ספינת הקורונה: מה אוכלים, במה צופים, ומה קורה למי שחולה בווירוס

הבידוד של הדיאמונד פרינסס לא צפוי להסתיים בימים הקרובים, והרשויות ביפן מחפשות פתרונות למצוקה הבריאותית והנפשית של הנוסעים שלא מורשים לרדת ממנה ■ 135 נוסעים אובחנו כחולים, אבל רק 439 נבדקו ■ בהלת הקורונה גורמת למדינות לסרב לקבל לשטחן ספינות שיט נוספות ■ דיווח: יפן תאפשר לנוסעים מבוגרים לרדת מהספינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעי הדיאמונד פרינסס בנמל יוקוהמה וירוס קורונה

3,700 נוסעים מבודדים בספינת שיט התענוגות דיאמונד פרינסס שמול חופי יפן, ועל סיפונה 135 חולים בווירוס קטלני שהרג יותר מ-1,000 בני אדם בכל העולם. ספינת הקרוזים ווסטרדאם נושאת על סיפונה 2,257 נוסעים ואנשי צוות, וכבר שבועיים היא מתחננת בפני הרשויות בתאילנד, גואם, הפיליפינים ויפן לעגון בשטחן – אך נתקלת בסירוב בגלל החשש מווירוס הקורונה.

מה קורה על הספינות האלה בזמן שהנוסעים ממתינים בחרדה בחדרם? כיצד אנשי הצוות מוודאים שהספינות האלה לא יהפכו למעבדה נגיפית על המים, שתוביל רק להדבקה נרחבת יותר של החולים על הסיפון? מה יקרה אם ייגמרו האוכל והתרופות? מה עושים הנוסעים בזמן הפנוי הרב שיש להם, ומה עושים עם נוסעים שכבר אובחנו כחולים?

הדיאמונד פרינסס עוגנת בנמל יוקוהמהצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס

מה צריך לדעת:

 • ספינת דיאמונד פרינסס מבודדת בנמל יוקוהמה מ-4 בפברואר.
 • 135 נוסעים ואנשי צוות אובחנו עד כה כחולים בקורונה מתוך 3,700 נוסעים.
 • רק 439 נוסעים עברו בדיקה בנוגע לנוכחות הנגיף - וייתכן שמספר החולים גבוה יותר.
 • נוסעים שאובחנו כחולים מועברים לקבלת טיפול רפואי בתנאי בידוד. יתר הנוסעים לא מורשים לרדת מהספינה.
 • הנוסעים שוהים בחדרים בגודל של 30-13 מ"ר כשבחלקם אין חלונות.
 • הם מורשים לצאת למשך כמה דקות ביום מהחדר לשאוף אוויר צח – וחייבים לשמור על מרחק של 2 מטרים זה מזה.
 • צוות הספינה מגיש לחדרי הנוסעים מזון ותרופות במקרה הצורך.
 • לנוסעים חולקו מדחומים והם הונחו לדווח אם חום גופם עולה.
 • הרשויות ביפן מספקות לספינה מזון ומצעים נקיים.
 • אנשי הצוות לא שוהים בבידוד וחולקים שירותים ומקלחת – מה שמעלה את החשש מפני הפצת הנגיף.
 • הרציף שבו עוגנת הספינה סגור למבקרים, ועליו שוהים אנשי צוות רפואי ופסיכולוגים.
 • החשש מפני התפרצות הנגיף גרם לארבע מדינות לסרב לספינת שיט תענוגות נוספת לעגון בשטחן – אף שלא אובחן בה אף חולה.
 • ספינת הווסטרדאם ממשיכה לשוט ולחפש יעד שתוכל לעגון בו ולאפשר לנוסעים לרדת ממנה.

נעולים בחדרים קטנים

הדיאמונד פרינסס, שמופעלת על ידי חברת הקרוזים קרניבל, עוגנת מול חופי יפן ומושכת תשומת לב עולמית. מספר החולים בה עולה, והנוסעים אינם מורשים לצאת מחדרם ולנוע באופן חופשי - כך שהם נמצאים למעשה בסוג של מאסר.

אחד החדרים שבו שוהים נוסעים בדיאמונד פרינססצילום: SAWYER SMITH/רויטרס

החדרים הקטנים ביותר בספינה הם בגודל של 13 מ"ר, וגודלם משתנה בהתאם למחיר הכרטיס. כך למשל, יש בספינה חדרים בגודל של 15 מ"ר בלבד, שאפילו אינם כוללים חלון. בחדרים האלה יש מיטה וכיסא אחד בלבד. בספינה יש גם חדרים גדולים יותר בגודל של כ-19 מ"ר שכוללים מרפסת, וסוויטות של 30 מ"ר עד 85 מ"ר – אך הן מעטות ביחס לחדרים הסטנדרטים המצומצמים.

אחרי שנוסע מאובחן כחיובי בנוגע לנגיף הקורונה, הרשויות היפניות מפנות אותו מהספינה לקבלת טיפול בבית חולים. במהלך העברת החולה, כל אנשי הצוות לובשים מיגון מלא כדי לצמצם ככל האפשר את הסיכון להעברת הנגיף. במקרה אחד לפחות דיווח נוסע שאשתו חלתה בקורונה כי נדרשו 6 שעות עד שפונתה מהספינה. הוא נבדק לנוכחות הנגיף ונמצא שלילי, אך הוא נשאר באותו חדר שבו שהתה אשתו – שלא נוקה מאז.

"משטר חדש" לתעשיית הקרוזים

"אם אתה עולה על ספינת שיט תענוגות גדולה עם 3,000 אנשים, אתה מעלה את הסיכויים שלך לחטוף את הנגיף. תעשיית הקרוזים תצטרך להנהיג משטר חדש כדי להתמודד עם זה", אמר לבלומברג פיטר אנדרו ווייט, פרופ' למיקרוביולוגיה באוניברסיטת ניו סאות' וויילס בסידני.

הרשויות ביפן לא מאפשרות לנוסעים הבריאים לרדת מהספינה – גם בתנאי בידוד. הנוסעים מורשים לצאת מהחדרים לזמן מוגבל של כמה דקות כדי שיוכלו לשאוף אוויר נקי, וגם אז הם נדרשים לשמור על מרחק של 2 מטרים זה מזה. בעיתון "ג'פאן טיימס" דווח כי הרשויות יאפשרו לנוסעים מבוגרים ובעלי מחלות כרוניות לרדת מהספינה - אולי כבר היום (שלישי).

הנוסעים מקבלים אוכל לחדרים, אך צוות הספינה אוכל בחללים מרכזיים שבהם גם מכינים את האוכל וכל ארבעה אנשים חולקים שירותים ומקלחת. מומחים טוענים שהתנאים של הצוות עשויים לגרום להפצה מהירה יותר של הנגיף.

"הגיבור האמיתי על הספינה הוא שף הקינוחים", אמרה נוסעת לרשת סקיי ניוז.

הנחיות ניקיון מהשלטונות ביפן

הרשויות ביפן העבירו לצוות הספינה הנחיות בנוגע לניקיון ומעבירות אליה מצעים נקיים. צוות הספינה מחויב לעמוד גם בתקנות הניקיון של המרכז לבקרת מחלות בארה"ב, שכוללות הצבת עמדות לחיטוי הידיים בכמה מקומות בספינה. ואולם, כמה נוסעים התלוננו שלא נותנים להם אמצעים לניקוי וחיטוי החדר – כדי שיעשו זאת בעצמם.

מספר החולים המדויק אינו ברור, כי הרשויות ביפן לא בדקו את כל הנוסעים בספינה, אלא רק נוסעים שפיתחו תסמינים למחלה – 439 נוסעים בסך הכל. בתקשורת העולמית דווחו מקרים על אנשים שנמצאו חיוביים לקורונה ולא הראו כלל תסמינים – אם כי הם המשיכו להדביק אחרים. הרשויות ביפן טוענות שאין להן את המשאבים לבדוק את כל הנוסעים.

הנוסעים ואנשי הצוות צוידו במדחומים, והונחו לדווח אם הם מפתחים מחלת חום – תסמין אפשרי לנגיף הקורונה. הנוסעים קיבלו מסכות חדשות לפנים, מסנני אוויר לחדרים ומגבוני אלכוהול לחיטוי.

לא ידוע מתי הבידוד יסתיים

הרציף שבו עוגנת הספינה בנמל יוקוהמה סגור למבקרים. על הרציף שוהים אנשי צוות רפואי ופסיכולוגים, שיספקו תמיכה לנוסעים.

הספינה מבודדת כבר 14 יום, והחשש המרכזי הוא שכל מקרה חדש שמתגלה מאריך את משך בידוד הספינה ב-14 יום נוספים – זמן הדגירה המוערך של הנגיף. בימים האחרונים פורסמו דיווחים שלפיהם זמן הדגירה ארוך משחשבו בתחילה, ולכן הספינה תהיה בבידוד זמן רב יותר. בשלב זה לא ידוע מתי יסתיים הבידוד והנוסעים יהיו חופשיים לרדת מהספינה.

הספינה שאף אחד לא רוצה לקבל

הווסטרדאם יצאה מהונג קונג ב-1 בפברואר להפלגה מתוכננת של 14 ימים ובדרך היתה אמורה לעגון ביפן ובטייוואן. כבר כשיצאה לדרכה גבר החשש העולמי ממגפת הקורונה, אבל הרשויות עוד לא הטילו מגבלות על תעבורה ימית ואווירית, וכך התאפשר לנוסעים לצאת לדרכם. מאז שיצאה לדרך, לא הראה איש על הסיפון תסמינים של נגיף הקורונה, ובכל זאת הרשויות מסרבות לאפשר לה לעגון, כי תקופת הדגירה של נגיף ארוכה ממשך ההפלגה.

אתמול הודיעה חברת הולנד-אמריקה, שמפעילה את הספינה ונמצאת בבעלות חברת קרניבל שבשליטת מיקי אריסון, כי הספינה תעגון בנמל ליד בנגקוק ותסיים את המסע יומיים לפני התאריך המתוכנן – אחרי שלא איפשרו לה לעגון במנילה, ביוקוהמה ובגואם. ואולם, היום כתב שר הבריאות התאילנדי, אנוטין צ'רניואקול, כי הנחה את הרשויות במדינה שלא לאפשר לספינה לעגון בשטחה.

החברה טוענת שיש מספיק מזון ושתייה על הספינה עד למועד המתוכנן של סיום המסע. "אנחנו פועלים באופן אקטיבי לפתור את הנושא ונעדכן כשנוכל", כתבה החברה בהודעה מטעמה. "אנחנו יודעים שהאורחים שלנו והמשפחות שלהם מבולבלים ואנחנו מעריכים מאוד את הסבלנות שלהם".

מקפלים מגבות מרוב שעמום

בינתיים, כמה מהנוסעים בווסטרדאם החלו להעלות ציוצים על המצב לטוויטר. "הנה עלילת מדע בדיוני בשבילכם. בעיצומה של מגפה עולמית שמוחקת את אוכלוסיית כדור הארץ, הכל תלוי באנשים שעל סיפונה של ספינת תענוגות אחת – המקום הבטוח היחיד בכדור הארץ – לאכלס מחדש את כדור הארץ. **הנוסעים על הווסטרדאם מתחילים להתבונן אלה באלה בעצבנות**", כתבה הנוסעת כריסטינה קרבי. בציוצים אחרים שלה סיפרה שהיא מודעת לסירוב של תאילנד, ושהיא מעסיקה את עצמה בלימוד עצמי של קיפול מגבות.

"זה מלחיץ ללא ספק. אנחנו נהיה ביום שישי בים כבר 14 יום. אין כאן נוסעים חולים בשום אופן. ווסטרדאם היא ספינה שעליה בעיקר נוסעים מארה"ב, אוסטרליה ובריטניה, ללא קשר לסינים חוץ מהנחיתה בהונג קונג והגעה ישירות לספינה", כתבה משתמשת טוויטר בשם AJ שנמצאת על הסיפון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker