פארגו: הבנק ישלם עוד 3 מיליארד דולר

משרד המשפטים האמריקאי הודיע כי הבנק ישלם את הסכום ליישוב הפרשה, שבמסגרתה אלפי עובדים פתחו מיליוני חשבונות בנק ללקוחות בלי ידיעתם כדי להגדיל הכנסות ■ כחלק מההסדר, הבנק יקים קרן בסך 500 מיליון דולר לפיצוי משקיעים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
בנק וולס פארגו
בנק וולס פארגוצילום: בלומברג

בנק וולס פארגו ישלם 3 מיליארד דולר ליישוב שערוריית החשבונות הכוזבים, ויימנע מאישום פלילי, לפי הודעה שפירסם משרד המשפטים האמריקאי אתמול (ו').

ההסדר מתייחס לפרשה שבמסגרתה עובדי הבנק פנו לדרכים בלתי-חוקיות כדי להגדיל את נתוני המכירות, ובכך את שכרם. ב-2016-2002, אלפי עובדים פתחו כ-2 מיליון חשבונות על שמות של לקוחות - מבלי שקיבלו לכך את אישורם - הנפיקו כרטיסי אשראי וחייבו לקוחות בתשלומים ללא בסיס, זייפו חתימות ואף העבירו בחשאי כספים של לקוחות.  

לפי התביעה, סביבת העבודה בבנק היתה מלחיצה, ועובדים בדרגים נמוכים קרסו תחת עומס של יעדים בלתי-אפשריים שגדלו והלכו כל שנה. העובדים והמנהלים המעטים שכן הצליחו לעמוד ביעדים - בכל אמצעי שהוא - הוצבו כדוגמה עבור שאר העובדים.

כעת, הבנק נאלץ להתמודד עם ההשלכות המתמשכות. כדי להימנע מאישום פלילי, העסקה מחייבת את הבנק לשתף פעולה עם חקירות נוספות ובעמידה בתנאים נוספים בשלוש השנים הקרובות. בנוסף, הבנק עדיין נתון תחת המגבלה שהטיל עליו הבנק הפרדלי, שלפיה הוא אינו יכול לגדול מעבר ל-1.95 טריליון דולר בנכסים שהחזיק בסוף 2017. 

כחלק מהעסקה הנוכחית, הבנק יקים קרן בסך 500 מיליון דולר כדי לפצות משקיעים שנפגעו מעיוות הנתונים הכספיים האמיתיים של הבנק. "אנחנו מתחייבים להשתמש בכל המשאבים הנדרשים כדי להבטיח שדבר כזה לא יקרה שנית", אמר מנכ"ל הבנק, צ'רלס שרף.

זהו ההסדר היקר ביותר שבו החברה היתה מעורבת עד כה, ואולם עבור המשקיעים מדובר בסכום שמתיישב עם 3 מיליארד הדולר שהבנק הקציב לעניינים משפטיים במחצית השנייה של 2019, כשהדיונים בפרשה התקדמו. ההסדר מסמל התקדמות נוספת מצד שרף, שנכנס לתפקיד באוקטובר, וכעת עורך בחינה של כלל פעילות החברה. בעקבות פרסום העסקה, מניית החברה טיפסה אמש ב-1% במסחר בוול סטריט.

העסקה אינה קשורה לחקירה הפלילית המתמשכת סביב תפקידם של בכירים לשעבר בבנק בפרשה. בחודש שעבר פורסם כי ג'ון סטאמפף, מנכ"ל וולס פארגו לשעבר שהיה בין האחראים העיקריים למחדל, ייאלץ לשלם 17.5 מיליון דולר כדי ליישב את האישומים נגדו בפרשה. בנוסף, נאסר עליו לעבוד במשך שארית חייו בתעשיית הפיננסים "בכל צורה או דרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker