הבינה המלאכותית מגויסת למלחמה בקורונה - וסין מרוויחה

חברות הטכנולוגיה הסיניות הצטרפו למאבק בווירוס הקורונה - מהלך שעשוי לתת להן יתרון מול המתחרות מעמק הסיליקון, ולקדם את שאיפותיה של סין ליהפך למעצמה טכנולוגית

יוסף חרש
יוסף חרש
איש ביטחון בתחנת מטרו בבייג'ין מביט במסך של תוכנת בינה מלאכותית הבודקת את חום גופם של האזרחים
איש ביטחון בתחנת מטרו בבייג'ין מביט במסך של תוכנת בינה מלאכותית הבודקת את חום גופם של האזרחיםצילום: AFP

וירוס הקורונה ממשיך להשתולל בסין, ונכון לעתה יותר מאלף איש מתו ממחלת הריאות ויותר מ-46 אלף מקרים התגלו, לפי דיווחי הרשויות. נראה כי הסינים עושים כל מאמץ אפשרי לרסן את המגפה ולמצוא דרכים לטיפול בנגיף: הקמה מרשימה של בית חולים בווהאן תוך עשרה ימים בלבד, הטלת סגר על ערים, מחסומי דרכים ושיתוף פעולה עם חברות זרות וגורמים בינלאומיים כמו ארגון הבריאות העולמי.

למאמץ הזה הצטרפו גם החברות הפרטיות בסין, בייחוד במגזר הטכנולוגיה. עליבאבא ובאידו הודיעו לפני כשבועיים כי הן מוכנות לתרום משאבים של בינה מלאכותית למאבק בהתפשטות המחלה ולמחקר על הווירוס. חברות רובוטיקה מספקות רובוטים המנקים את בתי חולים, והרשויות בשנחאי משתמשות בבוט שמתקשר לתושבים. על פי שורה של שאלות יכול להמליץ להם אם להישאר בבית, ומעביר את פרטיהם לרשויות הבריאות.

הבינה המלאכותית כבר תפסה מקום של כבוד בהתפרצות נגיף הקורונה. חברת בלו דוט (BluDot) הקנדית דיווחה על התפרצות המחלה ב-31 בדצמבר 2019, והקדימה את המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CDC) ואת ארגון הבריאות העולמי. החברה עשתה זאת על ידי אלגוריתם שניתח מיליארדי פיסות מידע מהאינטרנט, כגון נתוני טיסות ועוד.

נוסעים עם מסכות התגוננות מוירוס הקורונה בתחנת רכבת, הונג קונג
נוסעים עם מסכות התגוננות מוירוס הקורונה בתחנת רכבת, הונג קונגצילום: Paul Yeung / Bloomberg

כעת הבינה המלאכותית נכנסת לשימוש במלחמה בווירוס הקטלני. חטיבת מחשוב הענן של עליבאבא הודיעה כי תקצה לגופי מחקר משאבים של בינה מלאכותית לריצוף גנטי, סינון חלבונים ומחקרים אחרים המסייעים בפיתוח חיסון לווירוס.

באידו הודיעה כי תספק בחינם את האלגוריתם שלה לריצוף גנטי לחוקרים. סנסטיים הסינית, חברת הבינה המלאכותית הגדולה בעולם, שמתמחה בעיקר בטכנולוגיה לזיהוי פנים, הודיעה כי תסייע לרשויות הסיניות לפתח אלגוריתם שיזהה בצורה מדויקת אנשים עם חום גוף גבוה.

המפלגה הקומוניסטית מקדמת אינטרסים

לכאורה, מדובר במגזר פרטי שמקדיש משאבים למטרה נעלה, אך ההתגייסות הזו למלחמה בנגיף המאיים על סין, גם מקדמת במהירות מטרות אסטרטגיות של המדינה. הכלכלה השנייה בעולם שמה לעצמה למטרה ליהפך למובילה עולמית בכמה תחומים, ביניהם רובוטיקה, מחשוב ענן, ביג דאטה ובינה מלאכותית.

המפלגה הקומוניסטית למעשה מנצלת את המשבר הבריאותי לקידום האינטרסים שלה. שיתופי פעולה מסוג זה, בייחוד בתחום הבריאות, שבו שמירה על פרטיות המידע הרפואי היא ערך מקודש, אינם מתקבלים בעין יפה במדינות מערביות.

עובד ביטחון בשדה תעופה בסין
עובד ביטחון בשדה תעופה בסיןצילום: EDWARD WANG/רויטרס

גוגל ספגה ביקורת נוקבת בנובמבר 2019, לאחר שנחשף שיתוף פעולה לאיסוף מידע רפואי בינה לבין אסנשן - רשת של כ-2,600 בתי חולים בארה"ב – למרות ששני הגופים מסרו כי הם מצייתים לחוקים הפדרליים ולהוראות הרגולטורים.

חברות הטכנולוגיה הסיניות רוכשות ניסיון מעשי בשטח בשימוש בבינה מלאכותית במשבר בריאות. גישה למאגר נתונים רפואיים נרחב עשויה לשפר את יכולת הבינה המלאכותית של חברות כמו עליבאבא ובאידו ולאפשר להם לבנות כלים לשוק הבריאות. כך, תוך שימוש בבינה מלאכותית לניתוח מולקולרי של וירוסים - להגשים את השאיפות האסטרטגיות של סין.

בנוסף, המגזר הפרטי בסין חייב להיענות לבקשות המפלגה הקומוניסטית. הממשל הסיני חיזק את מעורבותו בחברות הפרטיות בסין בשנים האחרונות תחת הנהגתו של הנשיא, שי ג'ינפינג. בספטמבר 2019, הודיעה ממשלת סין כי היא שולחת נציגי ממשל ל-100 חברות, כולל עליבאבא, כדי לייעל את התקשורת בין המגזר הפרטי לממשל. משמעות הדבר בפועל: נציג מפלגה שמפקח על העניינים בשטח.

השפעת מגיפת הקורונה מתחילה לתת אותותיה בכלכלת סין ובכלכלה העולמית. הפסקת פעילות המפעלים בסין, כדי למנוע את התפשטות הווירוס, פוגעת בשרשרת האספקה עולמית, כאשר ענקיות היי-טק כמו אפל תלויות בחברות הסיניות. השאלה היא: מי ייפגע יותר, הכלכלה העולמית או כלכלת סין?

נשיא סין, שי ג'ינפינג עובר בדיקת חום
נשיא סין, שי ג'ינפינג עובר בדיקת חוםצילום: Pang Xinglei/אי־פי

עד עתה נראה כי לסין יש אמצעים לשלוט בהאטה הכלכלית. סין דחתה את פרסום נתוני המסחר של חודש ינואר ותשלב אותם עם נתוני פברואר והבנק המרכזי של סין מזרים כסף לשווקים כדי לשמור על נזילותם. הבורסות בסין התאוששו מעט מהירידות שחוו עם חזרתן מחופשת ראש השנה הסינית באמצע ינואר האחרון.

כלכלות סין וארה"ב והכלכלה העולמית בכלל, ככל הנראה, יסבלו מהאטה זמנית בצמיחה בעקבות מגפת הקורונה. אך בניגוד לפוליטיקאים בארה"ב שמתמקדים בימים אלה בבחירות לנשיאות, שי ג'ינפינג, שמכהן כנשיא לכל החיים בסין, יכול להוביל את המאבק בקורונה, ובמקביל לקדם את האסטרטגיות ארוכות הטווח שלו בהפיכת סין למעצמה טכנולוגית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker