ענקיות הטכנולוגיה יפרסמו השבוע דו"חות: המשקיעים יגלו אם הן באמת שוות טריליון דולר

אפל, אמזון, מיקרוסופט ופייסבוק יפרסמו בשבוע הקרוב את תוצאות הרבעון האחרון של 2019 ■ העליות שמהן נהנו חברות מדד נאסד"ק 100 ברבעון האחרון, העלו את שווי השוק שלהן בטריליון דולר

לוגו בלומברג
בלומברג
מנכ"ל אפל, טים קוק, מציג את מכשירי האייפון החדשים בשנה שעברה
מנכ"ל אפל, טים קוק, מציג את מכשירי האייפון החדשים בשנה שעברהצילום: Tony Avelar/אי־פי

חברות מדד נאסד"ק 100 נכנסות לעונת הדו"חות, לאחר שהמומנטום בשוק המניות העלה את שוויין ביותר מטריליון דולר מאז אוקטובר. כעת, אפשר יהיה לדעת אם הרצף העליות הזה היה הגיוני.

26 חברות ידווחו על תוצאותיהן לרבעון האחרון השבוע, בהן אפל, אמזון, מיקרוסופט ופייסבוק. אלפבית החברה האם של גוגל, תדווח על תוצאותיה בשבוע הבא. עם שווי שוק של יותר מטריליון דולר, המשקיעים באפל עשויים להיות פחות סלחניים אם הדו"חות לא יהיו מוצלחים.

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, משקיע הון עתק באבטחה
מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, משקיע הון עתק באבטחהצילום: Mark Lennihan/אי־פי

הערכות השווי של מניות נאסד"ק הן הגבוהות ביותר מאז 2007, ולמשקיעים אין סבלנות לכישלון. עד כה בעונת הדו"חות, חברות שלא עמדו בתחזיות האנליסטים ראו כיצד המניה שלהן נופלת ביום המחרת בשיעור הגבוה ביותר זה חמישה רבעונים.

"השוק, באופן כללי, לא יהיה תנודתי מדי, אך חלק ממניות החברות הללו עשויות תנודיות מאוד", אמר רנדי פרדריק, סגן נשיא למסחר בנגזרים בצ'ארלס שוואב. "מי שיחמיץ את התחזיות, ייענש, ללא ספק".

מייסד אמזון, ג'ף בזוס
מייסד אמזון, ג'ף בזוסצילום: בלומברג

מדד נאסד"ק 100 ירד ב-0.8% ביום שישי האחרון, רק ארבעה ימים לפני שענקיות ההיי־טק יפרסמו את דו"חותיהן לרבעון, על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה הסיני. שבעה שבועות רצופים של עליות דחפו את המדד לשווי פי 23 מהתחזיות, גבוה ב-30% מהממוצע בעשר השנים האחרונות. הערכות השווי של החברות גבוהות מאוד, אך אין זה אומר שהמניות אינן יכולות להמשיך לעלות. זה רק מעלה את הדרמה לקראת פרסום הדו"חות.

העליות האחרונות בשוקי המניות מגיעות בתקופה שבה הרווחים של החברות ברוב התעשיות הפסיקו לעלות – הסיבה לכך שהערכות השווי התנפחו כל כך. בעוד המדד עלה בכל רבעון ב-2019, במונחי מחירים, הרווחים נפלו בשניים מהרבעונים, וכעת התחזיות הן לירידה נוספת ברווחים. בהתחשב בכך שנאסד"ק עלה ב-38%, נראה כי למשקיעים אין בעיה עם נתוני הרווחים. התחזיות האופטימיות ל-2020 עשויות להתקבל בבוז על ידי המשקיעים שמאמינים בעליות בשווקים.

הדינמיקה הזו ניכרת בכל תעשיית ההיי־טק, שבה הרווחים ירדו ב-3% או יותר בכל אחד משלושת הרבעונים האחרונים. יצרני מחשבים ותוכנות צפויים לדווח על ירידה של 0.8% ברווחים בשלושת החודשים האחרונים. עם זאת, התוצאות הראשונות מעונת הדו"חות מעודדות את המשקיעים. טקסס אינסטרומנטס, מניה שהיא מדד למניות השבבים, דיווחה על תוצאות שעקפו את תחזיות הכלכלנים. אינטל זינקה ב-8% לאחר שהביסה את תחזיות הכלכלנים.

למרות בעיות שאירעו באחרונה בתעשיית ההיי־טק, הרווח הנקי הכולל של חמש ענקיות הטכנולוגיה – אפל, אמזון, מיקרוסופט, אלפבית ופייסבוק – הסתכם ב-40 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2019, עלייה של 38% לעומת התקופה המקבילה לפני שנתיים.

"מכפילי הרווח התרחבו, אך רבעון אחר רבעון החברות האלה ממשיכות להציג עלייה ברווחים, זה כל העניין", אמר גארי ברדשו, מנהל תיקי השקעות ב-Hodges Capital Management, שמחזיקה במניות אפל, מיקרוסופט, אמזון ופייסבוק. "זה אחד התחומים בשוק שבו ראינו צמיחה טובה. אנחנו לא ב-1999 או ב-2000, שבהן הערכת השווי של המניות האלה נבעה מרושם חיצוני".

מחיר אי־העמידה בציפיות המשקיעים עלה גם כן. מדד רחב יותר של חברות קמעוניות מקוונות וחברות אינטרנט ירד ב-0.9%, יום לאחר דיווח כי המדד החמיץ את התחזיות למכירות ולרווח למניה ברבעון, לפי נתונים שאסף קרדיט סוויס.

אפל תפרסם את דו"חותיה הרבעוניים ביום שלישי הקרוב, והאנליסטים יתרכזו במכירות החברה בעונת החגים ויבחנו כיצד היא מתמודדת עם אי־הודאות סביב מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין והמכסים. מיקרוסופט, שעלתה ב-62% מאז תחילת 2019, תפרסם את דו"חותיה ביום רביעי. המשקיעים יבדקו אם הביקוש למחשוב ענן שומר על יצבות ומתחזק. גם פייסבוק, שעלתה ב-66% מאז תחילת 2019, תפרסם את דו"חותיה ביום רביעי.

לכתבה המלאה בבלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker