מחקר: נגיף הקורונה עלול לפגוע ב-5 מיליון חברות ברחבי העולם

בחברת דן אנד ברדסטריט מצאו כי כ-49 אלף עסקים בסין, באזורים שנפגעו מהנגיף, הם סניפים או שלוחות של חברות זרות ■ בהודו, סגירת המפעלים והנמלים בסין כבר החלה לפגוע בכמה תעשיות

עדן שרון
עדן שרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועל אורג סארי ממשי בוואראנסי, הודו
פועל אורג סארי ממשי בוואראנסי, הודוצילום: Dhiraj Singh, בלומברג

הפגיעה הכלכלית שמקורה בבהלת נגיף הקורונה מתרחבת ושולחת גלי הלם לחברות רבות בכל העולם, כך עולה ממחקר חדש.

במחקר, שערכו אנליסטים בחברת המחקר והייעוץ דן אנד ברדסטריט, נמצא כי לפחות 51 אלף חברות ברחבי העולם תלויות ישירות בספק אחד או יותר שפועלים ממחוזות בסין שהושפעו מהנגיף. מתוכן, 163 נמצאות ברשימת אלף החברות הגדולות בארה"ב במונחי הכנסות של "פורצ'ן". בנוסף, לפחות חמישה מיליון חברות מקושרות לספקים משניים (שמספקים חלקים ורכיבים לספקים הראשיים) באותם אזורים.

המחקר בחן גם את הפעילות העסקית בתוך סין, ומצא כי נכון ל-5 בפברואר, באזורים בסין שבהם היו 100 מקרי הדבקה או יותר, ממוקמים יותר מ-90% מהעסקים הפעילים במדינה. כ-49 אלף עסקים באותם אזורים הם סניפים או שלוחות של חברות זרות.

ההודים חוששים מפגיעה 

בהודו, סגירת המפעלים והנמלים בסין כבר החלה לפגוע בכמה תעשיות שתלויות בייבוא של חומרים גולמיים. 

תעשיית ייצור תלבושות הסארי, למשל, ניצבת בפני מחסור משמעותי של משי גולמי לאריגה, שכן סין אסרה על הייצוא של חומר הגלם עד 24 בפברואר. כ-70% מהמשי בעיר ואראנסי - שמתמחה בייצור סארי בעבודת יד - מגיע מסין. ייצור הסארי בעיר דורש 2,500-2,000 טונות של משי בשנה. כעת נותרו במלאי 100 טונות זמינים.

ממשלת הודו החלה בסקירה של ההשלכות הכלכליות שבהלת הקורונה הציבה בפני המדינה, והיא צפויה להודיע על אמצעים להתמודדות עם השיבושים בפעילות בסין. 

שרת האוצר ההודית נירמלה סיתרמן נפגשה עם נציגים מתעשיות התרופות, האנרגיה, הבנקאות וכלי הרכב, והיום תערוך פגישות עם מזכירי שרים ותדון בנושא עם ראש הממשלה נרנדרה מודי. "המזכירים ינסחו פתרונות לסקטורים מסוימים, והממשלה תתייעץ עם ראש הממשלה ותחליט (על פתרונות)", היא אמרה.

השרה אמרה כי שלוש תעשיות - תרופות, כימיקלים וציוד סולארי - היו "קולניות" במיוחד לגבי החששות שהעלו. "מלאי חומרי הגלם אינו מוצג כבעיה (בפגישה עם נציגי התעשיה).. קווי המשלוחים עובדים.. אבל השאלה היא מה יקרה אם זה (התפשטות קורונה) ימשיך", היא אמרה.

בכירים בתעשיית התרופות אמרו שהמצב עדיין נמצא תחת שליטה, אבל קיים חשש מפני מחסור בתרופות פופולריות אם המפעלים בסין לא יחזרו לעבוד בשבועות הקרובים. הודו מייבאת 70% מחומרי הגלם המשמשים לייצור מסין. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker