הצמיחה ביפן קרסה למינוס 6% - הקורונה עלול לגרור אותה למיתון

התפרצות וירוס קורונה מחריף את הפגיעה הכלכלית ביפן ומקרב את המיתון לסף דלתה של הכלכלה השלישית בגודלה בעולם ■ בסוף השבוע הכריזה המדינה על תוכנית חירום מוגבלת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יפן. נורמה חדשה של צמיחה אטית — אך ארוכת טווחצילום: בלומברג

יפן עוד לא הספיקה להתאושש מסופת טייפון הרסנית ומהעלאת מסים, שגרמה לתושבים לסגור את הארנק, ואז הגיע וירוס קורונה - שהקפיא את הפעילות העסקית בסין השכנה. כעת עולה החשש שאם המדינה לא תתאושש ברבעון הנוכחי היא תיכנס למיתון.

יפן הודיעה היום (ב') כי כלכלת המדינה התכווצה בקצב שנתי של 6.3% ברבעון האחרון של 2019. נתוני הצמיחה הרעים משקפים את הפעילות הכלכלית עוד לפני התפרצות וירוס קורונה והם הושפעו מחודשים ארוכים של ירידה בביקוש הסיני לתוצרת יפנית. התכווצות הכלכלה ברבעון הרביעי היא החדה ביותר שנרשמה במדינה זה שש שנים. הנתונים הפתיעו את האנליסטים שציפו שכלכלת המדינה תתכווץ ב-3.7% בלבד. זו גם הירידה הראשונה בתמ"ג של יפן זה חמישה רבעונים.

מיתון מוגדר שני רבעונים רצופים של התכווצות כלכלית, כך שאם כלכלת יפן – השלישית בגודלה בעולם אחרי ארה"ב וסין – תתכווץ גם ברבעון הראשון של 2020, המשמעות היא שהמדינה תיכנס למיתון באופן רשמי. גלי ההלם של וירוס קורונה פוגעים ביפן באופן קשה במיוחד: סין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של המדינה. בנוסף, סין מובילה בפער ניכר את רשימת מדינות המקור של תיירים שנכנסים ליפן – רבים מהם באים לערוך קניות במדינה.

טוקיוצילום: MasaPhoto / Shutterstock.com

גם התפשטות וירוס קורונה בתוך יפן מהווה בעיה חמורה למדינה. ביפן נמצא מספר החולים הגבוה ביותר מחוץ לסין – יותר מ-400. בשבוע שעבר נרשם במדינה מקרה המוות הראשון מהנגיף. האיסור של סין להוציא טיולים מאורגנים מהמדינה כדי לנסות להשתלט על התפשטות הנגיף הוא איום כלכלי ומיידי על יפן. לפחות 400 אלף תיירים שהיו אמורים להגיע ליפן עד מארס ביטלו את הנסיעות שלהם.

ביום שישי הכריזה יפן על תוכנית חירום מוגבלת, שבמסגרתה תעביר מימון לעסקים בקשיים בעקבות ההתפרצות.

באוקטובר הועלה מס הקנייה ביפן מ-8% ל-10%, כדי שהממשלה תוכל להתמודד עם הגידול בשירות הציבורי וכדי שתוכל להפחית את החוב הלאומי - שהוא הגבוה מבין המדינות המפותחות. ואולם העלאת המסים גם הפחיתה את הוצאות הצרכנים.

גם לפני ההתפרצות, חברות ביפן התקשות להתמודד עם השפעת ההאטה בסין, שנגרמה, לפחות באופן חלקי, בעקבות מלחמת הסחר עם ארה"ב. היצוא היפני לסין ירד ב-7.6% ב-2019 לעומת השנה הקודמת.

מגיפת הקורונה השפיעה גם על הפעילות של חברות יפניות בתוך סין. ואולם ככל הנראה מגזר התיירות נפגע הכי הרבה מהתפשטות המגיפה. יותר מ-30% מהתיירים במדינה מגיעים מסין – כש-90% מהם באים למטרות נופש. התיירים הסינים מגדילים את הצריכה ביפן שאוכלוסייתה מתכווצת, וכך התרומה שלהם לכלכלת המדינה משמעותית.

יפן אינה המדינה היחידה באזור שתצטרך להתמודד עם השפעת וירוס קורונה אחרי ביצועים מאכזבים בסוף 2019. בתאילנד פורסמו היום נתוני צמיחה, שהצביעו על כך שהתמ"ג במדינה צמח ב-2019 בקצב האטי ביותר זה חמש שנים. כלכלת תאילנד צמחה ברבעון האחרון של 2019 ב-1.6%, לעומת תחזיות לצמיחה של 2.1%. תאילנד מהווה אף היא מוקד תיירותי לתיירים סינים, ובמדינה חוששים מהשפעה הרסנית של וירוס קורונה על הכלכלה. ב-2019 צמחה כלכלת תאילנד ב-2.4%, לעומת צמיחה של 4.2% ב-2018. בנוסף, בסינגפור הורידו היום את יעדי הצמיחה ל-2020 בעקבות התפשטות הקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker