הרכישה הגדולה ביותר של ענקית וול סטריט מאז 2008: מורגן סטנלי רוכש את אי טרייד ב-13 מיליארד דולר

אי טרייד מביאה 5 מיליון לקוחות קמעוניים, 360 מיליארד דולר בנכסים ובנק מקוון עם פיקדונות זולים שמורגן סטנלי יוכל לתעל להלוואות

סוכנויות הידיעות
בניין מורגן סטנלי
בניין מורגן סטנליצילום: Bloomberg

בנק מורגן סטנלי רוכש את קבוצת הברוקראז' המקוונת אי טרייד ב-13 מיליארד דולר. ההודעה על העסקה, שתתבצע כולה במניות, פורסמה היום (ה). זאת ההשתלטות הגדולה ביותר של ענקית בנקאות אמריקאית מאז המשבר הפיננסי ב-2008.

אי טרייד מביאה 5 מיליון לקוחות קמעוניים, 360 מיליארד דולר בנכסים ובנק מקוון עם פיקדונות זולים שמורגן סטנלי יוכל לתעל להלוואות. המנכ"ל, מייקל פיצי, יעבור למורגן סטנלי כדי לנהל את עסקי הברוקראז' המקוונים, כמה חנויות וקמפיינים ממומנים היטב של פרסום, כך אמר מנכ"ל מורגן סטנלי ג'יימס גורמן.

העתיד של אי טרייד היה לא ודאי מאז נובמבר, כששתי המתחרות הגדולות שלו, צ'רלס שוואב ו-TD אמריטרייד הולדינגף הודיעו על מיזוג. שוואב חתכה את דמי המסחר שהיא גובה מלקוחות לאפס כמה שבועות לפני כן. המהלך גרם לצניחה של מניות אי טרייד והעלה תהיות לגבי יכולת ההישרדות שלה.

מורגן סטנלי מעסיק 15,500 יועצים אנושיים שמשרתים את צורכי המיליונרים, ובשנה שעברה השיק כלי מקוון בלבד ללקוחות עם פחות כסף. אי טרייד תשתבץ במשבצת הזאת של ניהול הון, זרוע שתגדל ליותר מ-8 מיליון משתמשים ו-3.1 טריליון דולר בכספי לקוחות, ברגע שהעסקה תושלם.

"נילחם בשוואב, נילחם בפידליטי", אמר גורמן, שמכהן כבר עשור בתפקיד מנכ"ל. "לא מדובר פה בבניית מורשת; מדובר בהפיכת מורגן סטנלי לרלוונטי יותר".

לאחר רכישת אי טרייד, למורגן סטנלי יהיו יותר מ-4,000 לקוחות תאגידיים ומניות בשווי 580 מיליארד דולר שמוחזקות לטובת העובדים.

ההשתלטות, ששם הקוד שלה היה פרוג'קט איגל, היא העסקה הגדולה ביותר של שחקנית גדולה בוול סטריט מאז המשבר הפיננסי, כשהרגולטורים אירגנו מיזוגים מהירים כדי לתמוך במערכת הפיננסית. הכנסות מורגן סטנלי הגיעו בשנה שעברה לשיא של 41 מיליארד דולר.

גורמן, לדבריו, החל התעניין באי טרייד ב-2002, כשהיה מנהל במריל לינץ'. הוא פנה לחברה שוב ב-2007, כשהיה ממונה על תיקום חטיבת הברוקראז' של מורגן סטנלי, אך המשא ומתן לא התקדם.

המגעים הפעם החלו בשלהי דצמבר, כששיחה בת שעתיים בין פיצי לגורמן שיכנעה את השניים ביתרונות העסקה. הצדדים צפויים להשלים את העסקה  ברבעון הרביעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker