בקרוב בבריטניה: הגברת הרגולציה על ענקיות אינטרנט כמו גוגל ופייסבוק

ממשלת בריטניה הציגה את תוכניתה להגברת הפיקוח על ענקיות האינטרנט, כדי למנוע הפצת תוכן פוגעני ■ שרת הדיגיטל, התרבות, המדיה והספורט: "ניתן לרגולטור את הכוח שלו הוא זקוק להוביל את המאבק למען אינטרנט פתוח"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פייסבוק
צילום: בלומברג

בריטניה הציגה אתמול (רביעי) את תוכניתה להרחבת הרגולציה הממשלתית על תוכן אינטרנטי. במסגרת המאמצים - פייסבוק, יוטיוב וענקיות אינטרנט אחרות יחוייבו להגביר את הפיקוח על הפלטפורמות שלהן.

הממשלה מסרה כי הרשות הרגולטורית המפקחת על המדיה במדינה, שידועה בשם Ofcom, תהיה האחראית על הפיקוח על החברות. הרשות תוכל להטיל קנסות ועונשים על חברות שלא יעשו מספיק כדי להיאבק בתוכן פוגעני, טרוריסטי או כזה העוסק בניצול ילדים.

פרטי התוכנית עדיין לא ברורים לחלוטין, כולל אילו עונשים יוכל להטיל הרגולטור וכיצד הוא יעקוב אחרי מיליארדי תכנים שמייצרים המשתמשים ועולים לרשתות החברתיות. אחת ההצעות היא שהרגולטור יטיל קנסות, יחסום גישה לאתרי אינטרנט, ומנהלים אינדיווידואלים יהיו אחראים אישית למקרים של הפצת תוכן פוגעני בפלטפורמות שלהם.

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: AFP

ממשלת בריטניה מסרה כי תפרסם פרטים נוספים בחודשים הקרובים. "ניתן לרגולטור את הכוח שלו הוא זקוק להוביל את המאבק למען אינטרנט פתוח וחיוני, אך עם אחריות של המפעילים, הגנות ושקיפות", אמרה ניקי מורגן, שרת הדיגיטל, התרבות, המדיה והספורט.

אירופה מתרחקת מהחזון האמריקאי

הקריאה לרגולציה קשוחה יותר מעידה על התרחקות של אירופה מהחזון האמריקאי – אינטרנט שפועל לפי תנאי השוק וחופשי מהתערבות ממשלתית. באירופה יש נכונות גוברת לחקיקת חוקים חדשים לאינטרנט, הקשורים בייחוד לנאומי שנאה, טרור וחומרים המיועדים לילדים.

חברות ההיי-טק עשויות להיקנס בגרמניה אם הן לא מסירות תוכן פוגעני תוך 24 שעות מרגע שקיבלו דיווח עליו. צרפת שוקלת הצעות חוק דומות. האיחוד האירופי דן בשינוי החוקים המגנים על חברות האינטרנט, כך שהן לא נושאות באחריות לתוכן המפורסם בפלטפורמות שלהן.

ארגוני זכויות אדם מזהירים כי המדיניות הזו עשויה להוביל לצנזורה ולהיות כלי בידי משטרים הפועלים נגד חופש הביטוי. חברות ההיי-טק הפכו למטרה באירופה בשנים האחרונות בעקבות החשש כי ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות צברו יותר מדי כוח והשפעה. חוקי ההגנה על הפרטיות שאושרו ב-2018 באיחוד האירופי, חוקי ה-GDPR, מגבילים את כמות וסוג המידע האישי שניתן לאסוף ולחלוק באינטרנט. האיחוד האירופי הטיל קנסות במיליארדי דולרים על ענקיות ההיי-טק כמו גוגל, אפל, אלפבית ואחרות, בגלל הפרת חוקי הגבלים עסקיים.

הצעת ממשלת בריטניה היא הצעד הראשון ביישום המלצות שהציגו גורמים ממשלתיים ב-2019. הממשלה תדון בחודשים הקרובים ברגולציה שתחול על פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר, יוטיוב ועוד. הדעות חלוקת בנוגע ליחס לתעשיית ההיי-טק. בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, אמר כי מגזר ההיי-טק חיוני לכלכלת בריטניה, אך במקביל ממשלתו מגבירה את הפיקוח על חברות האינטרנט.

רבים בתעשיית ההיי-טק חוששים כי הרגולציה עשויה לפגוע בחברות קטנות. לסטארט-אפים אין מימון או אמצעים המשפטיים לנווט ברגולציה מסובכת.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker