רוב הסיכויים שקורונה תיהפך למגפה גלובלית - אבל ניתן לעצור אותה

ריסון התפשטות המחלה תלוי בתגובה של רשויות הבריאות הציבוריות - כאשר חיסון יהיה מוכן רק בעוד 12-6 חודשים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתגוננים מפני וירוס הקורונה
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

ישנן שתי סיבות לכך שהווירוס החדש כל כך מדאיג. הראשונה היא קצב התפשטות המחלה המהיר, מעשרות מקרים למאות, וממאות לאלפים, מה שמוביל לחשש ממגפה כלל עולמית שתגרום לקריסת שירותי הבריאות. הגורם השני הוא המחסור במידע ודיווחים סותרים, שאינם מאפשרים למדענים לפסול את האפשרויות הגרועות מכל.

מספר המקרים של חולים במחלה מווירוס ncov-2019 עלה מ-282 ב-20 בינואר לכ-7,000 - עשרה ימים לאחר מכן. יש אי ודאות בנוגע למאפיינים בסיסיים של הווירוס, כמו איך הוא מועבר ועד כמה הוא קטלני.

השאלות הן: האם הווירוס החדש ייהפך למגפה? עד כמה היא תהיה קטלנית? תשובות ברורות יהיו רק עוד כמה חודשים - אך שירותי הבריאות צריכים לתכנן תוכניות כבר היום. הניחוש הטוב ביותר הוא שהנגיף התפשט בכל סין ויש סיכון שהוא התפשט בכל העולם - ייתכן שהוא ייהפך למחלה עונתית חוזרת. ייתכן שהוא גם לא קטלני יותר משפעת עונתית. בטווח הקצר הנגיף יפגע בכלכלה העולמית, תלוי כיצד יטפלו בהתפשטות הנגיף. הווירוס עשוי גם להשפיע פוליטית על סין.

האי ודאות הגבוהה ביותר נוגעת לשאלה כמה אנשים נדבקו במחלה ולא דיווחו על כך. יש אנשים בסין שנמנעו מלהגיע לבתי חולים או נדחו על ידם בשל עומס, ישנם אנשים שלא סבלו מסימפטומים קשים של המחלה וייתכן שלא הבינו שהם נושאים את הנגיף. מדענים בהונג קונג העריכו כי עשרות אלפי אנשים נושאים את הנגיף והמגפה תגיע לשיאה עוד כמה חודשים.

בדיקת נוסע אם נדבק בנגיף הקורונה, בתחנת רכבת בבייג'יןצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

כך, ייתכן שהנגיף נפוץ יותר ממה שחושבים, אך גם קטלני פחות מכיוון שמספר המתים קטן ביחס למספר האנשים הנושאים את המחלה. ב-2018-2017 ארה"ב סבלה מעונת שפעת קשה, כ-45 מיליון איש הראו סימפטומים של שפעת, ו-61 אלף איש מתו.

מדענים החלו לעבוד על חיסון לווירוס הקורונה והוא צפוי להיות מוכן תוך 12-6 חודשים, כך שהעולם צריך להסתמך על שירותי הבריאות הציבוריים. סין הכריזה על העוצר הגדול ביותר בהיסטוריה כשווהאן ויתר מחוז חוביי סגורים.

מומחים רבים משבחים את המאמצים של סין, אך הפוליטיקאים הסינים לא יצאו כל כך טוב מההתמודדות עם הווירוס. הפוליטיקאים בווהאן זלזלו בתחילה בווירוס, והעוצר נכנס לפועל רק שמונה שעות לאחר ההכרזה עליו, כך שייתכן שרבים ברחו מהעיר.

כלכלת סין עשויה לרדת לקצב צמיחה של 2% רבעון הראשון של 2020, לעומת 6% לפני ההתפרצות. הכלכלה תתאושש אך המוניטין של הממשל הסיני עשוי להיפגע לתמיד.

אנשים בהונג קונג בתור לקנות מסכות כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונהצילום: TYRONE SIU/רויטרס

מחוץ לסין לא ניתן לבצע עוצר בסדר גודל שכזה וריסון התפשטות המחלה תלוי בשירותי הבריאות. הדרך הטובה ביותר היא בידוד חולים ואיתור האנשים שהיו איתם במגע - אם המחלה תודבר בסין זה עשוי למנוע מגפה עולמית.

אם המאמצים האלה לא יעזרו ניתן לסגור בתי ספר, לקרוא לביטול אירועים ציבוריים ולנסות לדחות את התפשטות המחלה כמה שאפשר. המגפה עדיין עשויה להיות חמורה, כאשר יש אזורים באסיה ובאפריקה שלא מסוגלים לבודד חולים.

העולם אמנם מעולם לא הגיב במהירות רבה כל כך כמו במקרה של וירוס הקורונה - אך הוא יכול להתפשט במהירות רבה יותר בגלל העיור, החקלאות, בעלי החיים ומעבר מהיר של בני אדם ממקום למקום בטיסות. אחת ההערכות היא שמחיר המחלה לכלכלה העולמית יהיה 60 מיליארד דולר בשנה. וירוס הקורונה הוא האחרון בשורה של וירוסים, ביניהם זיקה, סארס, ניפה ועוד. ואין ספק שיהיו רבים אחריו.

לכתבה המלאה באקונומיסט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker