אושר מיזוג ענק בארה"ב: טי-מובייל תקנה את ספרינט

למרות התנגדות 13 מדינות בארה"ב בשל חשש שהמיזוג ירכז כוח רב מדי שיפגע בצרכנים, דווח כי בית המשפט יעמוד לטובת החברות ■ לחברה הממוזגת, שתיקרא טי-מובייל, יהיו 100 מיליון מנויים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
אדמונד לי ואנדרו רוס סורקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לג'ר
מנכ"ל טי מובייל, ג'ון לג'רצילום: בלומברג

תביעה שניסתה לעצור את המיזוג בין טי-מובייל וספרינט, שתי חברות סלולר אמריקאיות, נכשלה. השופט במשפט אישר את המיזוג ביום שלישי.

מניות ספרינט זינקו ב-60% ומניות טי-מובייל ב-10% במסחר לאחר הסגירה ביום שני. המחיר שהציעה טי-מובייל הוא 26 מיליארד דולר. שווי השוק של החברה לפני העלייה החדה היה 20 מיליארד דולר, ושל טי-מובייל, כ-72 מיליארד דולר. 

הפסיקה מביאה לסופה השתלשלות ארועים חריגה. ביוני הגישו תובעים כלליים של 13 מדינות ומחוז קולומביה (וושינגטון הבירה) תביעה נגד המיזוג. התביעה הוגשה לאחר שהרגולטורים הפדרליים אישרו את העסקה שתמזג בין הספקיות השלישית והרביעית בגודלן בארה"ב, ותיצור ענקית סלולר שתתחרה בשתי הגדולות – AT&T ו-ורייזון.

המדינות התובעות טענו כי מיזוגן של טי-מובייל וספרינט יפגע בתחרות בתעשיית הטלקום, יוביל לחשבונות סלולר גבוהים יותר ועומס פיננסי על לקוחות מעוטי הכנסות.

השופט ויקטור מררו מבית המשפט המחוזי במנהטן ישב במשפט. טיעוני הסיכום הושמעו כבר בינואר. 

מסיושי סן, מנכ"ל סופטבנק
מסיושי סן, מנכ"ל סופטבנקצילום: Kim Kyung Hoon / רויטרס

התביעה היתה המכשול האחרון בדרך למיזוג, שהוכרז כבר באפריל 2018 ועבר שלל מכשולים. אם הפסיקה תהיה אכן לטובת שני הצדדים, תקום חברה תחת השם טי-מובייל, עם יותר מ-100 מיליון לקוחות.

טי-מובייל וספרינט טענו מזמן כי המיזוג חיוני לעתידן בתעשייה שסובלת ממלחמות מחירים שחתכו את הרווחים ועיכבו את הצמיחה. שילובה עם ספרינט, טענה טי-מובייל, יאיץ את פיתוח רשתות 5G, הדור הבא של רשתות סלולריות.

העסקה חשובה גם לספרינט, שסובלת מאובדן תזרים מזומנים ומנויים בשנים האחרונות. סופטבנק, הקונצרן היפני ששולט בה, מנסה לגייס מזומן לקרן טכנולוגיה חדשה שהוא מקים.

את החברה הממוזגת יוביל מייק סיברט, בכיר בטי-מובייל שיתפוס את מקומו של ג'ון לג'ר, המנכ"ל הידוע והראוותני של טי-מובייל, שהחוזה שלו פג באפריל. לג'ר, השולט ברזי הרשת החברתית, היה מנכ"ל טי-מובייל מאז 2012. הוא הוביל את המיזוג, שזכה לאישור משרד המשפטים ונציבות התקשורת הפדרלית ב-2019.

כדי לקבל את אישור הממשל הפדרלי, טי-מובייל וספרינט הסכימו למכור נתחים מעסקיהם למפעילת הטלוויזיה בלוויין דיש נטוורקס, כדי לאפשר יצירתה של חברת סלולר חדשה.

חברת הסלולר ספרינט
חברת הסלולר ספרינטצילום: Carlo Allegri/רויטרס

עם קצת עזרה מהממונה על ההגבלים

מרסלו קלור, יו"ר ניהולי של ספרינט, נהפך לבעל ברית קרוב של לג'ר במהלך הקמפיין לקבלת אישור למיזוג. לג'ר ביקר פעמים רבות במשרדי נציבות התקשורת הפדרלית ומשרד המשפטים. קלור אירח נשף גיוס תרומות לחברת בית הנבחרים הרפובליקאית מרשה בלקברן, שבנובמבר 2018 נבחרה לסנאט.
כמה מחוקקים הביעו הסתייגות מהביקורים הרבים של לג'ר בוושינגטון, וציינו כי הוא ובכירים אחרים של טי-מובייל שהו במלון טראמפ בעיר. החברות הכחישו כי פעלו שלא בצורה נאותה כדי להשיג טובות מהממשל הפדרלי.

העסקה היא גם נצחון עבור מסיושי סן, המיליארדר היזם מיפן והבעלים של סופטבנק. החברה סבלה לאחרונה מהתקפות מצד משקיעים אקטיביסטים כמו אליוט מנג'מנט, כמו גם ממפלה בהשקעות גדולות כמו ויוורק, שלא סיפקו את הסחורה למשקיעים. סן נאבק לגייס עוד מזומנים לקרן ענקית שתכנן. הוא קנה את ספרינט ב-2012, בעסקה שבה קיבלה החברה היפנית 70% תמורת 12.1 מיליארד דולר. 

סן עצמו ביקר במגדל טראמפ בדצמבר 2016 ונפגש עם הנשיא הנבחר דונלד טראמפ. לאחר הפגישה, השניים הודיעו כי סן החליט להשקיע 50 מיליארד דולר בארה"ב וליצור 50 אלף משרות. נראה שהיתה הבנה הדדית כי סן יקבל תמורה עבור ההשקעה: אישור מצד ממשל טראמפ למיזוג שממשל אובמה סירב לאשר: מיזוג טי-מובייל וספרינט.

"מיזוג טי-מובייל וספרינט נסגר", נכתב בטור ב-PC magazine לאחר הפגישה בין השניים, ומניית ספרינט זינקה. משרד המשפטים ורשות התקשורת הפדרלית (FCC), שבהם יושבים אנשים שמינה טראמפ, אישרו את המיזוג באפריל 2018. מנכ"לי שתי החברות הבטיחו כי המיזוג יוביל ל-3 מיליון משרות חדשות בארה"ב. 

מקאן דלרהים
מקאן דלרהיםצילום: בלומברג

בניגוד לישראל, למשל, שבה התחרות בין כמה חברות מתקיימות בו זמנית בכל רחבי הארץ, בארה"ב יש אזורים גיאוגרפיים שבהם יש דומיננטיות בולטת לאחת החברות כך שמיזוג מקטין את התחרות – ועימה ההיצע לצרכנים והיכולת להתחרות במחיר. 

המדינות שתבעו טענו כי האור הירוק שנתן הממשל הפדרלי לעסקה נעשה לאחר בדיקה חפוזה בלבד, ועמד בסתירה להתנגדות למיזוגים אחרים בתחום. 
טי-מובייל וספרינט, לטענת התובעים, נמצאות בתחרות עזה זו עם זו, שהובילה להורדת מחירים בשווקים הגיאוגרפיים שלהן. מיזוגן יביא קץ לתחרות המחירים ויפגע בצרכנים. 40% מהלקוחות שעוזבים את טי-מובייל עוברים לספרינט, ו-50% מהלקוחות שעוזבים את ספרינט מצטרפים לטי-מובייל. כך תחוסל, טענו המדינות, תחרות ישירה. 

תגובת הנתבעות היתה כי "התיאוריה שהמחירים יעלו לא מביאה בחשבון גורמים רבים שמשפיעים על התמחור בעולם האמיתי, כמו נזק למוניטין, שינויים באסטרטגיה עסקית או מיצוב מחדש". הם טענו כי ספרינט חלשה משהיתה בעבר ולכן אין לה חשיבות תחרותית. 

מייקן דלרהים, שהיה הממונה על ההגבלים העסקיים במשרד המשפטים, פעל נמרצות כדי להציל את המיזוג מאחורי הקלעים, כך עולה מהודעות טקסט שנחשפו במהלך התביעה. דלרהים קישר בין בכירים בחברה לבין הרגולטור על ענף התקשורת, FCC, וחבר קונגרס. הוא אמר לבכירים בחברות כי יו"ר ה-FCC, אג'יט פאי, יהיה פתוח לאישור המיזוג. "הוא פתוח ומראה נכונות" לדבר על העסקה, נאמר בהודעה מיוני, חודש לפני שהעסקה אכן אושרה ברמה הפדרלית. הוא גם קישר בין החברות והרגולטורים לבין צ'רלס ארגן, מנכ"ל דיש, החברה שקיבלה חלק מהנכסים שהסכימו ספרינט וטי-מובייל למכור כתנאי למיזוג.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker