למרות מחאת ההורים: טכנולוגיות לזיהוי פנים נכנסות לבתי ספר

בית ספר בצפון מדינת ניו יורק החל בשימוש בטכנולוגיה, בטענה כי היא תמנע אירועי ירי המוני ותגן על התלמידים ■ המתנגדים טוענים כי מדובר בפגיעה בפרטיותם של ילדים

ניו יורק טיימס
דייווי אלבה
מצלמות אבטחה בבניין בשנחאי, במארס לפני שנתיים
מצלמות אבטחהצילום: Aly Song/רויטרס

ג'ם שולץ ניסה לעשות הכל כדי למנוע מטכנולוגיית זיהוי פנים להיכנס לבתי הספר הציבוריים שבלוקפורט, עיר קטנה בצפון מדינת ניו יורק, כ-20 ק"מ מזרחה ממפלי הניאגרה. הוא פרסם בעניין פוסטים בפייסבוק וקרא לתושבים לפעול, הגיש עצומה למפקח על המחוז במשרד החינוך וכתב טור דעה בניו יורק טיימס.

עם זאת, לפני כמה שבועות הוא הפסיד. העיר החלה להשתמש בטכנולוגיה כדי לנטר אחר הנמצאים בשמונת בתי הספר הפועלים בה. בכך הפך התיכון של בתו של שולץ לבית הספר הציבורי הראשון במדינת ניו יורק שמאמץ את הטכנולוגיה, ולאחד הראשונים בארה"ב.

העיר, אומר שולץ, בן 62, "הפכה את ילדינו לעכברי מעבדה בניסוי מתקדם להפרת פרטיות".

ג'ים שולץ
ג'ים שולץצילום: ניו יורק טיימס

ההחלטה היא עדות לאופן שבו השימוש בטכנולוגית זיהוי פנים מתפשט בארה"ב, ולכך שהיא זוכה ליישומים חדשים באמתלה של שמירה על ביטחון הציבור. אמנם כמה ערים ובהן סן פרנסיסקו, אסרו על הרשויות המקומיות שבשטחן להשתמש בטכנולוגיה - אך הן יוצאות דופן. בשנה האחרונה, יותר מ-600 רשויות אכיפת חוק החלו להשתמש בטכנולוגיה של חברת Clearview AI. שדות תעופה ואתרי אירועים המוניים, כמו מדיסון סקוור גארדן, לא איחרו להצטרף.

בתי ספר הם חזית חדשה, והוויכוח הציבורי שהתנהל בלוקפורט מייצג את הזעם הציבורי נגד הטכנולוגיה. התומכים טענו כי מדובר בכלי יעיל ללחימה בפשיעה, אירועי ירי המוני ותקיפות מיניות. רוברט ליפומה, מנהל הטכנולוגיה בבתי הספר בלוקפורט, אמר כי אם טכנולוגיית זיהוי פנים הייתה מותקנת בתיכון סטונמן דאגלס שבפארקלנד, פלורידה, הטבח שאירע שם ב-2018 לא היה מתרחש. "המערכת הייתה מזהה אותו ברגע שהוא התגנב דרך דלת פתוחה לבית ספר", אמר.

מנגד המתנגדים, כשולץ, טוענים כי המקור לחשש נעוץ בפגיעה בפרטיות, ברמת הדיוק של הטכנולוגיה ובהטיות הגזעניות שלה  – עניינים מדאיגים בייחוד כשמדובר בילדים. "לחשוף ילדים בני 5 לטכנולוגיה - זה צעד שלא יתרום לבטיחות של אף אחד. אנחנו לא יכולים להרשות לטכנולוגיית מעקב פולשנית לפגוע בנורמות המקובלות בחלל הציבורי", אמרה סטפני קויל, סמנכ"לית מדיניות חינוכית בארגון ניו יורק לחירויות אזרחיות – ארגון זכויות אדם ללא מטרות רווח. "הפחדת הציבור נועדה לטשטש את העובדה שהמוצר הזה מפלה, לא אתי ולא בטוח לשימוש".

הדיון על יישום הטכנולוגיה בלוקפורט נמשך זה שנתיים. הרשויות הציגו את התוכנית במארס 2018, והשקיעו בה 1.4 מיליון דולר. כשביקשו לנסות את המערכת במאי האחרון, משרד החינוך של ארה"ב עצר אותם בעקבות חשש לפגיעה בפרטיות התלמידים. עם זאת, ביוני הודיעו הרשויות כי ערכו שינויים במדיניות השימוש בטכנולוגיה, ובנובמבר הודיע משרד החינוך כי התיקונים עומדים בדרישותיו ועונים על חששות הציבור.

בית הספר התיכון בלוקפורט
בית הספר התיכון בלוקפורטצילום: ניו יורק טיימס

המערכת אמורה לסרוק פנים של מאות הבאים בשערי בית הספר, כולל התלמידים, ולערוך השוואה בין התמונות לבין מאגר תמונות אינטרנטי של אנשים שנאסר עליהם להתקרב לבית הספר – עברייני מין או אחרים שעלולים להוות איום, לפי החלטת רשויות החוק. המערכת תתריע בפני אנשי הביטחון על זיהוי אפשרי ואלה יוודאו אם אכן מדובר בזיהוי נכון.

המתנגדים טוענים כי לטכנולוגיה הטיות גזענית. בדצמבר האחרון פירסם הממשל הפדרלי מחקר שמצא כי המערכות המסחריות טועות בזיהוי פנים של שחורים ואסייתים בשיעור הגבוה פי 100-10 מזה של זיהוי לבנים.

המתנגדים תולים כעת את תקוותיהם במחוקקים של מדינת ניו יורק. בדצמבר הגישה מוניקה וולס, חברת האסיפה הכללית של ניו יורק, הצעת חוק שתחייב את לוקפורט לעצור את השימוש בטכנולוגיה לזיהוי פנים למשך שנה, בשעה שמשרד החינוך של מדינת ניו יורק יחקור את הנושא. ההצעה עברה בקלות באסיפת המחוקקים של ניו יורק, אך אישור הסנאט של המדינה עוד נחוץ. "כולנו רוצים לשמור על הילדים שלנו, אך יש שיטות יעילות יותר ויקרות פחות", אמרה.

לכתבה המלאה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker