זינוק בהוצאות פייסבוק; הצמיחה בהכנסות - הנמוכה בתולדותיה; המניה צללה

הוצאות מפעילת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם זינקו ב-51% בשנת 2019 בעוד שההכנסות צמחו ב-27% בלבד

סוכנויות הידיעות
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג
מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: STEPHEN LAM/רויטרס

חברת פייסבוק דיווחה הערב (ד') לאחר סגירת המסחר בוול סטריט, על זינוק חד בהוצאותיה ועל קצב צמיחת ההכנסות הנמוך בתולדותיה - והגבירה בכך את החששות כי שיאה של ענקית הרשתות החברתיות כבר מאחוריה. מניית פייסבוק צונחת ב-6% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 2.5%.

פייסבוק, שבראשה עומד המנכ"ל והמייסד שותף מארק צוקרברג, רשמה ברבעון הרביעי של 2019 הכנסות של 21.1 מיליארד דולר, צמיחה של 24.7% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 20.9 מיליארד דולר. זהו קצב צמיחת ההכנסות הרבעוני הנמוך ביותר בתולדות החברה.

פייסבוק, שבבעלותה גם אפליקציות וואטסאפ ואינסטגרם, רשמה בשורה התחתונה רווח רבעוני של 7.35 מיליארד דולר, או רווח של 2.56 דולר למניה, צמיחה של 6.5% לעומת רווח של 6.9 מיליארד דולר, או רווח של 2.38 דולר למניה, בתקופה המקבילה ב-2018. תחזית האנליסטים היתה לרווח מעט נמוך יותר של 2.53 דולר למניה. עם זאת, הצמיחה החד ספרתית בשורת הרווח ברבעון האחרון סימנה האטה חדה לעומת הרבעון הרביעי של 2018, אז זינקו רווחי פייסבוק ב-61%.

"היה לנו רבעון טוב וסיום חזק של השנה בעוד הקהילה והעסקים שלנו ממשיכים לצמוח", אמר מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, בעת פרסום הדו"חות.

זינוק בהוצאות

עם זאת, הוצאות פייסבוק זינקו ברבעון הרביעי ב-34% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, והסתכמו ב-12.2 מיליארד דולר. בשנת 2019 כולה זינקו הוצאות החברה ב-51% לעומת השנה הקודמת, והסתכמו ב-46.7 מיליארד דולר. הזינוק השנתי בהוצאות היה חד משמעותית מהצמיחה השנתית בהכנסות פייסבוק, שגדלו ב-2019 ב-27% ל-70.7 מיליארד דולר.

מספר המשתמשים החודשיים של פייסבוק, כלומר אלו שנכנסים לחשבונם לפחות פעם בחודש, טיפס ברבעון הרביעי ל-2.5 מיליארד, צמיחה של 7% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ובהתאם לתחזיות האנליסטים.

מספר המשתמשים החודשיים בכל משפחת האפליקציות של פייסבוק גדל ל-2.89 מיליארד - כשליש מאוכלוסיית כדור הארץ - לעומת 2.8 מיליארד ברבעון הקודם.

מספר המשתמשים היומיים ברשת החברתית גדל ל-1.66 מיליארד - מעט מעל לתחזיות האנליסטים של 1.65 מיליארד. ההכנסה הממוצעת למשתמש הסתכמה ב-8.52 דולרים - מעל לתחזיות האנליסטים של 8.38 דולרים.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברגצילום: Joiyce N. Boghosian / Official W

החברה גם הודיעה היום על תוכנית לקנייה חוזרת של מניות בהיקף של 10 מיליארד דולר.

דו"חות פייסבוק באים בעוד החברה שקועה על צוואר בחקירות רגלטוריות ונתונה לביקורת פוליטית הולכת וגוברת. בשנה שעברה הגיעה החברה עם נציבות הסחר הפדרלית (FTC) ליישוב חקירת הטיפול הלקוי במידע של משתמשי הרשת החברתית בפרשת קיימברידג' אנליטיקה, ואשר במסגרתו הסכימה לשלם קנס בסך חמישה מיליארד דולר.

בה בעת, נציבות הסחר, משרד המשפטים האמריקאי ולמעלה מ-40 תובעים כלליים של מדינות בארה"ב, מנהלים חקירות הגבלים עסקיים נפרדות נגד פייסבוק שנועדו לבדוק חשדות להתנהגות בלתי-תחרותית מצדה.

בחודש שעבר אף דיווח העיתון וול סטריט ג'ורנל כי הנציבות שוקלת לבקש מבית משפט להוציא צו מניעה זמני נגד פייסבוק שיורה לחברה לעצור את תהליך האיחוד בין האפליקציות השונות שלה, מחשש שהוא יפגע באפשרותן של מתחרות פוטנציאליות להשתמש בשירותים של פייסבוק. מלבד הרשת החברתית פייסבוק, החברה מפעילה עוד כמה מוצרים עיקריים, בהם אינסטגרם, וואטסאפ ומסנג'ר.

פייסבוק גם צפויה להתמודד השנה עם לחצים פוליטיים לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב, בעקבות החלטתה החודש להמשיך לאפשר לקמפיינים פוליטיים להשתמש בפלטפורמה שלה לפרסום לקהלי יעד מוגדרים, והודעתה כי אין בכוונתה לאמת את תוכן המודעות.

זאת בניגוד לחברות פרסום מקוון ומדיה חברתית אחרות כמו גוגל, שמגבילה את הפרסום הפוליטי המכוון לקהל יעד מסוים, וטוויטר, שאסרה לחלוטין פרסום מודעות פוליטיות בפלטפורמה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker