בעקבות הקורונה: בתי זיקוק באסיה מקטינים את רכישות הנפט מסעודיה

השבתת המפעלים בסין ובמקומות אחרים במזרח הרחוק גורמת לירידה בביקוש לנפט, ובתי הזיקוק מצמצמים הזמנות ■ בתי הזיקוק בסין הקטינו את כמות הנפט שהם מזקקים לדלק ב-15%

בלומברג
שרון צ'או וסרנה צ'יאונג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל ארמקו בסעודיה
מפעל ארמקו בסעודיהצילום: Amr Nabil/אי־פי
בלומברג
שרון צ'או וסרנה צ'יאונג

לפחות שלושה בתי זיקוק באסיה יקבלו משלוחי נפט קטנים מהמתוכנן במארס, על רקע הירידה בביקוש בעקבות התפשטות וירוס קורונה במזרח הרחוק - כך מסרו מקורות המכירים את נתוני היבוא של החברות.

על פי המקורות, החברות, ובהן שתי חברות סיניות, ביקשו לצמצם את משלוחי הנפט במסגרת הסכמים לטווח ארוך בינם לבין ארמקו, חברת הנפט הלאומית של סעודיה שיצאה לפני חודש להנפקה ציבורית.

בתי הזיקוק הגישו בקשה לצמצום אספקת הנפט על רקע הירידה בביקוש לנפט באזור בעקבות התפשטות וירוס קורונה, שהוביל להשבתת מפעלים בסין ובמקומות אחרים במזרח הרחוק. הירידה בביקוש לנפט הובילה לירידת מחיר הנפט מתחת ל-50 דולר לחבית בימי המסחר האחרונים.

הנפקת ארמקו צילום: בלומברג

צמצום ההזמנות מלמד על השפעתו הרבה של וירוס קורונה על מכירות יצואנית הנפט הגדולה בעולם, שמנסה בימים אלה להוביל את אופ"ק פלוס (ארגון יצואניות הנפט ויצרניות שאינן חברות בו) לסבב נוסף של קיצוצים בתפוקת הנפט העולמית, כדי לאזן את מחירי הנפט.

בעוד סין ממשיכה להטיל עוצר על ערים שלמות, ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, אמר כי התפרצות וירוס קורונה עשויה לסכן את כלכלת ארה"ב ואת הכלכלה הגלובלית.

בלומברג בדק שישה בתי זיקוק במזרח הרחוק. שניים מתוכם ביקשו לקצץ את אספקת הנפט מסעודיה למארס ב-10% או יותר. בית זיקוק נוסף ביקש לצמצם את האספקה, אך ברמה נמוכה יותר. סעודיה ביקשה מבית זיקוק אחר להגדיל את הזמנת הנפט למארס, אך הוא סירב. שני בתי הזיקוק הנותרים, מתוך השישה שבדק בלומברג, לא שינו את הזמנתם למארס.

מגוון רחב של נפט גולמי מוצע מחדש למכירה ברחבי המזרח הרחוק לאחר שרוכשים סינים ביקשו לדחות את הרכישה או ביטלו הזמנות. משלוחי נפט מסוג ESPO של רוסיה, נפט בראש מעיראק ולולה נפט מברזיל, שהיו מיועדים להגיע ללקוחות במזרח הרחוק בשבועות הקרובים, זמינים כעת. תאגיד בהארט פטרוליום ההודי מסר כי קיבל השבוע הצעות למשלוחי נפט מהים הכספי ומדרום אמריקה.

בתי הזיקוק בסין הקטינו את כמות הנפט שהם מזקקים לדלק ב-15%, ועשויים לצמצם את פעילותם בשבועות הקרובים. בתי זיקוק ממשלתיים ופרטיים בסין צמצמו את זיקוק הנפט ב-2 מיליון חביות ליום בשבוע האחרון, לפי מקורות שמכירים את הנושא.

בכל חודש, בתי הזיקוק שיש להם חוזים לאספקת נפט לטווח ארוך עם ארמקו, מודיעים לחברה הסעודית מהי כמות הנפט שירצו לחודש הבא ואת מועדי האספקה. סעודיה מחליטה, בדרך כלל ב-10 לחודש, כמה נפט לספק.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker