צמיחה מפתיעה ברווחי אמזון בעונת קניות החגים; שווייה נוסק מעל לטריליון דולר

ענקית המסחר המקוון ושירותי הענן דיווחה על צמיחה של 7% ברווחיה ברבעון הרביעי ■ אנליסטים צפו נפילה של 33% ברווחים ■ עלויות המשלוחים קפצו ב-43% על רקע קיצור זמני המשלוח ■ מעל 150 מיליון מנויים על שירות אמזון פריים

סוכנויות הידיעות
מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס
מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוסצילום: AP

בתוצאותיה הרבעוניות הקודמות, אמזון דיווחה על ירידה ברווחיה - בראשונה זה למעלה משנתיים - עקב גידול בעלויות המשלוחים והאטה בצמיחת הכנסות פעילות שירותי הענן.

הערב (ה'), קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם דיווחה במפתיע על צמיחה ברווחיה ברבעון של עונת קניות החגים - תוך ניפוץ תחזיות האנליסטים - והוכיחה בכך כי ביכולתה להשקיע סכומי עתק בקיצור זמן המשלוח מבלי שהדבר יפגע בתוצאותיה בשורה התחתונה.

מניית אמזון מזנקת ב-13.3% לשיא המשקף לחברה שווי שוק של יותר מטריליון דולר במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט. זאת, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 0.7%.

ענקית המסחר המקוון וספקית שירותי הענן דיווחה על רווח של 3.3 מיליארד דולר, או רווח של 6.47 דולר למניה, לפי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב (GAAP) ברבעון הרביעי של 2019, צמיחה של 7% לעומת רווח של 6.04 דולר למניה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. אמזון ניפצה את תחזיות האנליסטים שצפו רווח של 4.04 דולרים למניה, או נפילה של 33% לעומת הרבעון המקביל.

ברבעון השלישי של 2019 רשמה החברה ירידה ראשונה ברווחיה מאז הרבעון השני של 2017, והחמיצה את תחזיות האנליסטים זה הרבעון השני ברציפות. זאת, לאחר שברבעון השני של 2019 החמיצה את תחזיות הרווח בראשונה מזה שמונה רבעונים, וקטעה רצף של רווחי שיא רבעוניים.

אמזון, שבראשה עומד המנכ"ל, היו"ר והמייסד, ג'ף בזוס, דיווחה על הכנסות של 87.4 מיליארד דולר, צמיחה של 20.8% לעומת הרבעון הרביעי של 2018. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 86 מיליארד דולר, וזהו רבעון חמישי ברציפות שהחברה עולה על תחזיות האנליסטים בשורה העליונה.

מחסנים של אמזון בגרמניה
מחסנים של אמזון בגרמניהצילום: בלומברג

עם זאת, שיעור צמיחה בהכנסות ברבעון הרביעי קטע רצף של שני רבעונים שבהם נרשמה עלייה בקצב צמיחת הכנסות החברה. ברבעון השלישי צמחו הכנסות אמזון ב-24%, ברבעון השני טיפסו ב-19.8% וברבעון הראשון גדלו ב-16.8% בלבד - שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז הרבעון הראשון של 2015.

אמזון, שנכנסה בספטמבר לשוק הישראלי, סיפקה עם זאת תחזית פושרת לרבעון הנוכחי. החברה צופה רווח תפעולי של 3-4 מיליארד דולר על מכירות של 69-73 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2020 - מעט נמוך מתחזיות האנליסטים לרווח תפעולי של 4.04 מיליארד דולר והכנסות של 71.6 מיליארד דולר.

השקעותיה של אמזון בתשתיות האספקה שלה כדי לקצר את זמן המשלוח - השקעות לדבריה מניעות את הצמיחה ההכנסות - המשיכו לגדול ברבעון הרביעי של 2019, אם כי בשיעור מתון במעט ביחס לרבעון השלישי. עלויות המשלוחים של החברה קפצו ברבעון הרביעי ב-43% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, והסתכמו ב-12.9 מיליארד דולר. זוהי עלייה מתונה יותר מזינוק של 46% ברבעון השלישי. זאת, לאחר גידול של 36% ברבעון השני ועלייה של 21% ברבעון הראשון.

מספר החברים במועדון המנויים אמזון פריים, שמקנה ללקוחות משלוחים מהירים וגישה לשירותים שונים של אמזון בחינם או בהנחה גדולה, טיפס מעל ל-150 מיליון ברחבי העולם, אמר מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, בעת פרסום הדו"חות. בעדכון הקודם של אמזון לגבי מנויי פריים, באפריל 2018, עמד מספרם על מעל ל-100 מיליון. "יותר אנשים הצטרפו לפריים ברבעון האחרון מאשר אי פעם", אמר בזוס.

סוף שליטת אמזון בשוק שירותי הענן?

אפליקציה של אמזון
אפליקציה של אמזוןצילום: בלומברג

ההכנסות מפעילות שירותי הענן אמזון ווב סרוויסס (AWS), מנוע הצמיחה העיקרי של החברה, הסתכמו ברבעון הרביעי ב-9.95 מיליארד דולר, צמיחה של 33.9% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת - קצב הצמיחה הנמוך ביותר מאז החל להתפרסם הנתון ב-2014. עם זאת, ההכנסות היו גבוהות מתחזיות האנליסטים של 9.81 מיליארד דולר.

הכנסות AWS גדלו ברבעון השלישי ב-34.7%. זאת, אחר גידול של 37% ברבעון השני, וצמיחה של 42% ברבעון הראשון. בשנה הקודמת, צמחו הכנסות AWS ב-45% הן ברבעון השלישי והן ברביעי, וזינקו ב-49% ברבעונים הראשון והשני של 2018.

AWS, ששלטה ללא עוררין בשוק שירותי הענן בשנים האחרונות, נאלצת כעת להתמודד עם תחרות קשה מאי פעם, במיוחד מצד שירות תשתיות הענן אז'ור של מיקרוסופט שרושם צמיחה חדה יותר.

באוקטובר הודיע משרד ההגנה האמריקאי כי מיקרוסופט זכתה בחוזה מחשוב הענן של הפנטגון בשווי של 10 מיליארד דולר. אמזון, שהיתה המועמדת המובילה לזכייה במכרז לחוזה בן עשר השנים להקמת מיזם תשתית הגנתי משותף (JEDI), עתרה לבית משפט בדרישה להוציא להחלטה צו מניעה.

חבילות של אמזון
חבילות של אמזוןצילום: בלומברג

המותג בעל השווי הגדול בעולם

אמזון פתחה את 2020 בתור המותג בעל השווי הגדול ביותר בעולם, לאחר ששווי המותג שלה זינק בראשונה מעל 200 מיליארד דולר, לפי דירוג 500 המותגים המובילים בעולם שפורסם בשבוע שעבר על ידי חברת הייעוץ ברנד פייננס. לפי החברה, התחזקות המותג באה על רקע התרחבות תחומי הפעילות של אמזון למחשוב ענן, בינה מלאכותית, מוצרי אלקטרוניקה, סטרימינג ולוגיסטיקה, וכוונתה להיכנס לתחומים נוספים.

במהלך שני העשורים הראשונים לאחר הקמתה כחנות ספרים מקוונת, רכשה לעצמה אמזון מוניטין של חברה שמדווחת מדי רבעון על רווחים זעומים או הפסדים, ולמעשה "מוותרת" על רווחים לטובת השקעות גדולות בשיווק ובפיתוח עסקיה. בהתאם לכך, היא שמה דגש על פיתוח תחומי עיסוק חדשים, וכשההשקעות הבשילו והניבו רווחים - היא דילגה לשלב הבא, והגבירה שוב את היקף ההשקעה. עם זאת, בחמש השנים האחרונות החלה החברה להפגין נכונות לנקז סכומים גדולים יותר לשורה התחתונה, והרבעון הרביעי של 2019 היה הרבעון הרווחי ה-19 ברציפות שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker