צמיחה אפסית בגרמניה ברבעון הרביעי: החשש ממיתון גובר

הצמיחה ברבעון הרביעי של 2019 בכלכלת גרמניה הסתכמה ב-0%, ובכל 2019 ב-0.6% בלבד ■ העודף במאזן התקציבי של ממשלת גרמניה מעורר קריאות להגדיל את ההוצאה הציבורית כדי לתמוך בצמיחה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלת מרכיבה מנוע במפעל של אאודי בגרמניה
פועלת מרכיבה מנוע במפעל של אאודי בגרמניהצילום: Bloomberg

הצמיחה בגרמניה ברבעון האחרון של 2019 היתה 0% - כך עולה מנתונים רשמיים שפורסמו היום (ו') על ידי סוכנות הסטטיסטיקה במדינה. גרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה - נפגעה מירידה בהוצאות הצרכנים וביצוא. הנתונים שפורסמו היום מגבירים את החשש שהמדינה תגלוש למיתון ב-2020, עקב בהלת הקורונה שפוגעת בסחר הבינלאומי עם סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

תחזיות הכלכלנים היו לצמיחה חיובית של 0.1%. ביחס לכל 2019, הגיעה הצמיחה השנתית במדינה ל-0.6% - שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז 2013. שיעור זה ממחיש את הקושי של כלכלת המדינה להתמודד עם ההאטה בשווקים נוספים באירופה, בעיקר במזרח היבשת, ועם השינויים העולמיים בתעשיית הרכב. במקביל, נתוני הצמיחה ברבעון השלישי עודכנו מעלה לצמיחה חיובית של 0.2%.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת עמנואל מקרוןצילום: בלומברג

"אחרי רבעון שלישי חזק מאוד, הגידול בצריכה גם של משקי הבית וגם של הממשלה האט משמעותית", נכתב בהודעה של דסטטיס, רשות הסטטיסטיקה במדינה. הרשות דיווחה גם על פגיעה בכלכלת המדינה בשל מלחמת הסחר עם ארה"ב, ומסרה כי היצוא ירד בשיעור קל לצד עלייה ביבוא של סחורות ושירותים. בנוסף, ציינו כי כלכלת גרמניה צומחת כבר עשר שנים ברציפות - הרצף הארוך ביותר מאז איחוד גרמניה.

עוד פורסם כי ממשלת גרמניה הצליחה לשמור על עודף במאזן התקציבי ב-2019 זו השנה השמינית ברציפות. העודף במאזן התקציבי הגיע בשנה שעברה ל-49.8 מיליארד יורו, לעומת שיא של 62.4 מיליארד יורו ב-2018. סכום זה מעורר במדינה קריאות לממשלה להגדיל את ההוצאות שלה כדי לתמוך בצמיחה במדינה ולמנוע ממנה לגלוש למיתון. גם בן בריתה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון, טען בעבר כי יש לגרמניה "פטיש תקציבי", ואמר שעל הממשלה להגדיל את ההוצאות שלה.

בתגובה לנתונים, כתב קרסטן ברזצקי מבנק ING כי הוא חושש ממיתון בגרמניה. "במבט קדימה, המדדים החלשים שפורסמו באחרונה והנתונים התעשייתיים לגבי דצמבר לא עומדים בקנה אחד עם התחזית לטווח הקצר. בנוסף, השפעות נגיף קורונה על כלכלת סין עשויות לדחות כל התאוששות במגזר הייצור מפני שהיא פוגעת, לפחות באופן זמני, בשרשרת באספקה". ואולם הוא ציין שמגזר הבנייה במדינה עשוי לרכך את המכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker