"סיכוי של 70% למיתון בארה"ב בחצי השנה הקרובה"

חוקרים ב-MIT השוו נתונים כמו שכר ותפוקה תעשייתית לנתונים היסטוריים, ומצאו כי עלה הסיכוי למיתון בכלכלה הגדולה בעולם ■ למי להאמין - להסתברות או לאינדיקטורים הכלכליים החיוביים?

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביעים ודגל ארה"ב
מצביעים ודגל ארה"בצילום: John Locher/אי־פי

האם אנחנו ניצבים לקראת מיתון בארה"ב במחצית השנה הקרובה? מחקר חדש מצא כי קיים סיכוי של 70% לכך שהדבר יתרחש. המחקר נערך על ידי בית הספר לניהול ב-MIT וחברת הייעוץ והמחקר State Street.

המחקר כולל פיתוח של מדד מיוחד המבוסס על ארבעה נתונים, והשוואה שלו למצב השווקים מיתון בעבר. החוקרים ניתחו גורמים כמו תפוקה תעשייתית, נתוני שכר, תשואות בשוקי המניות והשינויים בעקום התשואות על בסיסי חודשי. לאחר מכן הם מדדו את היחס בין ארבעת הנתונים לנתונים היסטוריים.

לאחר שבחנו נתונים מ-1916 עד היום, החוקרים משוכנעים כי השיטה שפיתחו היא מהימנה לזיהוי מיתון, שכן המדד שפיתחו עלה בכל פעם לפני מיתון. הם מצאו כי כשהמדד מגיע ל-70%, גם הסיכוי למיתון בששת החודשים הקרובים עולה ל-70%. נכון לנובמבר 2019, המדד מגיע ל-76%.

למרות הזעזועים - ציפיות להתרחבות

במקביל, אינדיקטורים כלכליים אחרים מעידים כי הכלכלה האמריקאית דווקא נמצאת במצב טוב. בינואר 2020, השכר במגזר הפרטי בארה"ב עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז 2015, והתחלות הבנייה בארה"ב בדצמבר שברו לשיא של 13 שנים. כלכלת ארה"ב צמחה ב-2.1% ברבעון הרביעי של 2019 וב-2.3% בכל השנה. בינואר, ארה"ב וסין חתמו על השלב הראשון של הסכם סחר חדש. כל הנתונים האלה מעידים כי הכלכלה תמשיך להתרחב ב-2020.

לכן, למרות הזעזועים האחרונים בשווקים, האסטרטגים בוול סטריט צופים עליות בשוקי המניות ב-2020. בג'יי.פי מורגן אומרים כי "היסודות הכלכליים יציבים, והנפילות בעקבות התפרצות וירוס הקורונה לא יפגעו בפעילות בשווקים בטווח הבינוני. התחזית שלנו נותרה כי לא צפוי מיתון בארה"ב לקראת הבחירות לנשיאות". את הדברים כתב מיסלב מטג'קה, אסטרטג מניות אירופיות וגלובליות בבנק ההשקעות, בסקירה למשקיעים שפרסם ביום שני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker