בריטניה תחסום כניסה של עובדים לא מיומנים ושאינם דוברי אנגלית

ממשלת בריטניה צפויה להשיק מערכת הגירה חדשה, שתמנע מכוח עבודה זול מהאיחוד האירופי להמשיך ולהציף את בתי העסק והמפעלים במדינה ■ אנשים שלא מדברים אנגלית או שמשתכרים פחות מ-20 אלף ליש"ט בשנה - לא יוכלו לעבוד במדינה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בריטניה וצרפת לקראת שינוי חוקי ההגירה
בריטניה נערכת לשינוי חוקי ההגירה צילום: בלומברג

בריטניה תסגור את שעריה בפני עובדים לא מיומנים או כאלה שאינם דוברי אנגלית. זאת כחלק משינוי כולל של חוקי ההגירה. המהלך נועד למנוע מכוח עבודה זול מהאיחוד האירופי להמשיך ולהציף את המפעלים, המחסנים, בתי המלון והמסעדות במדינה.

כחברה באיחוד האירופי, לבריטניה עד כה היתה אפשרות רק להגביל את ההגירה מהאיחוד, אבל כעת, לאחר הברקזיט - נפרשה בפניה האפשרות לשנות את החוקים כראות עיניה.

בריטניה צפויה להציג היום מערכת הגירה חדשה הדומה לזו הפועלת באוסטרליה, שתאפשר כניסה של עובדים בעלי כישורים גבוהים, אבל תמנע מעובדים שאינם מיומנים להצטרף לשוק המקומי.

מלצר בלונדון, בריטניה
מלצר בלונדון צילום: Simon Dawson, בלומברג

"שיטת הנקודות" החדשה תעבוד כך: עובדים מעבר לים יוכלו להיכנס למדינה בתנאי שהשיגו 70 נקודות – על ידי קבלת הצעת עבודה (20 נקודות), הגשת מועמדות לעבודה הדורשת מיומנויות גבוהות (20 נקודות), הוכחת כישורים בשפה האנגלית (10 נקודות), וברוב המקרים גם קבלת שכר של 25,600 ליש"ט ויותר בשנה (20 נקודות). בתחומים שיש בהם מחסור בכוח אדם, בהם סיעוד, תתאפשר קבלת שכר נמוך יותר, אך לא נמוך מ-20,480 ליש"ט בשנה. יישומה של המערכת החדשה ימנע למעשה כניסה של עובדים עצמאים לתוך המדינה.

בכירים בתעשייה בבריטניה תקפו את הממשלה, והאשימו אותה בפגיעה בכלכלה. הם הזהירו מפני השלכות "הרסניות" כמו אובדן משרות וסגירת מפעלים ובתי עסק. גם במפלגת הלייבור ובמפלגה הליברל-דמוקרטית גינו את התוכנית. בארגון העובדים יוניסון, שמייצג עובדים במערכת הבריאות, טענו שהיא "מהווה אסון עבור מגזר הבריאות".

עם זאת, שרים בממשלה הבריטית טענו שהתוכנית החדשה היא חלק מיישום הברקזיט, ואמרו כי הגיע הזמן שהעסקים יפסיקו להישען על כוח עבודה זול מבחוץ. בינואר 2021 הממשלה צפויה להשיק תוכנית הכשרה "מקיפה" שתכשיר מעסיקים לקראת השינוי. אך המעסיקים מתרעמים כבר עכשיו, במיוחד לאור העובדה שרשימת העובדים הלא מיומנים כוללת כעת גם מלצרים, ופועלים בתחום החקלאות והדיג.

טום האדלי, מנהל מדיניות בארגון העובדים REC בבריטניה, אמר כי "העבודות שלטענת הממשלה אינן דורשות מיומנות, הן קריטיות לרווחה ולצמיחה העסקית. התוכנית תחסום עובדים שאנחנו זקוקים להם כדי לספק שירותים חיוניים לציבור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker