עתיד בריטניה אחרי עזיבת האיחוד: האם יש הזדמנות השקעה ומה יקרה לליש"ט?

בעקבות הברקזיט: האם הליש"ט תתחזק או תיחלש? עד כמה תצמח כלכלת בריטניה בשנה הקרובה? ומה יקרה בטווח הרחוק? שבעה כלכלנים בינלאומיים עונים על השאלות

לוגו בלומברג
בלומברג
בניין הפרלמנט בלונדון, בריטניה
בניין הפרלמנט בלונדון, בריטניהצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

אתמול (ו') בחצות הלילה, זמן בריסל, זה קרה: בריטניה הפסיקה להיות חברה באיחוד האירופי. עכשיו מגיע החלק הקשה. עתידה של בריטניה בסחר העולמי עשוי להשתנות, ומעלה שאלות בנוגע לרווחי התאגידים, תנודתיות בשווקים ועוד. שבעה מומחים לשווקים מנסים לענות על השאלות הקריטיות שעומדות בפני בריטניה.

איך תיראה בריטניה לאחר הברקזיט?

סטפן ין, מנכ"ל חברת ניהול הנכסים יורוזון קפיטל

בריטניה קרוב לוודאי תתמודד עם "עקומת ג'יי" אחרי הברקזיט - לפני שתצליח להתאושש בחזרה. עקומת ג'יי היא תיאור גרפי של המגמה במאזן המסחרי של מדינה לאחר פיחות. פיחות מקטין באופן מיידי את עלותם של מוצרי היצוא ומגדיל את מחירם של מוצרי היבוא.

בריטניה תצטרך להמציא את עצמה מחדש כדי להישאר תחרותית. יש תחומים רבים שבהם בריטניה יכולה לעשות זאת, בהתחשב בכך שהיציאה מהאיחוד תעניק יותר חופש פעולה. בריטניה ממוקמת שלישית בעולם, אחרי ארה"ב וסין, בחדשנות בתחום בינה מלאכותית, ביוטק ורובוטיקה. יש סיכוי סביר שהיא תוכל לעקוף את היריבות שלה.

בתור משקיע, לא הייתי מתמקד בשיחות המשא ומתן או בהתקדמות הרבעונית אלא בחזון לטווח ארוך של ממשלת בריטניה. הממשלה תצטרך לכוון את המדינה לכיוון שונה כדי לחולל שינויים ארוכי טווח כמו החזון של שינזו אבה ביפן או החזון של סינגפור.

איך היית מתאר את השפעת הברקזיט על ביטחון המשקיעים הזרים?

אוליבר הארלי, אסטרטג מאקרו בדויטשה בנק

אין שום בעיה למצוא ראיות לכך שהברקזיט פוגע באטרקטיביות של בריטניה למשקיעים. בעשרת הרבעונים לפני שבריטניה הפעילה את סעיף 50 במארס 2017 - סעיף היציאה מהאיחוד - המדינה משכה יותר מ-300 מיליארד ליש"ט בהשקעות זרות ישירות. בעשרת הרבעונים לאחר מכן היא ראתה פדיונות של השקעות ב-40 מיליארד ליש"ט. הביקוש למניות בריטיות הוא די אנמי כשביצועי מדד פוטסי 100 נמוכים מאלו של S&P 500, יורוסטוקס וניקיי, מאז יוני 2016.

בנוסף, מגמת הירידה בביקוש לנכסים בבריטניה לא צפויה להשתנות בקרוב. גם אם ההסכם לפרישה מאיחוד המכסים ומהשוק המאוחד ייצא לפועל עד סוף השנה, עדיין יש עלייה חדה בעלויות עסקאות הקשורות למסחר.

יש לכם

חלק טוענים כי השווקים כבר מתמחרים את הקשיים הללו בתנודות המט"ח, אך הליש"ט היא למעשה יקרה יותר כשמשתמשים במודלים שכוללים פריון עבודה. התפוקה לשעת עבודה בבריטניה לא צמחה בכלל בשנתיים האחרונות.

אם בריטניה תמשיך בתוכנית הנוכחית לברקזיט היא זקוקה לשינויים מהותיים בתקציב ובמדיניות המוניטרית כדי להקל על המעבר. עבור אג"ח ממשלתיות של בריטניה, המשמעות היא הגדלת ההנפקות שעשויה לפגוע בהשפעת הורדת הריבית על התשואות. עבור הליש"ט, השילוב של גירעון תקציבי גדול ומדיניות מוניטרית שמחזקת את השווקים, עשוי להחליש אותה.

עד כמה הליש"ט יכולה להתאושש בחמש השנים הקרובות בברקזיט יציב יחסית?

קיט יוקס, אסטרטג מט"ח ראשי בבנק סוסייטה ג'נרל

הליש"ט נמצאת כעת 11% מתחת לרמה הממוצעת שלה ב-25 השנים האחרונות, וב-25% מתחת לשיא שלה בשנת 2000, כשהכלכלה גדלה ב-4%. הליש"ט ככל הנראה לא תחזור לשיאים שראינו ב-2015, לפני משאל העם, ובוודאי לא לשיא בשנות ה-2000.

ואולם, השווי הנוכחי הוא די קיצוני על רקע האי ודאות בסחר והיחלשות הכלכלה. הליש"ט ככל הנראה תעלה ב-5% במונחים ריאליים בחמש השנים הקרובות.

האם המשא ומתן הקרוב יחזיר את התנודתיות שראינו בליש"ט בשנה שעברה?

ג'יין פולי, ראש חטיבת אסטרטגיית מט"ח ברבובנק

בוריס ג'ונסון סירב להאריך את תקופת המעבר מעבר לדצמבר 2020, כך שייתכן והחששות מברקזיט קשה יחזרו לקראת סוף השנה. זה אומר שהשפעת הפוליטיקאים עשויה לחזור ולהיות הגורם המוביל בתנודתיות של הליש"ט, כשהמשקיעים יגיבו לכל ידיעה, טובה או רעה, שתגיע מהמשא ומתן.

באיזה תרחיש הליש"ט עשויה לחזור לרמות שלפני משאל העם?

ג'ורדן רוצ'סטר, אסטרטג מט"ח בבנק נומורה אינטרנשונל

בריטניה תצטרך להוכיח לכל המפקפקים כי הם טועים. אם היא תעזוב את האיחוד האירופי בצורה שתועיל לתפוקה הבריטית ולפריון, היא תעלה את הריבית הריאלית על התשואות של נכסים בריטים, בין היתר על ידי הורדת סיכוני האינפלציה. היא גם תוריד את התלות ביבוא לטובת היצוא. בנוסף, התחזקות הליש"ט תלויה בהצלחת האיחוד האירופי, שותפת הסחר הגדולה של בריטניה.

האם את מסכימה עם התפישה שיש להחזיק את המניות הבריטיות המקומיות בעדיפות על מניות מקבילות בינלאומיות?

סילביה ארדגנה, מנהלת בקבוצת השקעות אסטרטגיה בגולדמן סאקס

אנחנו ממליצים למשקיעים להחזיק את המניות הבריטיות, הן המקומיות והן הבינלאומיות. לדעתנו, כלכלת בריטניה תמשיך להיות חלשה לעומת מדינות מפותחות אחרות ב-2020 ותצמח בקצב של 1.3%-0.9%.

גם אם הסיכון לברקזיט קשה ירד משמעותית, עתיד יחסי הסחר בין בריטניה והאיחוד אפוף אי ודאות וייקח להם זמן לנהל משא ומתן על הסכם סחר. כך האי ודאות תישאר ברמה גבוהה ולכן אנו לא צופים התאוששות בהשקעות בעסקים.

בדומה לכך, הצריכה הפרטית הראתה סימני היחלשות לאחרונה, כך שתחזיות הצמיחה ל-2020 אינן חיוביות עבור מניות חברות מקומיות בבריטניה. רק כשתרד האי ודאות נראה עלייה בערך הליש"ט ומגמה חיובית בקרב המניות המקומיות לעומת המניות הבינלאומיות.

האם את צופה שהמגמה של מחיקת חברות ממסחר בבריטניה תימשך?

ביטה מנתיי, אסטרטגית מניות גלובלית בסיטיגרופ

ב-18 החודשים האחרונים השוק התכווץ יותר מהשוק האמריקאי, שהוביל את המגמה הזו. הסיכונים סביב הברקזיט הורידו את ערך שוק המניות הבריטי ברמה כזו שהוא נראה כמו יעד מושך למיזוגים ומחיקת מניות ממסחר.

ההכנסות של כ-70% מהמניות בפוסטי 100 מגיעות מחו"ל ובהשוואה למתחרות הגלובליות שלהן נראה כי הערכת השווי שלהן נמוכה. אם אתה בעל מניות בחברה שנקנתה או נהפכה לפרטית, אתה מרוויח.

לכתבה המלאה בבלומברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker