שר האוצר של בריטניה התפטר; במקומו מונה בנקאי לשעבר של גולדמן סאקס

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, דרש משר האוצר סג'יד ג'אוויד להחליף את יועציו במקורבים שלו - והשר התפטר ■ ג'ונסון מינה במקומו את רישי סונאק - הנשוי לבתו של המיליארדר ההודי שייסד את אינפוסיס ■ ג'ונסון פיטר ששה שרים נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר המתפטר של בריטניה, סג'יד ג'אוויד
שר האוצר המתפטר של בריטניה, סג'יד ג'אווידצילום: AFP

שר האוצר של בריטניה, סג'יד ג'אוויד, התפטר לאחר שראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, ערך ניעור בשורות הקבינט. ג'אוויד התפטר, לפי דיווחים, כי ג'ונסון דרש ממנו לפטר את יועציו ולהחליפם באנשים המקורבים לו, כתנאי להשארתו של ג'אוויד בתפקיד.

במקומו של ג'אוויד, מינה ג'ונסון לתפקיד שר האוצר את רישי סונאק, המכהן כחבר פרלמנט מטעם המפלגה השמרנית מאז 2015. לפני כן שימש סונאק כסגן שר בממשלתה של תרזה מיי. סונאק, בן 40, עבד בבנק ההשקעות גולדמן סאקס ובקרן גידור בטרם נכנס לפוליטיקה.

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסוןצילום: Hannah McKay/אי־פי

סונאק, בוגר אוניברסיטת אוקספורד, הוא בן להורים ממוצא הודי שהגיעו לבריטניה ממזרח אפריקה. אביו היה רופא, ואמו רוקחת. אשתו, אקשאטה מורתי, היא בתו של המיליארדר ההודי נאראיאנה מורתי, המייסד שותף של ענקית שירותי ה-IT אינפוסיס.

ג'ונסון פיטר היום ארבעה שרים: אנדריאה לידסום, שרת העסקים; ג'וליאן סמית, השר לענייני צפון אירלנד; ג'פרי קוקס, התובע הכללי (שהוא חבר בקבינט); ותריסה ויליירס, שרת הסביבה.

בנוסף, פוטרו שרת הדיור אסתר מקוויי ושר האוניברסיטאות כריס סקידמור. מפוטרים קודמים כללו את נוסרט גאני, שרת התחבורה הזוטרה, ואת ג'ורג' פרימן, שר זוטר נוסף.

בשנה שעברה פיטר יועצו של ג'ונסון, דומיניק קמינגס, את אחד מיועציו של ג'אוויד. במסגרת ניעור השורות בקבינט, ג'ונסון התנה את הישארותו של ג'אוויד, שדווקא נחשב לבעל מעמד מוגן, בפיטורי יועצים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker