בלומברג
מארק ברגן, ג'ושוע ברוסטיין

דף הבית של יוטיוב יפרסם רק מועמד אחד לנשיאות ארה"ב ביום הבחירות בנובמבר 2020: דונלד טראמפ. מטה הבחירות של הנשיא, שמתמודד על כהונה שנייה, רכש את שטח הפרסום הנחשק עבור תחילת נובמבר באתר סרטוני הווידיאו הפופולרי ביותר באמריקה - כך מסרו שני גורמים שמכירים את העסקה. כך, פרסומות של טראמפ יופיעו במקומות בולטים ביוטיוב בימים הגורליים לפני הבחירות ב-3 בנובמבר 2020.

בעוד שרוב הוצאות הפרסום בדיגיטל בדרך כלל מיועדות לפרסום ייעודי לקהלים מסוימים, ממיקום מרכזי של פרסומות ביוטיוב הוא כמו פרסומת טלוויזיה בסופרבול. כ-75% מהאמריקאים אמרו כי הם משתמשים ביוטיוב, מעבר לחשיפה של פייסבוק, לפי מכון פיו.

פרסומות בחלק העליון של עמוד הבית של יוטיוב בדרך כלל נמצאות שם למשך יום שלם. לפי הערכות שונות, מטה הבחירות של טראמפ שילם בין מאות אלפי דולרים ליותר ממיליון דולר ליום כדי שפרסומות של טראמפ יופיעו ביוטיוב בימים לפני הבחירות.

יוטיוב
אתר סרטוני הווידאו הפופולרי ביותר בארה"בצילום: Dado Ruvic/רויטרס

יוטיוב, שבבעלות אלפבית, נותנת למפרסמים לייעד את הפרסומות לקהל מסוים לפי אפשרויות שונות, למרות שבאחרונה הגבילה את האפשרויות לפרסומות פוליטיות. יוטיוב סירבה להגיב לעניין באופן ספציפי, אך מסרה כי מקובל שגורמים פוליטיים רוכשים את שטח הפרסום בראש עמוד הבית.

מטה טראמפ רכש את שטח הפרסום עבור גולשים מכל ארה"ב, לפי גורמים שמכירים את הנושא. לאחר רכישת שטח הפרסום, המפרסם יכול לבחור אם להגביל אותו לאזורים מסוימים, נמסר מיוטיוב.

פרשנים פוליטיים מעריכים כי אימוץ המדיה הדיגיטלית על ידי טראמפ מעניק לו יתרון על פני הדמוקרטים. מטה טראמפ עשוי להוציא יותר מ-500 מיליון דולר על פרסומות דיגיטליות, מסר בראד פרסקייל, ראש מטה הבחירות של טראמפ, שבבחירות 2016 היה ראש מערך הדיגיטל בקמפיין.

בבחירות 2012 מטה הבחירות של ברק אובמה רכש את שטח הפרסום ביוטיוב עבור יום הבחירות, הרבה לפני שמיט רומני נבחר להיות המועמד הרפובליקאי שיתמודד מולו, כך לפי טדי גוף, לשעבר מנהל הדיגיטל של ברק אובמה. "זו בעיה מובנית במערכת במצב בו שנשיא מתמודד על כהונה שנייה מול מתמודד חדש", אמר גוף.

ההוצאות על פרסומות פוליטיות דיגיטליות במערכת הבחירות הנוכחית בארה"ב יגיעו ל-1.34 מיליארד דולר, לפי הערכות חברת המחקר EMarketer. החברה מעריכה כי הפרסום הדיגיטלי יהווה 19% מכלל הפרסום הפוליטי במערכת הבחירות.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker