סוכנויות הידיעות

גורמים בממשלת ארה"ב טענו כי וואווי יכולה להשיג גישה לרשתות סלולר בעולם דרך "דלת אחורית" המותקנת בציוד תשתיות התקשורת שהיא מוכרת לחברות שונות בעולם, כך דיווח "וול סטריט ג'ורנל". ארה"ב מנסה לשכנע מדינות שונות בעולם לא להשתמש בציוד התקשורת של החברה לפרישת רשת 5G – הדור הבא של רשת הסלולר.

לפי גורמי מודיעין, לוואווי יש יכולות ריגול כאלה כבר יותר מעשור. וואווי דוחה את ההאשמות. ארה"ב שמרה על המידע הסודי הזה במשך זמן רב עד שב-2019 החליטה לחשוף אותו בפני מדינות כמו בריטניה וגרמניה, כך לפי גורמים ממשלתיים.

יצרניות חומרה לתשתיות טלקום נדרשות לפי החוק לבנות אמצעים המאפשרים לרשויות החוק להשתמש ברשתות במקרה הצורך. חברות אלה נדרשות גם לוודא כי להן עצמן אין גישה לרשתות ללא אישור ספקית הסלולר. רק גורמי אכיפת חוק או גורם מורשה בספקית הסלולר יכולים להתחבר לרשת למטרות אכיפת חוק. לכל מדינה בעולם יש חוקים ורגולציה משלה בנוגע לשימוש גורמי אכיפת חוק ברשתות סלולר.

גורמים בממשל האמריקאי טוענים כי וואווי שמרה לעצמה, תחת מעטה סודיות, אפשרות להתחבר לרשתות של ספקיות הסלולר בעולם המשתמשות בציוד שלה, מבלי ליידע אותן או את רשויות החוק במדינות. הגורמים לא פירטו כיצד וואווי עשתה זאת. הם מסרו כי ליצרניות אחרות של ציוד תקשורת אין את היכולות האלה.

"יש לנו ראיות לכך שלוואווי יש יכולת לקבל גישה למידע אישי דרך המערכות שהיא מוכרת ומתחזקת ברחבי העולם", אמר רוברט אובריין, היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן. גורמים בממשל האמריקאי מסרו כי ארה"ב מודעת ליכולות של וואווי עוד מ-2009.

וואווי הגיבה להאשמות בהודעה לתקשורת שפירסמה באתר החברה. "כפי שמעידות ההדלפות של אדוארד סנודן, ארה"ב התחברה בצורה סודית לרשתות תקשורת בעולם, ומרגלת אחר מדינות אחרות זה זמן רב. ההאשמות נגד וואווי הן מסך עשן...וואוי מעולם לא התחברה באופן לא חוקי לרשתות סלולר ולעולם לא תעשה זאת, וגם אין לנו את היכולת לעשות זאת", כך נמסר בהודעת החברה.

אדוארד סנודןצילום: REUTERS

בחודש שעבר הודיעה בריטניה כי תאפשר לוואווי להיות חלק מפרישת רשת 5G  במדינה. עם זאת, היא ציינה כי ספקים שהוגדרו ברמת סיכון גבוהה, ובהם וואווי, לא יורשו להשתתף בפיתוח חלקי הליבה הרגישים ביותר של רשתות הסלולר הבריטיות. גורמים בממשל הבריטי מסרו כי הראיות שהציגה ארה"ב בפניהם לא היו חדשות וכי הן כבר נכללו בחישוב הסיכונים האפשריים שנובעים משימוש בציוד תקשורת סיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker