המדינות המפותחות נפטרות מפחם - והעלייה בפליטות המזהמות נעצרה ב-2019

המדינות המתועשות קיצצו את רמות הזיהום שלהן לרמה הנמוכה ביותר מאז 1993, אך העולם המתפתח בהובלת הודו וסין, פגע במאמץ להפחית את הפליטות הגלובליות

לוגו בלומברג
בלומברג
תחנת כוח בגרמניה שתופעל על בסיס גז ולא על פחם
תחנת כוח בגרמניה. במסגרת ההסכם תופעל בעתיד על גז ולא בפחםצילום: בלומברג

היקף פליטות פחמן דו-חמצני כתוצאה מביקוש לאנרגיה נותרו ללא שינוי ב-2019 לראשונה מזה שלוש שנים. ואולם, המאמצים להפחית את הפליטות נעשה רק באירופה ובארה"ב, ואילו המדינות המתפתחות הגדילו את השימוש שלהן בדלקי המאובנים המזהמים.

הממצאים של סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) מראים כי פליטות של פחמן דו-חמצני שקשורות לביקוש לאנרגיה נותרו כשהיו: 33.3 מיליארד טון בשנה שעברה. המדינות המתועשות קיצצו את רמות הזיהום שלהן לרמה הנמוכה ביותר מאז 1993, בעוד העולם המתפתח, בהובלת הודו וסין, פגע במאמץ להפחית את הפליטות הגלובליות.

"העצירה המבורכת הזאת בצמיחה בפליטות היא בסיס לתקווה שאנו מסוגלים להתמודד עם אתגר האקלים בעשור הנוכחי", אמר פאתיח בירול, מנכ"ל IEA. "אנו צריכים לעבוד קשה כדי להבטיח ש-2019 תיזכר כשנת שיא בפליטות הגלובליות, ולא כעוד שנה שבה חלה עצירה בצמיחה".

ערימות פחם בתחנת כוח בגרמניה, היום
ערימות פחם בתחנת כוח בגרמניה, היוםצילום: Julian Stratenschulte/אי־פי

שריפת פחם, נפט וגז טבעי היא הסיבה העיקרית לזיהום של גזי חממה. פעילויות נוספות כמו גידול חיות משק ובירוא יערות תורמים תרומה קטנה יותר לזיהום.

הדו"ח של IEA משקף פילוג במדיניות בין המדינות המפותחות למתפתחות. המדינות האסייתיות, ובעיקר הודו וסין, ממשיכות לשרוף עוד פחם בעוד המחוקקים באיחוד האירופי דוחפים ליעד של אפס פליטות פחמן.

המערב מול המזרח

ארה"ב הפחיתה את פליטות הפחמן ב-2019 ב-2.9%, בהובלת צמצום של 15% בחשמל מפחם, בשל שימוש גדול יותר בגז טבעי ומזג אוויר מתון יחסית שהפחית ביקוש לחשמל.

האיחוד האירופי הפחית את הפליטות בשנה שעברה ב-5%, כש-75% מכך הודות למגזר החשמל - שהגדיל את השימוש באנרגיות מתחדשות ועבר מפחם לגז. הפליטות ביפן נפלו ב-4.3%, השיעור החד ביותר מאז 2009, על רקע פעילות רבה יותר של כורים גרעיניים לייצור חשמל.

אסיה היתה אחראית ל-80% מהעלייה בפליטות בעולם המתפתח. הביקוש לפחם באזור נותר חזק, במיוחד בדרום מזרח אסיה. הפליטות בסין עלו אך קוזזו על ידי האטה בצמיחה הכלכלית ועלייה בשימוש באנרגיה מתחדשת וכוח גרעיני. הודו רשמה את ההפחתה הקטנה ביותר בפליטות במגזר החשמל, שקוזזו על ידי עליות בפליטות ממגזר התחבורה.

לכתבה המלאה

כלכלות מפותחות פולטות פחות
כלכלות מפותחות פולטות פחות

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker