"המערכת מקולקלת": המשקיע המיליארדר שחושש שנחזור לשנות ה-30

ריי דליו, שהונו מוערך ביותר מ-18 מיליארד דולר, פירסם ספר ילדים שכולל את עקרונות הניהול והאמונות הכלכליות שלו, והזהיר פעם נוספת מהגידול בפערים בין העשירים לעניים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריי דליו
סוכנויות הידיעות

המשקיע המיליארדר ריי דליו מוטרד ממצבה של המערכת הכלכלית העולמית. בראיון ל"גרדיאן" הוא התייחס לעליות בשווקים בשנים האחרונות, להתחזקות שוק העבודה האמריקאי ולאינפלציה הנמוכה ואמר: "התקופה הזו מזכירה לי מאוד את שנות ה-30. אנחנו תופסים את הגרון זה של זה כשאנחנו בתקופה הכי טובה שיש. אני דואג מהתקופות הרעות", אמר.

דליו ייסד את ברידג'ווטר, מקרנות הגידור הגדולות בעולם, והוא ניצב במקום 57 ברשימת עשירי תבל של המגזין "פורבס" עם הון מוערך של 18.4 מיליארד דולר.

"העולם השתגע והמערכת מקולקלת", כתב בשנה שעברה בפוסטים ברשתות חברתיות. לטענתו, הפער בין עשירים לעניים צמח לממדים גדולים מדי כשרוב האנשים לא חוו צמיחה ריאלית בהכנסות שלהם.

בנובמבר הוא פירסם מהדורה לילדים של ספרו "עקרונות להצלחה" שכולל 160 עמודים ובהם איורים שמתארים את שיטות הניהול שלו ותיאוריות כלכליות. הספר הוא מהדורה מקוצרת של ספרו שיצא ב-2005 וכולל 600 עמודים. לדבריו, הוא חיבר את הספר כי חבריו ביקשו ממנו להוציא מהדורה לילדים.

פרק 1 מתוך 8 בספר הילדים של ריי דליו

"אני חושב שכולם ירוויחו אם הם יכתבו את העקרונות שלהם להצלחה, ולא בדרך מופשטת. זה מבהיר את החשיבה שלך. אני חושב שהעקרונות האלה רלוונטיים לכולם, ולא משנה מה הנסיבות", הוא אמר ל"גרדיאן". ואולם הוא מתח ביקורת נוספת על השיטה הכלכלית הנפוצה כיום בעולם. "אני חושב שצריך לעשות רפורמות בשיטה הקפיטליסטית, בגלל שבראש ובראשונה היא לא הוגנת. דבר שני, היא לא פרודוקטיבית מספיק".

עוד הוא אמר כי: "כל השיטות צריכות להתפתח. כולנו צריכים להתפתח. אנחנו צריכים לבצע רפורמות באופן קבוע". לדבריו, "באופן כללי, הקפיטליסטים מתמקדים בהגדלת העוגה, אבל לא בחלוקה הוגנת שלה. סוציאליסטים מתמקדים יותר בחלוקה טובה של העוגה, אבל לא בהגדלתה".

הוא סירב לתמוך במי מהמועמדים בבחירות בארה"ב, ואמר: "אני חושב שאנחנו צריכים לעבוד ביחד והכל חייב להיעשות בהסכמה של שתי המפלגות בארה"ב ולא באופן מפלג. אנחנו מייצרים עכשיו כל כך הרבה כעס ומחלוקות וזהו הסיכון הגדול ביותר שלנו".

באפריל חיבר דליו בן ה-70 מאמר שבו תקף באופן מרומז את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. "יש להתייחס לעושר ולפערי השכר כבעיית חירום לאומית", כתב אז. "יש להקים ועדה בין מפלגתית שתבנה מחדש את המערכת הכלכלית: נבחרי ציבור יצטרכו לשאת באחריות רבה יותר; יש לקבוע סטנדרטים מינימליים לשירותי בריאות וחינוך; לבצע שינויים במערכת המיסוי על העשירים; ולייצר יותר תיאום של המדיניות המוניטרית כדי לעודד את הצמיחה", אמר.

לקריאת הכתבה המלאה ב"גרדיאן"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker