ארה"ב מפתחת חיסון לקדחת החזירים שמשתוללת בסין

הווירוס התפרץ לפני שנה וחצי בסין, והוביל להשמדת עדרי חזירים רבים ■ הווירוס, שאינו פוגע בבני אדם, התפשט מאז למזרח אירופה ולמדינות אחרות באסיה

לוגו בלומברג
בלומברג
שני חזירים
חזיריםצילום: Kacper Pempel/רויטרס

מומחים מממשלת ארה"ב ומהאקדמיה מפתחים חיסון לקדחת החזירים האפריקאית שיהיה יעיל ב-100% - כך לפי האגודה האמריקאית למיקרוביולוגיה. החיסון פותח מדגימה של הווירוס שעברה שינויים גנטיים ונמצא יעיל בקרב חזירים שקיבלו את החיסון 28 יום לאחר שנדבקו בקדחת.

"החיסון הניסיוני החדש לקדחת החזירים נראה מבטיח, ומציע הגנה מפני הזן הנוכחי של הווירוס, שמתרבה כעת באסיה ובמזרח אירופה", אמר דגלאס גלדיו, המדען הראשי במשרד החקלאות של ארה"ב, שמפתח את החיסון.

"המחקר לפיתוח חיסון לקדחת החזירים האפריקאית החל ב-2007 לאחר התפרצות של המחלה", אמר גלדיו ממשרד החקלאות של ארה"ב. לדבריו, הדרך לחיסון מסחרי עדיין ארוכה, ויש עבודה רבה על מנת לעמוד בדרישות הרגולטוריות.

סגירת בית מטבחיים בהונג קונג, שבו התגלו חזירים שלוקים בווירוס
סגירת בית מטבחיים בהונג קונג, שבו התגלו חזירים שלוקים בווירוסצילום: בלומברג

הווירוס פגע קשות בסין, יצרנית בשר החזיר הגדולה בעולם, שדיווחה על המקרה הראשון של קדחת חזירים לפני שנה וחצי. מאז נדבקו במחלה עדרי חזירים רבים, מה שהשפיע על מגזר החקלאות הגלובלי. לפיכך, מדענים בסין ובארה"ב מנסים לפתח במהירות חיסון למחלה הקטלנית לחזירים. המחלה אינה פוגעת בבני אדם.

כיום אין חיסון מסחרי נגד המחלה, שהתגלתה לפני 100 שנים באפריקה. הווירוס פוגע בחזירי בית ובחזירי בר והתפשט למזרח אירופה, רוסיה, ווייטנאם ודרום קוריאה. למרות 50 שנות מחקר, המדענים עדיין לא הצליחו לפתח חיסון בטוח ויעיל נגד הווירוס. בסין הופיע בשנה שעברה חיסון ניסיוני שלא אושר על ידי הרשויות ואף עלה חשש כי הוא יגרום לבעיות נוספות.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker