הסוד המלוכלך של האנרגיה הנקייה: צפו בבתי קברות ללהבי טורבינות רוח

בארה"ב מותקנות עוד ועוד טורבינות רוח - צעד מבורך לאור משבר האקלים ■ ואולם להבי הטורבינות כל כך גדולים שאין דרך למחזר אותם, ורובם מוצאם את דרכם למזבלות

בלומברג, ג'וש פטרי
טורבינות רוח בצפון אנגליה
טורבינות רוח בצפון אנגליהצילום: AFP

אחד הסיפורים המרכזיים בשבוע שעבר היה זיכויו של דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, בהליך ההדחה של הקונגרס. טראמפ הואשם כי עיכב סיוע ביטחוני לאוקראינה - ובתמורה ביקש מנשיא אוקראינה לחקור את יריבו הפוליטי, ג'ו ביידן (ואת בנו של ביידן, האנטר), בנוגע לשחיתות באוקראינה.

כעת הדמוקרטים טוענים כי טראמפ מנסה את אותה טקטיקה באנרגיה נקייה ומעכב תקציב של 823 מיליון דולר שהקונגרס הקצה לתוכנית למאבק במשבר האקלים. למרות הההתנגדות הבלתי-נלאית של טראמפ למדיניות ידידותית לסביבה, המעבר לאנרגיות מתחדשות נמשך.

להבי טורבינות מועמסים על משאיות בנמל פרוגרסו במקסיקו
להבי טורבינות מועמסים על משאיות בנמל פרוגרסו במקסיקוצילום: בלומברג

ב-2019 הותקנו טורבינות רוח שמייצרות 9.1 ג'יגה-וואט בארה"ב, הרמה הגבוהה ביותר מאז שהטבות מס פדרליות לאנרגיה מתחדשת גרמו לפריחה של התעשייה לפני עשור.

טורבינות הרוח מייצרות חשמל באמצעות להבי ענק, שאורך כל אחד מהם הוא כאורכה של כנף מטוס בואינג 747. הלהבים נבנו כדי לעמוד ברוחות של הוריקן, ולכן לא ניתן למחזר אותם קלות, או לייצר מהם משהו אחר. כך, יש להחליף עשרות אלפי להבים בכל שנה ורוב הלהבים הישנים מגיעים למזבלות. לאור זאת, התעשייה עובדת על פתרונות ירוקים יותר לבעיה.

המשקיע האגדי ג'רמי גרנתם הכריז באחרונה כי יקדיש כמעט את כל הונו - יותר ממיליארד דולר - למאבק במשבר האקלים. בראיון שנתן באחרונה הוא הזהיר כי ההשפעות של משבר האקלים מחריפות במהירות.

עבור חלק מבעלי החיים בעולם המצב כבר גרוע. מחקר בכתב העת "Science" מצא כי ההתחממות הגלובלית היא אחד הגורמים המרכזיים להיכחדות דבורים. מודלים ממוחשבים שהצליחו לחזות במצורה מדויקת ב-50 שנה האחרונות את התחממות כדור הארץ מעידים כי אנו מתקרבים לנקודת שיא. השאלה היא עד כמה יחמיר משבר האקלים ובאיזו מהירות?

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker