לוגו בלומברג
בלומברג

דובאי ואבו דאבי הכריזו היום (ב') על גילוי מאגר גז טבעי. מאגר הגז שהתגלה עשוי להיות הגדול בעולם שהתגלה מאז 2005. בכך, יוכלו שתי הנסיכויות מהמפרץ להפחית את התלות שלהם ביבוא גז טבעי ממדינות אחרות.

מאגר ג'בל עלי ממוקם בין שתי הנסיכויות והוא כולל לפי הערכות 2.26 טריליון מ"ר של גז טבעי, כך לפי ציוצים של יורש העצר מאבו דאבי מוחמד בן זאייד אל נאהיין וראש ממשלת איחוד נסיכויות המפרץ ושליט דובאי מוחמד בן ראשד אל מכתום. המדינה מנסה להפוך לעצמאית מבחינת תלות אנרגטית בגז עד 2030, וכך היא תוכל להפחית את התלות שלה ביבוא גז מקטאר, שעמה היא נמצאת בסכסוך דיפלומטי זה שנתיים וחצי.

"זו תגלית עצומה של נסיכויות המפרץ", אמר ליאם ייטס, אנליסט בחברת הייעוץ ווד מקנזי. המאגר עשוי למלא את צורכי הגז של נסיכויות המפרץ למשך כשלושה עשורים, בתלות בכמות הגז שניתן יהיה להוציא ממנו, אמר ייטס.

אנדוק, חברת הנפט הלאומית של דובאי שנמצאת בשליטה ממשלתית, תהיה שותפה בפיתוח המאגר. הגז יופץ על ידי חברה ממשלתית אחרת של דובאי.

איחוד נסיכויות המפרץ, שחברה גם בארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) נחשבת לאחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם. ואולם באחרונה משקיעות הנסיכויות משאבים רבים באיתור מאגרי גז וסוגי אנרגיה נוספים כדי לגוון את ההיצע הכלכלי שלה וכדי שתוכל להבטיח אספקת אנרגיה שוטפת.אנדוק קראה לחברות בינלאומיות לסייע לה לפתח מאגרי גז שבעבר אי אפשר היה לשאוב מהם.

לפי ייטס, המאגר החדש הוא הגדול שהתגלה בעולם מאז מאגר גלקיניש שהתגלה בטורקמניסטאן ב-2005. המאגר החדש יהיה הרביעי בגודלו במזרח התיכון אחרי המאגר הצפוני בקטאר, מאגר דרום פארס באיראן ומאגר באב באבו דאבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker