"20% מהאמריקאים תורמים להוצאות רפואיות של אחרים דרך מימון המונים"

כ-50 מיליון אמריקאים תרמו לקמפיינים של מימון המונים שנועדו לכיסוי הוצאות רפואיות של מי שידו אינו משגת ■ מהצד השני, כשמונה מיליון אמריקאים נעזרו במימון המונים לצרכיהם הרפואיים

עדן שרון
עדן שרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיפול שיניים בבית חולים בארה"ב
טיפול שיניים בבית חולים בארה"בצילום: בלומברג

קמפיינים של מימון המונים לכיסוי הוצאות רפואיות הם דבר חריג יחסית בנוף הישראלי - רוב בקשות המימון מגיעות מלהקות מתחילות או אמנים אחרים שזקוקים להון ראשוני כדי להוציא לפועל רעיונות יצירתיים. בארה"ב, עם זאת, המצב שונה.

סקר חדש שערכו חוקרים מהמרכז הלאומי למחקרי דעת קהל (NORC) באוניברסיטת שיקגו מגלה כי 8 מיליון אמריקאים הקימו קמפיין מימון עבור עצמם או למישהו במשק הבית שלהם, ויותר מ-12 מיליון פתחו קמפיין עבור מישהו מחוץ למשפחתם. בנוסף עולה כי כ-50 מיליון אמריקאים – 20% מהאוכלוסייה - תרמו לכיסוי הוצאות רפואיות של זרים דרך קמפיין מימון המונים.

"לאור העלייה המתמשכת בהוצאות הבריאות, יותר ויותר אמריקאים מתקשים לשלם את החשבונות הרפואיים שלהם, ומיליונים פונים לרשתות החברתיות שלהם או לאתרי מימון המונים לעזרה", אמרה מולי הרטל, מדענית מחקר בכירה ב-NORC. "אף שכבר כיום רבע מהאמריקאים מדווחים על תשלומים לקמפיינים מעין אלו, המספרים צפויים לעלות לאור התייקרות הפרמיות ועליית ההוצאות".

46% מהמשיבים תרמו לקמפיין של חבר; 61% תרמו לקרוב משפחה, קולגה או מכר; ו-35% תרמו למישהו שהם לא מכירים באופן אישי. 

מערכת הבריאות בארה"ב היא מהיקרות בעולם. חולה שעובר התקף לב ונלקח באמבולנס לבית החולים עלול להיתקל בחשבון של יותר מ-100 אלף דולר - משום שבית החולים לא היה כלול בתוכנית הביטוח שלו, למשל. על פי הסקר, כמעט שני שלישים מהאמריקאים חושבים שהממשלה צריכה לקחת יותר אחריות על מתן שירותי בריאות לאנשים שלא מסוגלים לממן אותם.

חוק הגנת החולה וטיפול בר השגה, הידוע בכינוי אובמה-קר, הביא לעלייה במספר המבוטחים בביטוחי בריאות בארה"ב, ועדיין, תופעת מימון ההמונים הופכת נפוצה יותר בהקשרים רפואיים, בעיקר בגלל העלויות הגבוהות של השתתפות עצמית שהמבוטחים נדרשים לשלם.

חובות הקשורים להוצאות רפואיות נשארו הסיבה הראשית לפשיטות רגל באמריקה, לפי מחקר של אוניברסיטת העיר ניו יורק והרווארד מ-2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker