החוב הממשלתי העולמי צפוי לזנק השנה לשיא של 53 טריליון דולר

לפי הערכות של S&P Global, ממשלות העולם צפויות ללוות השנה כ-8.1 טריליון דולר ■ כ-70% יועבר למימון חובות ארוכי-טווח קיימים ■ ארה"ב ויפן יישארו המלוות הגדולות ביותר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבנק הפדרלי בארה"בצילום: AP
רויטרס

החוב של ממשלות העולם צפוי לקפוץ לשיא של 53 טריליון דולר עד סוף 2020, לפי הערכה של S&P Global. "אנחנו צופים שעד סוף השנה החוב הממשלתי העולמי יעלה ב-5% לעומת השנה שעברה, וב-30% לעומת 2015", נכתב בדו"ח.

לפי חברת הדירוג, כ-8.1 טריליון דולר צפויים להתווסף לחובות הממשלתיים רק השנה. כ-70% מהסכום - 5.8 טריליון דולר - יועבר למימון חובות ארוכי-טווח קיימים. S&P אמרה כי הגידול משקף עלייה בצרכי ההלוואה של המדינות הגדולות. ארה"ב ויפן יישארו המלוות הגדולות ביותר - השנה הן צפויות להגדיל את החוב שלהן ב-3 טריליון דולר וב-1.75 טריליון דולר, בהתאמה - כ-60% מכלל ההלוואות.

סין היא השלישית בתור, עם צפי להלוואות בגובה 636 מיליארד דולר, ואחריה נמצאות איטליה, ברזיל וצרפת, שצפויות ללוות כל אחת כ-250 מיליארד דולר ב-2020. מדינות ה-G7 צפויות ללוות כ-70% מכלל הכסף השנה.

"העליה משקפת את ריכוך במדיניות הפיסקאלית של המלוות הגדולות ב-2020 לאור התחזית העולמית השברירית", נכתב.

המנוע הגדול - הריבית

קשה למצוא מנוע בעל השפעה משמעותית יותר על הגידול בחוב האמריקאי והעולמי מהריבית הנמוכה, שמשפיעה לא רק על חובות ממשלתיים, אלא גם על חובות צרכניים, משקי בית, בנקים ותאגידים. כפי שמדגים הדו"ח הרבעוני של המכון הבינלאומי למימון (IIF), איגוד הבנקים הגדולים בעולם, החובות הכוללים של הכלכלות המתעוררות - שכוללים את הממשלות, משקי הבית, תאגידים ומוסדות פיננסיים - הכפילו את עצמם מאז 2010 ועברו את רף 72 טריליון הדולר, השקולים ל–223% מהתמ"ג. החוב בשווקים המפותחים עלה במקביל על 180 טריליון דולר, או 383% מהתמ"ג ברבעון השלישי.

הגידול בחוב העולמי התרחש בכל המגזרים. במגזר הצרכני, נרשמו שיאים בחובות במדינות מכל רחבי העולם — מבלגיה, פינלנד וצרפת עד לבנון, ניגריה, שוודיה ושווייץ. שיא נרשם בחובות תאגידיים בקנדה, צרפת, סינגפור, שוודיה, שווייץ וארה"ב, בעוד אוסטרליה וארה"ב שברו שיאי חוב ממשלתי.

החוב העולמי בשיא

החוב ישפיע לרעה על הסביבה

דו"ח IIF מזהיר שהחוב יקשה על מדינות לממן מיזמים למניעת משבר האקלים, בדגש על הכלכלות המתעוררות וכלכלות החזית. אחד ממקורות גידול החוב בכלכלות אלה הוא זרימות הון בין גבולות הקשורות למיזם החגורה והדרך של סין, במסגרתו היא מממנת בניית תשתיות באזורים מתפתחים בעולם, שחלקם חשופים במיוחד להשפעות סיכוני האקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker