גוגל החמיצה את תחזית ההכנסות - המניה יורדת ב-3%

גוגל הכניסה ברבעון הרביעי 46 מיליארד דולר - פחות מתחזיות האנליסטים, אך רשמה רווח נקי גבוה מהתחזיות ■ החברה נהנתה מגידול בהכנסות שירותי ענן, אך ממשיכה לפגר מאחורי המתחרות

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי
מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי. הענקית שתקהצילום: אי־פי

אלפבית, החברה האם של גוגל , פירסמה היום את תוצאותיה לרבעון האחרון של 2019. החברה דיווחה על עלייה של 17% בהכנסות ועל גידול של 20% ברווח התפעולי. גוגל היא האחרונה מבין ענקיות הטכנולוגיה לדווח על תוצאותיה אחרי שאמזון, מיקרוסופט ואפל הפתיעו לטובה ופייסבוק איכזבה את המשקיעים.

מניית החברה יורדת במסחר שאחרי הסגירה ביותר מ-3% אחרי פרסום התוצאות. אחרי שמניית החברה עלתה ביותר מ-3% בשעות המסחר הרגילות, מה שהחזיר אותה לרשימת החברות בעלות שווי שוק של יותר מטריליון דולר.

הכנסות החברה הגיעו ל-46 מיליארד דולר ברבעון הקודם, והרווח הנקי שלה הסתכם ב-10.67 מיליארד דולר, או 15.35 דולר למניה. בכל 2019 רשמה גוגל הכנסות של 161.86 מיליארד דולר ורווח נקי של 34.3 מיליארד דולר.

ממוצע תחזיות האנליסטים היה להכנסות של 46.92 מיליארד דולר ברבעון האחרון של 2019 ורווח של 12.6 דולר למניה. ברבעון השלישי דיווחה אלפבית על הכנסות של 40.5 מיליארד דולר ורווח של 10.12 דולר למניה. ברבעון האחרון של 2018 רשמה החברה הכנסות של 39.27 מיליארד דולר ורווח של 12.77 מיליארד דולרץ הרווח של החברה גבוה אמנם מהתחזיות, אך הכנסותיה מאכזבות את המשקיעים.

מטה גוגלצילום: Thomas Peter/רויטרס

בחלוקה למקורות ההכנסה, גוגל רשמה הכנסות של 27.18 מיליארד דולר ממנוע החיפוש שלה; הכנסות של 4.7 מיליארד דולר מפרסום ביוטיוב, ובסך הכך רשמה הכנסות מפרסום של 37.9 מיליארד דולר. החברה דיווחה על הכנסות משירותי ענן של 2.6 מיליארד דולר. מספר העובדים בחברה הגיע בסוף הרבעון הרביעי ל-118,899, לעומת 98,771 בסוף הרבעון הרביעי של 2018.

החברה נהנתה אמנם מגידול בהכנסות משירותי ענן, אחרי שאמזון ומיקרוסופט דיווחו על תוצאות טובות מהמצופה בחטיבת מחשוב הענן שלהן, אך היא עדיין מפגרת מאחורי שתי המתחרות הגדולות שלה ומסתמכת בעיקר על ההכנסות שלה מפרסום. לשם השוואה, הכנסות מיקרוסופט משירותי הענן ברבעון הרביעי הגיעו ל-11.9 מיליארד דולר.

זו תהיה הפעם הראשונה שהחברה פירסמה את תוצאותיה מאז שהודיעה כי סונדר פיצ'אי יהיה מנכ"ל החברה, ושמייסדיה, לארי פייג' וסרגיי ברין, יעזבו את תפקידם בניהול השוטף שלה. פיצ'אי היה מנכ"ל גוגל, ובדצמבר הודיעה החברה כי ינהל את כל הפעילות של אלפבית. במסגרת זו, מנסים המשקיעים לחפש רמזים לשינויים שמתכנן להנהיג פיצ'אי בחברה. 

בהודעה לעיתונות שהתלוותה לפרסום התוצאות לא התקבלו רמזים שכאלה, אך ייתכן שפיצ'אי יספק אותם בשיחת הוועידה עם משקיעים מאוחר יותר. 

המשקיעים מצפים שפיצ'אי ינהיג מדיניות ידידותית יותר לבעלי המניות, שתכלול הגדלה בחלוקת הדיוודנדים או הכרזה על תוכנית רכישה מחדש של מניות החברה, שתסייע להגדיל את רווחי המשקיעים.

המשקיעים יבחנו גם אם החברה תתייחס ללחץ הרגולטורי הגובר על חברות הטכנולוגיה בכל העולם, אחרי שפייסבוק הזהירה שהגידול בהכנסות שלה ברבעון הראשון ייפגע בשל חוקי הפרטיות החדשים באירופה שצפויים לפגוע בהכנסות מפרסום.

בשבוע הבא צפויים להיפגש בכירי משרד המשפטים האמריקאי ותובעים כלליים של כמה מדינות בארה"ב כדי לדון אם חברות הטכנולוגיה הגדולות מפרות את מדיניות ההגבלים העסקיים בתחום הפרסום, ואם קיים צורך לתבוע אותן או להטיל עליהן מגבלות.

בנוסף, תצטרך החברה להגיב על הלחץ שמופעל נגד פעילות יוטיוב בנוגע לחשיפה של צעירים לתכנים לא הולמים באתר שיתוף הווידיאו שבבעלותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker